Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. júl 2022
0
84

Projekt FAD STU pre utečencov z Ukrajiny v Gabčíkove - deň otvorených dverí 27. júla

Cieľom projektu je vytvoriť spoločný priestor, ktorý by napomáhal socializácii a inklúzii.
Projekt FAD STU pre utečencov z Ukrajiny v Gabčíkove - deň otvorených dverí 27. júla

Fakulta architektúry a dizajnu STU v BratislaveBergen School of Architecture z Nórska pozývajú na prezentáciu výstavby Komunitnej kuchyne v utečeneckom tábore v Gabčíkove. Výstavba Komunitnej kuchyne je súčasťou projektu Empatia v umení podporeného z Grantov EHP a štátneho rozpočtu.

Prezentácia sa uskutoční dňa 27. 7. 2022 o 11:00 v Residence Park Gabčíkovo (bývalé Účelové zariadenie STU). Zúčastnia sa je zástupcovia FAD STU, študenti Bergen School od Architecture a mesta Gabčíkova.
 
Cieľom projektu je vytvoriť spoločný priestor, ktorý by napomáhal socializácii, tráveniu voľného času a stretávaniu sa rôznych skupín utečencov a ubytovaných hostí. V súčasnosti je v Residence Park ubytovaných cca 900 utečencov z Ukrajiny, z toho vyše 300 detí. Projekt Komunitnej kuchyne vzniká v spolupráci dvoch škôl architektúry: Fakulty architektúry a dizajnu STU v Bratislave a Bergen School of Architecture z Nórska. 
 
V júni sa konal online tvorivý workshop, ktorého výstupom bol návrh Komunitnej kuchyne. Do konca júla potrvá realizačný workshop priamo v Gabčíkove za účasti pedagógov a študentov z Nórska.

 

Projekt mladých architektov pomôže utečencom z Ukrajiny

Vyjadriť empatiu v umení prostredníctvom malej stavby z dreva – to je cieľ ďalšej z aktivít projektu Empatia v umení (EMIA) s názvom Projekt 1:1. Jeho realizačná fáza prebieha od 17. 7. do 28. 7. v Gabčíkove za účasti pedagógov a študentov FAD i partnerskej Bergen School of Achitecture.

Projekt 1:1 ma pôvodne za cieľ vytvoriť objekt reagujúci na vandalizmus a bezdomovectvo. „Po 24. februári nám prišlo najviac zmysluplné zamerať sa na utečencov z Ukrajiny na Slovensku. Neziskovými organizáciami pracujúcimi s utečencami sme boli sme nasmerovaní na bývalé Účelové zariadenie STU v Gabčíkove, ktoré v súčasnosti získalo pod novými  majiteľmi nový názov Residence Park Gabčíkovo, kde je momentálne ubytovaných vyše 900 utečencov z Ukrajiny, z toho vyše 300 detí,“ vysvetľuje koordinátorka projektu Veronika Kotradyová. Zariadenie prechádza v súčasnosti úpravami pod novým majiteľom a 

Cieľom projektu je vytvoriť spoločný priestor, ktorý by napomáhal socializácii a inklúzii; bol by priestorom pre trávenie voľného času a stretávanie sa. Akási Komunitná kuchyňa /Neighbourhood Kitchen  môže byť za daných okolností pozvaním pre rôzne skupiny utečencov a ubytovaných hostí k spoločným aktivitám v rámci areálu, vytvára kvalitný verejný priestor na oddych a socializáciu. Tento typ pavilónu môže neskôr slúžiť aj ako environmentálne centrum, škola v prírode a podobne. Súčasťou stavby bude aj pridaná mobilná zeleň, stojany na bicykle a informačné tabule.

Projekt komunitnej kuchyne vzniká v spolupráci dvoch škôl architektúry: Fakulty architektúry a dizajnu STU v Bratislave a Bergen School of Achitecture z nórskeho Bergenu, ktorí už spolupracovali v rokoch 2015  až 2016 na stavbe pozorovateľne vtákov Duna pri Kalinkove. V júni sa konal  online tvorivý workshop, do konca júla potrvá realizačný workshop priamo v Gabčikove za účasti pedagógov a študentov z Nórska.

Drobná stavba má charakter zastrešeného pavilónu/altánku, ktorého jadrom je murovaná chlebová/pizzová pec na drevo. Ostatná časť konštrukcie okolo pece – dve bočné steny a strešná konštrukcia je drevená. Súčasťou stavby je jedálenské sedenie pre 20 osôb a pracovná plocha na prípravu jedla minimálne 4 ľudí naraz, aby sa podporila  socializácia a inklúzia. 

Autorom návrhu je kolektív študentov a pedagógov oboch zúčastnených škôl. Už od začiatku púta stavba pozornosť utečencov a najmä detí, ktoré sa aktívne zapájajú a inšpirujú pri svojich hrách. 

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím