Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. jún 2019
0
2226

Nové Lido, Petržalka - ateliérová práca

Študentská práca z fakulty architektúry STU, ktorá získala odmenu v súťaži o Cenu profesora Emanuela Hrušku 2019.
Nové Lido, Petržalka - ateliérová práca
Autori: Lujza Hostačná, Mária HorváthováSpolupráca: Ing. arch. Katarína Fejo, PhDNávrh: 2018 - 2019Adresa: Bratislava, SlovenskoPublikované: 15. jún 2019

Práca Lujzy Hostačnej a Márie Horváthovej vznikla v rámci "malého" tretiackeho ateliéru. Návrh rieši v poslednej dobe často skloňované územie Nového Lida na petržalskej strane Dunaja.

Prácu uvádzame so skráteným autorským textom:

Územie Lida znamenalo pre Bratislavčanov príjemné miesto pre oddych, ktoré využívalo potenciál rieky Dunaj a priľahlého prírodného prostredia. Časom však klesala návštevnosť a Lido sa stalo viac menej zabudnutým miestom. Pri tvorbe sme sa zamerali na prinavrátenie pôvodných kvalít priestoru v kombinácií s novým prístupom k lokalite. Spájame preto prírodný ráz s protiľahlou mestskosťou Bratislavy, čím sa prenáša centrum aj na Petržalskú stranu. Vnášame charakter ulíc centra blokovou zástavbou s pravidelným rastrom ulíc s alejami stromov a službami v parteri.

Koncept - obvody
Koncept - obvody

Samotné bloky majú veľkorysé komunitné vnútrobloky a otvorené pavlače. Z hľadiska intenzity je pri vode táto bloková štruktúra zjemnená na bodovú zástavbu. Naopak, smerom k Einsteinovej sa zvyšuje podlažnosť z 3 podlaží pri hrádzi na najviac 7 podlaží (desaťpodlažné výškové akcenty pri hranici lokality) Terasy sú orientované do vnútrobloku aj do ulice. 

Referencie
Referencie
Koncept
Koncept
Širšie vzťahy
Širšie vzťahy
Charakter blokov
Charakter blokov

Z protiľahlého brehu vychádza subtílna lávka so zeleňou, ktorá sa na hranici hrádze mení na pešiu zónu, ktorá cez rampu ponad Einsteinovu ulicu pokračuje na Chorvátske rameno. Hrádza si zachováva pôvodný rekreačný charakter trasy k Soviemu lesu a obohacuje ho o služby v priľahlých objektoch. Pretína výrazný kruhový element pešieho chodníka čiastočne prekrytého pregolami. Medzi objekty občianskej vybavenosti patrí športové centrum prístupné od hrádze a nadväzujúce na pláž, knižnica, škola, kultúrne centrum orientované k centru Lida a parku a napokon tržnica nadväzujúca na spomínanú líniovú pešiu zónu.

Axonometria
Axonometria
Masterplan
Masterplan
Nábrežie
Nábrežie
Dopravná analýza
Dopravná analýza

Objekty vymedzujú intímnejšie vnútorné námestia. Nábrežie v styku s Dunajom má plážový charakter. tvoria ho s menšie kruhové spevnené, trávnatými alebo bazénovými v styku s Dunajom. Výškový rozdiel medzi hladinou a hrádzou prekonávajú pobytové stupne, ktoré spájajú prírodné terasy so spomenutými kruhovými plochami. Ďalšou dôležitou líniou v území je park vychádzajúci zo sadu Janka Kráľa. V hustom zelenom páse prechádza Lidom a pokračuje do Sovieho lesa. Linearita je podčiarknutá radenímexteriérových rekreačných a športových a iných aktivít ako sú ihriská, kurty, outdoor fitnes, pavilóny, amfiteáter...

Pravidelná bloková zástavba je prerušená výškovými akcentmi. K orientácii napomáha výrazné perforovanie blokov, ktoré prináša aj zaujímavé priehľady.

Situácia
Situácia
Neobyčajná veža
Neobyčajná veža
Park
Park
Charakter bloku
Charakter bloku
Rez priečny
Rez priečny
Nábrežie
Nábrežie
Ulica
Ulica
Vnútroblok
Vnútroblok
Pavlač
Pavlač

Podklady: Lujza Hostačná

Poloha diela

Lujza Hostačná
Mária Horváthová
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím