Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Material & Technology s.r.o. – M&T

Sídlo Spoločnosti: Čs. Odboje 1044
Dobruška

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

VELUX INTEGRA

Elektrické panoramatické strešné okno s...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
18. august 2016
0
2117

Rodinný dom so záhradným pavilónom v Olomouci

Dom v novovznikajúcej zástavbe v okrajovej časti Olomouca. Pôdorysné usporiadanie vytvára podmienky pre zachovanie súkromia obyvateľov.
Rodinný dom so záhradným pavilónom v Olomouci
Autori: Ing. arch. Jiří Vokřál, Ing. arch. Hana HorákováSpolupráca: Ing. arch. Radim Horák, Filip Balcar, Eva Wagnerová (záhradné úpravy)Investor: súkromná osobaZastavaná plocha: 362 m2 Obostavaný objem: 1309 m3Návrh: 2011 - 2012Realizácia: 2012 - 2014Adresa: Macharova 563/6, Olomouc, Česká republikaPublikované: 10. september 2016

Rovinatý pozemok rodinného domu sa nachádza v olomouckej mestskej časti Slavonín. Vstup na pozemok je z východnej strany, odkiaľ je dopravne napojený na novú príjazdovú komunikáciu. Okolité pozemky boli donedávna využívané ako súkromné ​​záhrady. Vybudovanie prístupovej cesty a inžinierskych sietí odštartovalo rozvoj územia.

Situácia (etapy)
Situácia (etapy)

Dom sa vymedzuje voči okoliu a je koncipovaný tak, aby vytvoril maximálne súkromie svojim obyvateľom. Z tejto požiadavky vychádza pôdorysný tvar domu. Prízemná hmota sa skladá z troch krídel a vnútorného átria. Skladba krídel vytvára pôdorysný tvar "U" otvorený na južnú stranu parcely.

foto: Lukáš Němeček

Dispozičné riešenie:

Hlavný vstup je situovaný vo východnom krídle nadväzujúcom na príjazdovú komunikáciu. Na východnej fasáde je umiestnený centrálne, a je plasticky posilnený zapustením do hmoty domu v podobe krytého závetria. V tomto krídle sa nachádza prevažne zázemie pre dom a pracovňa s rohovým oknom, ktorá je orientovaná do ulice. Zo vstupnej haly presvetlenej centrálnym svetlíkom je prístupná hlavná obytná časť domu, pracovňa (príležitostne využívaná ako izba pre hosťa), šatňa, sprcha s toaletou a sklad s práčovňou. Vstupná hala je prepojená s garážou cez šatňu, na ktorú nadväzuje technická miestnosť, z ktorej je umožnený prístup do skladu a do átria.

Nadväzujúce severné krídlo domu sa otvára na juh, do súkromného átria. Prepojenie zabezpečuje presklenie s posuvným krídlom, ktoré umožňuje plynulý prechod na čiastočne krytú terasu. Súčasťou obytného priestoru je jedáleň s kuchyňou, ktorá je zapustená v nike a presvetlená svetlíkom. Oddelenie kuchynského kúta od obytného priestoru zabezpečujú posuvné krídla. Jedálenský stôl je od kuchyne vymedzený pojazdným pultom, ktorý zároveň slúži pre príležitostné sedenie. V závere hlavného obytného priestoru je situovaná obývacia a spoločenská časť. Severná stena obytného priestoru vystupuje šikmo z pôdorysu hlavnej hmoty domu a je zakončená oknom s výhľadom smerom k príjazdovej komunikácii. V tomto zalomení je vytvorený sedací kút. Západná strana obývacej časti je tvorená samostatným blokom, v ktorom je umiestnená spálňa so zázemím. Spálňa je prístupná cez šatňu z chodby, ktorá prepája severné a západné krídlo domu. Šatňa zároveň vytvára aj filter medzi spálňou a kúpeľňou so sprchou a samostatným wc.


Západné krídlo domu je navrhnuté ako "obytno - kľudové" s detskými izbami. Severné a západné krídlo je komunikačne prepojené chodbou, ktorá sa voľne prelína s hlavným obytným priestorom. Chodba sa svojimi priehľadmi a oknami otvára do záhrady a átria a obtáča sa okolo vnútorného spálňového bloku. Stáva sa tak prirodzenm priestorom domu a nezostáva len účelovou vnútornou komunikáciou prepájajúcou miestnosti. Z chodby sú prístupné tri detské izby, ktoré sú orientované oknami do západnej časti záhrady. Medzi izbami a záhradou je navrhnutá spoločná krytá terasa, ktorá svojím ustúpením vytvára prirodzené tienenie. Na južnej strane západného krídla je umiestnená samostatná kúpeľňa určená detským izbám.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NP

Architektonické riešenie domu spočíva v kompaktnej hmotovej skladbe s triezvo členenými okennými otvormi. Vstup do domu je akcentovaný ustúpeným závetrím. Špecifikom je šikmé pôdorysné vystúpenie steny smerom k príjazdovej komunikácii, ktoré vytvára "kukátko " - optické prepojenie obytného priestoru so vstupom.

foto: Lukáš Němeček

Jednoduchá základná hmota domu je uzavretá atikou domu z pohľadového betónu. Na severnej strane, v časti chodby táto atika prechádza plynule do železobetónovej steny. Povrchy ostatných stien sú omietnuté omietkov svetlej farby. Tieto plochy sa vyznačujú jemnou pozdĺžnou profiláciou.

foto: Lukáš Němeček

V stene z pohľadového betónu sú rozmiestnené v nepravidelnom rastri sklenené tvarovky kruhového prierezu, ktoré v interiéri a átriu vytvárajú svetelné body. 

foto: Lukáš Němeček
foto: Lukáš Němeček

Zatienenie terasy detských izieb zaisťujú závesy, ktorými možno vyčleniť vonkajší priestor polosúkromného charakteru. Povrchy terás sú z veľkoformátovej betónovej dlažby. 

foto: Lukáš Němeček

Hliníkové okná, vstupné dvere a obklad závetria sú vyhotovené v šedej metalickej farbe. Nášľapné vrstvy podláh sú prevažne z polyuretánu s jemným vsypom svetlej farby.

foto: Lukáš Němeček
foto: Lukáš Němeček
foto: Lukáš Němeček
foto: Lukáš Němeček

Materiálové riešenie interiéru:

Steny vstupnej haly sú obložené drevenými doskami, ktoré sú potiahnuté prírodnou dubovou dyhou. Rovnaká dyha bola zvolená aj pre vnútorné drevené dvere a prevažnú časť stolárskych výrobkov. Medzi halou a obytným priestorom sú drevené dyhované dvere na celú výšku priestoru. Tieto dvere sú ďalej perforované kruhovými otvormi lemovanými nerezovými prstencami, čím v zmenšenej mierke odkazujú na perforovanú stenu. Podobný detail je použitý aj na uličnom oplotení. Kuchyňa je obložená bielymi lakovanými doskami, ktoré svojimi špárami nadväzujú na členenie kuchynskej linky. Vstupná hala, kuchyňa a kúpeľňa sú presvetlené svetlíkmi. Vo svetlíkoch sú inštalované LED pásky a slúžia tak zároveň ako svietidlá. V kúpeľniach je použitá veľkoformátová keramická dlažba a obklad.

foto: Lukáš Němeček
foto: Lukáš Němeček
foto: Lukáš Němeček
foto: Lukáš Němeček
foto: Lukáš Němeček
foto: Lukáš Němeček
foto: Lukáš Němeček
foto: Lukáš Němeček
foto: Lukáš Němeček
foto: Lukáš Němeček
foto: Lukáš Němeček
foto: Lukáš Němeček
foto: Lukáš Němeček
foto: Lukáš Němeček
foto: Lukáš Němeček

Stavebné a technické riešenie:

Konštrukčný systém je stenový obojsmerný. Obvodové steny a vnútorné nosné steny sú navrhnuté ako jednovrstvové murivo z keramických tvárnic. Železobetónová stena z pohľadového betónu je sendvičová. Vodorovné nosné konštrukcie sú tvorené železobetónovou monolitickou doskou. Strecha domu je plochá jednoplášťová, s extenzívnou zeleňou. Vnútorné priečky sú murované z keramických tvaroviek. Objekt je založený na základových pásoch. Rámy okien sú hliníkové s prerušeným tepelným mostom, okná sú zasklené izolačným trojsklom. Atiky z monolitického pohľadového železobetónu sú kotvené k stropným doskám pomocou nosníkov pre prerušenie tepelného mostu, rovnako aj vystupujúce dosky lodžií.

Objekt je vykurovaný tepelným čerpadlom zem - voda, s hĺbkovými vrtmi. Dom je vybavený chladením, elektronickým zabezpečením  systémom a inteligentnou reguláciou.

Ateliér

Poloha diela

Ing. arch. Jiří Vokřál
Ing. arch. Hana Horáková
Ing. arch. Radim Horák
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím