Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
17. december 2016
0
554

SÚŤAŽNÝ NÁVRH VYHLIADKOVEJ VEŽE - KUK, Kvetnica

Základom architektonického riešenia bolo kontextuálne zmýšľanie, ktoré tkvelo v analógiách, v histórii a v širšom okolí. Hlavným nástrojom na komponovanie s proporciami boli hmoty, ktoré akceptovali výhľady do blízkeho, ale i ďalekého územia. Veľmi dôležitým faktorom bol aj „genius loci“ miesta. Osadenie v teréne nepôsobí náhodilo a rozpačito, práve naopak, čítať tu urbanistické väzby a širšie krajinárske vzťahy. Prvým krokom pri návrhu bolo uvedomenia si krajinného potenciálu, morfológie, okolitej zelene a najmä turistické pešie trasy vedené územím. V okolí sa nachádzajú staré bane, ktorých atmosféra a vnáranie sa do útrob svahov má svoje hodnoty. Tie boli prenesené aj do riešeného územia, no s vyvrcholením reverzným ako pri baniach. S vyvrcholením vo výšinách. Hlavným formovacím nástrojom boli výhľady. Tie boli umiestnené do kubusu veže v podobe menších kubatúr. Sú odstupňované vo výškach podľa samotnej polohy pozorujúceho miesta. Veža je takmer bezúdržbová a sebestačná. Atrakcia v podobe vyhliadkovej veže ponúka zážitkovú, atmosferickú cestu obohatenú o vnútorné svety expozícií.
SÚŤAŽNÝ NÁVRH VYHLIADKOVEJ VEŽE - KUK, Kvetnica
Ateliér: ER AtelierAutori: Ing. Roman Ruhig, Ing. Ema Kiabová, Ing. arch Zuzana Nádaská, PhD.Návrh: 2016 - 2016Adresa: Zámčisko , Poprad, SlovenskoPublikované: 17. december 2016
Širšie vzťahy
Širšie vzťahy
Situácia
Situácia

Zdôvodnenie architektonického riešenia

Prvým vstupom do územia je odobratie značnej hrúbky ornice, čím sa získala zemina, ktorá sa následne využije na svahovanie po obvode turistickej trasy. Svah nám z južnej strany vytvára príjemné terasové posedenie s výhľadom do kotliny a Slovenského Raja. Zo Severnej strany nám suť pritláča základovú dosku, čím sa objekt stáva stabilnejším. Za dôsledku dynamických síl vyvolávaných ťažbou kameňa v susedstve, bolo potrebné navrhnúť také riešenie, vďaka ktorému by sa nenarušila a ani neovplyvnila stabilita nosného systému veže. Vďaka novému násypu do ktorého sa vložili 3 prefabrikované železobetónové steny, sa vibrácie nedostanú až do konštrukcie veži. A to vďaka odsadeniu týchto stien od nosného systému veže. Následne sa hmota formovala na základe výšky najvyššieho bodu vyhliadky. Treba podotknúť, že výška od +-0.000 je 21 m, no znižoval sa terén o cca 3m. Takže sa vyhliadka dostáva na úroveň 18m, ako bolo aj odporúčané. Veľmi dôležitým aspektom pri vyhliadkových vežiach je stále vnímajúce okolie a prírodu. Tento parameter bol zachovaný imaginárnym odstránením obvodovej nosnej konštrukcie, ktorá by sa nachádzala na vonkajšej strane ochodze. Máme za to, že by takéto osadenie konštrukcie narúšalo výhľady. Koncept je založený na vnútornom nosnom systéme v podobe vnútorného jadra. Vďaka tomu sa dostali nosné prvky z vnútornej strany ochodze.

Vývoj hmoty
Vývoj hmoty
Inšpirácia, filozofia veže
Inšpirácia, filozofia veže

Ako už bolo spomenuté na začiatku, hlavným formovacím nástrojom boli výhľady. Tie boli umiestnené do kubusu veže v podobe menších kubusov. Sú odstupňované vo výškach podľa samotnej polohy pozorujúceho miesta: 1. vyhliadka do mesta Poprad, 2. západný hrebeň kopca + Nízke Tatry, 3. východný hrebeň kopca + Slovenský Raj, 4. Vysoké Tatry, 5. najvyššia vyhliadka orientovaná do všetkých svetových strán. Na koľko sa na mieste našli historické artefakty a dané územie má bohatú tradíciu, rozhodli sme sa vytvoriť priestory pre prezentácie, expozície. Tie sa budú nachádzať v priestoroch hlavného vežového kubusu a budú napojené na vonkajšie vyhliadky, čím sa zväčší priestor danej vyhliadky. Aj vďaka výklopnému mobiliáru v celom objekte (licujúceho v obvodovej stene) sa nebráni výhľadom okoloidúcich. Vyhliadkové krabice slúžia na relax, odpočinok a aj ako altánky na možné posedenie s občerstvením. Aj táto funkcia vystihuje „genius locia“ miesta.

Vizualizácia - pohľad z perspektívy
Vizualizácia - pohľad z perspektívy
Vyhliadka - Poprad
Vyhliadka - Poprad
Vyhliadka - Nízke Tatry
Vyhliadka - Nízke Tatry
Vyhliadka - Dolina, Slovenský Raj
Vyhliadka - Dolina, Slovenský Raj
Vyhliadka - Vysoké Tatry
Vyhliadka - Vysoké Tatry
Vyhliadka - Najvyššia vyhliadka, sklopené pohľady ( orientácia okenného priezoru podľa polohy)
Vyhliadka - Najvyššia vyhliadka, sklopené pohľady ( orientácia okenného priezoru podľa polohy)
Vnútorná expozícia
Vnútorná expozícia

Po obvode je navrhovaný obvodový plášť z drevených lamiel, ktorý bráni poveternostným podmienkam, v značnej miere rozbíja vodorovného účinky vetra, a tým nezaťažuje nosnú konštrukcie. Jeho vertikálne radenie má svoju logiku v prírode a v raste stromov. Dlažba pred vstupoom do objektu a jej napojenie na chodník, je z dekoračných dosiek z horniny Melafýr. Melafýr sa nachádza v okolí aj na riešenom území. I ťažba sa ním zapodieva a väčšina hory z tejto horniny pozostáva. Aj z toho dôvodu bola voľba dlažby (chodníka) jasná. Cituje orezanie vrchu a nájdenie horniny, čím sa priznáva materiálová identita. Obvodový plášť nosnej konštrukcie a dvoch kubusovitých výhľadov sú navrhnuté z cementotrieskových dosiek, ktoré sú ľahko udržiavateľné, sú trvácne, a ich prírodný charakter v antracitovom prevedení potvrdzuje splynutie prírody a vedomej prefabrikácie. Zvyšné dva kubusovité „výkuky“ pozostávajú z plechovej krytiny tradovanej aj v blízkom okolí napr. v Kvetnici. Jej červenkastá farba na seba upozorňuje už z diaľky ako plody v lesoch. Ich počet a výber zo 4 navrhovaných má svoje opodstatnenie v Popradskom erbe ( v dvoch šípoch), ktoré sú viditeľné priamo z mesta Poprad, a citujú symbol mesta. Ich natočenie k mestu má preto aj symbolický charakter. Aj z toho dôvodu je päta objektu vysunutá a tak upozorňuje na okresné mesto s priamym optickým napojením. Z dôvodu rovnováhy sa v úrovni hlavnej vyhliadky taktiež vytiahla hmota jadra (vo vertikálnom smere), ktorá na seba upozorňuje, ako hradná veža, čo je príznačné k histórii daného miesta. Jej vnútorné výhľady sú zas ovplyvnené orientáciou okolitých dominant ako aj ich samotnými výškovými polohami (výška okenného priezoru). Posledné poschodie je po obvode veže od zábradlia otvorené aj z dôvodu nenútených výhľadov do okolia, čím sa zabezpečí atmosféra vďaka strácaniu sa drevenej konštrukcie z lamiel. Na streche sa nachádzajú reflektory, čím vyhliadková veža na seba upozorňuje aj v noci. Reflektory ako aj osvetlenie priestorov pre exponáty sú poháňané solárnymi panelmi ukrytými za atikou stredového jadra. V partri objektu sa nachádza technická miestnosť a pohotovostné WC pre okoloidúcich. Veža pôsobí celkovým dojmom nadčasovo a jej výrazové formy sú v harmónii, v kontexte s okolím a históriou. Jej forma zaujme a jej funkcie pritiahnu nových návštevníkov.

Pôdorysy
Pôdorysy
Charakteristický rez
Charakteristický rez
Pohľady
Pohľady

Popis konštrukčnou – technického riešenia.

Pri návrhu statických prvkov ako aj iných konštrukcií, bolo prioritné eliminovať mokré procesy a zložité dopravy materiálov. Nosný systém vyhliadkovej veže je tvorený oceľovou, montovanou sústavou. Tá zabezpečuje bezpečný prevod vnútorných síl (vodorovných aj zvislých) do základového podložia. Presné dimenzie konštrukcií ako aj typ základových konštrukcií, by boli navrhnuté v ďalšom stupni projektovej dokumentácie. V tomto stupni sú navrhnuté na základe empirických poznatkov. Vertikále nosné prvky v podobe stĺpov sú navrhované v počte 8 ks prierezov: 150 x 300 mm. Nosníky, prievlaky a vodorovné stužujúce prvky sú navrhované v rozmeroch: 150 x 150 mm. Zavetrovací systém má dve dimenzii. Prvý typ má charakter nielen ako zavetrovací ale aj ako kotviaci. Kotvia sa doň schodiskové stupne. Vďaka tomu sa využili tento prvok efektnejšie s dimenziami 150 x 150mm. Ostatné zavetrenie je navrhované v prierezoch: 150 x 75 mm. Na druhej strane schodiskových stupňov sa nachádza oceľová schodnica, ktorej funkcia zabezpečuje spolupôsobenie schodiskových stupňov a zároveň vertikálne kotvenie drevených lamiel, čím sa zabezpečí zvislé spolupôsobenie aj medzi jednotlivými ramenami.

Oceľový nosný systém
Oceľový nosný systém

Zakladanie je preventívne navrhnuté zo základovej dosky a pilót (možnosť prefabrikácie). Proti dynamickým účinkom boli navrhnuté 3 prefabrikované železobetónové steny, ktoré budú navzájom previazané a kotvené do totožnej základovej dosky. Tie budú prenášať aj okolitý terén a jeho vodorovné účinky. Z dôvodu hygieny je v objekte navrhnuté samočistiace WC a zásobník dažďovej vody, nachádzajúci sa v technickej miestnosti. Tá sa bude zbierať na plochej streche jadra a prípadne čistiť zariadením umiestneným taktiež v technickej miestnosti. Podlaha v objekte bude od prvého nástupného stupňa v schodisku až po poslednú vyhliadkovú plošinu v podobe oceľovej mrežoviny. Tá zabezpečí odvádzanie nečistôt a vody prepadom a tým aj bezúdržbové riešenie. V súčasnosti je nosný systém mierne predimenzovaný a jeho dimenzie majú patričné rezervy. Znižovanie nárokov na tieto konštrukcie by vyplynuli až z geologického a geotechnického posudku.

Vizualizácia - vchod do objektu
Vizualizácia - vchod do objektu
Vizualizácia - vloženie do fotografie, terasa v svahu
Vizualizácia - vloženie do fotografie, terasa v svahu
Súťažný poster 1Súťažný poster 2

Ateliér

Poloha diela

Ing. Roman Ruhig
Ing. Ema Kiabová
Ing. arch Zuzana Nádaská, PhD.
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím