Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

ISOVER EPS GREYWALL

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

umývadlo od SAPHIRKERAMIK

Dizajnéri kúpeľní často snívajú o možnosti...

Phoenix Design (autor)
LAUFEN Bathrooms AG (výrobca)
LAUFEN SK s.r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Multizóny

Chýba vám uzavretý priestor, kde môžete...

TECHO, s.r.o. (výrobca)
TECHO, s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
31. júl 2019
0
436

Artcampus VŠVU - diplomová práca

Záverečná práca, ktorá vznikla na stavebnej fakulte STU, získala v rámci Ceny profesora Jozefa Lacka odmenu PRO ART. Porota ju udelila za najlepšiu úroveň výrazových a výtvarných hodnôt architektonického návrhu.
Artcampus VŠVU - diplomová práca
Autori: Ing. Martina KalivodováSpolupráca: Ing. arch. Ilja Skoček (vedúci práce)Návrh: 2018 - 2019Adresa: Drotárska cesta , Bratislava, SlovenskoPublikované: 28. september 2019

Dielo predstavujeme so skráteným autorským textom:

Navrhovať novú architektúru na miesto akým je pozemok na pahorku Machnáč je citlivá záležitosť. Ide o miesto významné svojou jedinečnou lokalitou, v blízkosti centra mesta a hradného kopca, zeleným charakterom a výhľadmi na končiace pahorky Malých Karpát a začínajúce Alpy. 

Jedinečné je ale aj svojou minulosťou a funkciou ktorú hostí. Výstavba campusu Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) je zložitý príbeh. Začína na prahu budovateľských 50. rokov s nástupom nového politického režimu, kedy sa vytvára jednotný rámec pre organizácie národnej kultúrnej politiky a vzdelávania. 

Predmetom diplomovej práce je urbanisticko-architektonický návrh nového campusu Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorý dotvorí z časti zrealizovaný návrh školy od prof. Ing. arch. Dušana Kuzmu z roku 1981 a neskôr zrekonštruovaný Ing. arch. Jánom Bahnom. Návrh je vypracovaný na základe zadania medzinárodnej architektonickej súťaže s názvom "Art campus VŠVU".

Dispozičné riešenie a prevádzka nových budov je analogicky koncipovaná na základe prevádzky existujúcej budovy. Hlavné komunikačné osi sa pretínajú v navrhovanom foyer, čím vytvárajú ťažiskový bod celého campusu. Pozdĺžna os prepája komplex budov po celej ich dĺžke, s napojením na vertikálne komunikácie schodísk a výťahov. Priečna os spája komplex budov s tromi krajinnými terasami a ich rôznorodým charakterom.

Jedným z hlavných aspektov, ktoré formujú návrh, je zachovať čo najviac zelene a súčasne zelené plochy prepojiť so životom na škole. Vznikajú tak tri druhy zelene vymedzené tromi terasami riešeného územia.

Cieľom návrhu bolo pôvodnú vrstvu campusu pripomenúť, oživiť a priniesť znovu architektúru, ktorá je pevná, sošná a adekvátna svojej funkcii. Jej výtvarnú stránku efektívne prepojiť s jej funkciou a prevádzkou a vytvoriť tak ideálne miesto pre štúdium na umeleckej škole.

Návrh:

Kompletné portfólio práce, vrátane analytickej časti:

Záver: 
Pôvodná kultúrna vrstva, ktorú priniesol návrh prof. Dušana Kuzmu, bola potlačená prestavbou v 90. rokoch, ako aj faktom, že nikdy nebola v plnom rozsahu zrealizovaná. Cieľom môjho návrhu bolo túto pôvodonú vrstvu pripomenúť, oživiť a priniesť znovu architektúru, ktorá je pevná sošná a adekvátna svojej funkcii. Jej výtvarnú stránku efektívne prepojiť s jej funkciou a prevádzkou a vytvoriť tak ideálne miesto pre štúdium na umeleckej škole.

Poloha diela

Ing. Martina Kalivodová
Ing. arch. Ilja Skoček

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím