Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. jún 2019
0
560

EXPO 2207, Bratislava

Ateliérová práca z fakulty architektúry STU, ktorá získala odmenu v súťaži o Cenu profesora Emanuela Hrušku za najlepší urbanistický projekt.
EXPO 2207, Bratislava
Autori: Bc. Eduard Krištof, Bc. Patrik KrásnySpolupráca: Ing. arch. Katarína Fejo, PhD., Ing. arch. Tomáš Hanáček, PhD.Návrh: 2018 - 2019Adresa: Bratislava, SlovenskoPublikované: 15. jún 2019

Futuristický projekt, ktorý predstavuje víziu svetovej výstavy EXPO v Bratislave vznikol v rámci piatackého urbanistického ateliéru. Komplex nad hladinou Dunaja je navrhnutý pre rok 2207. Porota ceny profesora Hrušku ocenila jeho invenčnosť, odvážne riešenie a výtvarný prejav vo výkresoch i na modeli.

Prácu uvádzame so skráteným autorským textom:

Každoročne na výstave EXPO ukazujeme najväčšie pokroky ľudstva a najmodernejšie výdobytky techniky. Lenže doba sa mení a podľa nášho názoru nie vždy k lepšiemu. Do nášho sveta vo veľkej miere nastupuje moderná technika a digitalizácia. Človek ako bytosť stráca kontakt s prírodou. Ľudská rasa pre vidinu krátkodobých cieľov a ziskov nehľadí na budúcnosť. Či už našu alebo planéty. Vplyvom globálneho otepľovania sa topia ľadovce a zvyšujú hladiny morí. Veľa pobrežných miest a miest na riekach už začína vykonávať opatrenia. Príroda nám doslova mizne pred očami.

Koncept Zaplavovanie
Koncept Zaplavovanie

Človek sa začína vo veľkej miere sťahovať do miest (za 50 rokov bude až 75% populácie bývať v mestách), nastupuje doba vertikálneho urbanizmu.

Koncept Modularita
Koncept Modularita

Tému EXPO Bratislava máme spojenú predovšetkým so vzdelávaním. Keďže zatiaľ nevidíme zmenu v chovaní ľudskej rasy, predpokladáme, že pozitívna motivácia nepomáha. Zastávame názor že človek sa naozaj zmení, až keď zažije niečo zlé. Preto sme hlavnú tému návrhu poňali ako HROZBU, simuláciu najhoršieho scenára vývoja budúcnosti. Rozhodli sme sa nasimulovať mesto štýlu CYBERPUNK, mesto bez spojenia s prírodou, plné vizuálneho smogu a viditeľného vstupu digitálnej technológie do našich životov.

Inšpirácia filmovej architektúry
Inšpirácia filmovej architektúry

Výstava EXPO bude zahŕňať témy ako politika, ekonomika, násilie, náboženstvo, rodina, identita, príroda, veda a technika. Témy sú usporiadané podľa konceptu ľudského vnímania. Spomínané témy sú rozmiestnené po obvode výstaviska ako prvé  štádium zmyslového vnímania. V centre výstaviska sa nachádza dominantný zážitkový objekt slúžiaci simulácia budúcnosti. Prebieha tu posledné syntetické štádium vnímania človeka a  proces učenia a uvedomovania sa.

Koncept Tematizácia
Koncept Tematizácia
Koncept Vnímanie
Koncept Vnímanie

Dátum EXPOBratislava je určený na rok 2207 - 200 rokov od otvorenia Schengenských hraníc.

Situácia Širších vzťahov
Situácia Širších vzťahov

Centrálny urbanizmus EXPO s dominantným zážitkovým objektom musí byť schopný rýchlej adaptácie. Modularita ako nástroj výstavby dokáže splniť požiadavky rýchlej doby. Modulárna architektúra návrhu je inšpirovaná hnutím metabolistov. Mesto je možné označiť za stroj v neustálom pohybe ,  jeho nedokonalosť estetizovaná. 

Celková axonometria návrhu
Celková axonometria návrhu

Návrh EXPO je zdvihnutý nad hladinu Dunaja. Rieka sa časom zmenila, živel si začal privlastňovať svoje pôvodné územie pred jeho urbanizáciou. Centrum je postavené na konštrukcii ropnej plošiny, ktoré v budúcnosti stratia význam. Sila Dunaju bude pomocou podvodných turbín roztáčať kruhové verejné priestory, ktoré budú v pohybe a umožnia ľuďom bezproblémový pohyb a presun po výstave. Výšky objektov, respektíve pavilónov sú určené podľa pozorovacích uhlov z viacerých dôležitých bodov.

Urbanistický návrh
Urbanistický návrh
Rez
Rez

Verejné priestory Expa sú inšpirované filmovou architektúrou budúcnosti, kde sa verejný priestor stráca a ľudia žijú v stále sa zmenšujúcom priestore. Pre lepšie fungovanie výstavy bolo potrebné navrhnúť aj celkom odlišný rozptylový priestor pre návštevníkov, keďže by verejný priestor inšpirovaný filmovou architektúrou nebol dostatočný.

Verejné priestory
Verejné priestory

Architektúra je doplňovaná a prepletená hologramami, ktoré dokážu vytvoriť a navodiť potrebnú atmosféru.

Vizualizácia
Vizualizácia

Presun na výstavisku zabezpečuje lodná doprava a tubusy s magnetickými dopravnými prostriedkami. Diaľkové spojenie zabezpečuje medzinárodný hyperloop. Nevylučujeme aj formu lietajúcich  osobných automobilov a rozvoz  pomocou dronov.

Vizualizácia
Vizualizácia

Portfólio vo formáte ISSUU:

Poloha diela

Bc. Eduard Krištof
Bc. Patrik Krásny
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím