Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. október 2018
0
1190

Ako pokračuje rekonštrukcia SNG?

Rozsiahla rekonštrukcia areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave prebieha už tretí rok. O postupe prác SNG informovala na kontrolnom dni pre médiá.
Ako pokračuje rekonštrukcia SNG?

Úloha zrekonštruovať areál Slovenskej národnej galérie je akútna od roku 2001, keď generálna riaditeľka Katarína Bajcurová z havarijných dôvodov zatvorila premostenie. Rekonštrukciu však potreboval celý areál, jeho podoba sa hľadala v dvoch verejných architektonických súťažiach (2003, 2005). Víťazom sa stal Ateliér BKPŠ - architekti Martin KusýPavol Paňák. Do procesu vstúpila ekonomická kríza a až 28. decembra 2015 - takmer 15 rokov po uzavretí premostenia - podpísala Slovenská národná galéria zmluvu so zhotoviteľom stavby. Odovzdaním priestorov a zriadením staveniska dňa 18. januára 2016 sa konečne začalo stavať.

Stavba bola pôvodne plánovaná na 36 mesiacov. Harmonogram sa niekoľkokrát menil z rôznych dôvodov (predsedníctvo SR v Rade EÚ, posun v stavebných prácach po odhalení nových konštrukčných skutočností). K dnešnému dňu sú dokončené základné búracie práce, hrubá stavba deväťpodlažného depozitárneho domu, sú postavené konštrukcie Veľkej dvorany a nových expozícií orientovaných do Riečnej ulice, končí sa obkladanie administratívnej budovy, je hotová strecha Vodných kasární. SNG predpokladá, že do zimy bude stavba uzavretá.

Pohľad na premostenie z Rázusovho nábrežia, variant s jednofarebnou fasádou
Pohľad na premostenie z Rázusovho nábrežia, variant s jednofarebnou fasádou Vizualizácia: Ján Krížik
) Východný pohľad do nádvoria. Verejné prevádzky: vľavo Veľká čitáreň, kaviareň, kreatívny ateliér, kníhkupectvo Ex Libris, príprava na Letný pavilón
) Východný pohľad do nádvoria. Verejné prevádzky: vľavo Veľká čitáreň, kaviareň, kreatívny ateliér, kníhkupectvo Ex Libris, príprava na Letný pavilón Vizualizácia: Ján Krížik
) Západný pohľad do nádvoria. Verejné prevádzky: vľavo Veľká čitáreň, kaviareň, kreatívny ateliér, Ex libris kníhkupectvo, príprava na Letný pavilón
) Západný pohľad do nádvoria. Verejné prevádzky: vľavo Veľká čitáreň, kaviareň, kreatívny ateliér, Ex libris kníhkupectvo, príprava na Letný pavilón Vizualizácia: Ján Krížik

Momentálne inštitúcia pracuje s predbežným termínom ukončenia stavebnej časti v apríli 2020, čo na jar zahrnuli do prípravy podkladov na uznesenie vlády. „Keďže stavba pokročila a mnohé skutočnosti sú odhadnuteľné, pristúpili sme k príprave projektu interiéru a budúcich stálych expozícií. Tie by mali obsiahnuť široké zbierky galérie a zároveň reflektovať výsledky úspešných a dôležitých projektov z posledných rokov,“ vysvetľuje Alexandra Kusá. Súbežne sa pracuje na návrhu infosystému celej budovy vrátane názvov jednotlivých priestorov.

Rekonštrukciu areálu SNG nevníma iba ako opravu chátrajúcich budov, ale ako komplexný reštart. „Chceli by sme, aby u nás návštevníci po rekonštrukcii nenašli iba umenie a vzdelávanie, ale aj kultúrny a kultivovaný verejný priestor - boli by sme radi aj dobrým mestským rezidentom. To pre nás znamená otvoriť a verejnosti sprístupniť celý areál vrátane populárneho Letného pavilónu, ale aj novej Travertínovej záhrady, Námestia Karola Vaculíka a sústavy mestských pasáží,“ pokračuje riaditeľka. Práve na tieto projekty sa zamerali aj na kontrolnom dni.

2049
Youtube

Projekt Námestie Karola Vaculíka v spolupráci so Starým Mestom

V spolupráci s mestskou časťou Staré Mesto by radi revitalizovali zadný dvor a sanovali staré garáže, ktoré sú majetkom mesta. „Veľmi sa teším na nový verejný priestor, ktorý po dokončení pribudne v Starom Meste, a keď mi to kompetencie dovolia, rád Slovenskej národnej galérii z pozície starostu pomôžem. Obyvatelia i návštevníci vedia oceniť každý nový alebo zrekonštruovaný priestor, lebo zintenzívňuje a otvára našu vzájomnú komunikáciu,“ vyjadril sa starosta Radoslav Števčík.

Tento areál je pre SNG veľmi dôležitý, keďže doň ústi nový hlavný vstup do centrálnej haly galérie. Mal by niesť meno zakladateľa galérie Karola Vaculíka. Súčasťou sú aj nadväzujúce pasáže, ktoré by podľa predbežného dohovoru s hotelom Carlton a susedným Dessewffyho palácom mali byť spriechodnené až do Štúrovho námestia.

Projekt Travertínová záhrada v spolupráci s hlavným mestom

Galéria ponúkla spoluprácu hlavnému mestu SR Bratislave, aby spoločne prevádzkovali "zelený "priestor medzi Administratívnou budovou a budovou veľvyslanectva USA. Keďže časť pozemkov patrí hlavnému mestu, bude požiadané o ich prenájom/prevod s cieľom prevádzkovania Travertínovej záhrady. „Projekt vybudovania Travertínovej záhrady ma oslovil a hlavné mesto bude nápomocné a súčinné pri vysporiadaní pozemkov pod záhradou, ktoré patria hlavnému mestu. Pre Bratislavčanov tým vytvoríme nový plnohodnotný zelený verejný priestor v centre mesta,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Fotografie z kontrolného dňa:

Foto: Martin Deko
Foto: Martin Deko
Foto: Martin Deko
Foto: Martin Deko
Foto: Martin Deko
Foto: Martin Deko
Foto: Martin Deko
Foto: Martin Deko

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím