Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. december 2019
0
56

Program SNG na január 2020

Predstavujeme program Slovenskej národnej galérie v Bratislave na mesiac január 2020.
Program SNG na január 2020

Aktuálne výstavy:

Experimentálne expozície:

Krajina za mapou
od 16. 5. 2019
Esterházyho palác – 1. poschodie, Bratislava
Kurátorka: Alexandra Kusá

Uchovávať. Vzdelávať. Inšpirovať. Prezentovať návštevníkom popri fondoch aj ďalšie obsahy, uviesť ich do širších kultúrnych kontextov, sprostredkovať poznanie, byť miestom kultúrnych experimentov – práve to je poslaním experimentálnych expozícií pod názvom Krajina za mapou zameraných na nie celkom klasický galerijný obsah.

Za vznikom Knižnice Kornela a Nade Földváriovcov (koncepcia Peter Krištúfek) stála snaha nájsť spôsob, ako zachovať veľkú zbierku autorových kníh. Išlo pritom skôr o zberateľskú posadnutosť a predovšetkým o zachytenie esencie jeho osobnosti. Práve téma knižnice ako špecifického miesta poznania a téma zberateľstva a uchovávania sú prienikom s tým, čím sa intenzívne zaoberá múzeum umenia dnes.

Interaktívna expozícia Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom (koncepcia Ondřej Horák) je prepojená so sériou animovaných filmov o slovenských výtvarníkoch a je určená deťom so záujmom o históriu umenia, ako aj laickým i poučeným návštevníkom. Projekcia má vyrozprávať príbeh umenia spôsobom, ktorý skĺbi poznanie a zábavu a vzbudí u návštevníka túžbu vedieť viac.

Laco Teren
Nič nás nezastaví!
6. 9. 2019 – 19. 1. 2020
Esterházyho palác – 2. poschodie, Bratislava
Kurátorka: Katarína Bajcurová

Výstava Laca Terena predstavuje kľúčové body jeho umeleckého programu a pokúsi sa komplexne priblížiť jeho jedinečnú výtvarnú a vskutku „polymúzickú“ osobnosť. Teren patril k vedúcim osobnostiam postmodernej generácie, ktorá okolo polovice osemdesiatych rokov 20. storočia vystúpila s programom neoexpresívnej maľby inšpirovanej talianskou transavantgardou a nemeckým hnutím Neue Wilde. Výbušným temperamentom, razantnou a odvážnou metaforou ironizoval ikonografické symboly končiacej éry socializmu. Na jeho súčasných rozmerných maliarskych plátnach „barokovo-secesného“ a pop-artového strihu, založených na veľkoryso plošnom farebnom a kresbovom rozvrhu, sa krížia rozmanité aktuálne a historické podnety. Je príkladom autora, ktorý síce prevažne maľuje, ale občas si odskočí aj k sochárstvu.

Od začiatku deväťdesiatych rokov sa paralelne venuje navrhovaniu a tvorbe priestorových objektov, pričom vychádza z ikonografického a štýlového repertoáru svojho maliarstva. Hoci hlavnou sférou jeho záujmu je maľba, v jeho prípade však môžeme hovoriť o presahu médií – kresby, maliarstva a sochárstva. V Terenovej tvorbe našli svoje miesto postmoderná iracionalita, humor, absurdná metafora, alegorický inotaj a najmä hry so symbolmi – je majstrom vytvárania hybridných znakov a pop-kultúrnych rébusov rozmanitého značenia. 

Anna Daučíková
Work in Progress: 7 situácií / 7 Situations
6. 12. 2019 – 29. 3. 2020
Esterházyho palác – 3. poschodie, Bratislava
Kurátorka: Monika Mitášová

Autorská výstava Anny Daučíkovej (*1950 v Bratislave) predstaví jej prácu sklárky, maliarky, fotografky, performerky a autorky videí. Ako uvádza už názov výstavy, nejde o retrospektívu – predstavenie ukončeného diela v spätnom pohľade. Ide o sprístupnenie výberu z autorkiných ukončených a zachovaných diel vo vzájomných vzťahoch a spojeniach s jej aktuálne rozpracovanými dielami, prípadne aj s takými prácami, ktoré Anna Daučíková bude ešte len utvárať, prepracúvať, či dokončovať počas trvania výstavy.

Táto autorská výstava je teda expozíciou diel aj „pracovnou výstavou“. Dáva verejnosti nielen možnosť vidieť a chápať vzťahy medzi jednotlivými dielami tejto autorky v danom výbere (sedem situácií, teda sedem rôznych usporiadaní prác v siedmich miestnostiach: päť „dielní“ a „videokino“ a „videolaboratórium“), ale umožňuje im aj navštevovať galerijné prostredia ako dejúce sa rámce práce (sedem miestností meniacich sa na sedem scén), teda dejiská rozpracovaného či pripravovaného diela (work in progress). Sedem situácií má počas trvania výstavy potenciál iniciovať premenu či vznik nových diel od Anny Daučíkovej aj jej hostiek a hostí. Prípadné nové diela sa stanú ich pretrvávajúcou alebo efemérnou súčasťou. Dielo aj výstava sú teda dialogické work(s) in progress...

Súčasťou výstavy sú aj diela ďalších autorov: Václav Cigler (CZ), Helena Jiskrová (NL), Jiří Thýn (CZ).

Hostky a hostia výstavy: Jana Cviková (SK), Eva Filová (SK), Christina della Giustina (NL), Alica Koubová (CZ), Noro Lacko (SK).

Sprievodné programy:

Nedeľa 12. 1. | 15.00
Siesta v galérii: Anna Daučíková. Work in Progress: 7 situácií / 7 Situations
Nedeľný výklad návštevníkom sprostredkuje dialóg s dielom Anny Daučíkovej.
Esterházyho palác, 3. poschodie
Vstup voľný

Streda 15. 1. | 10.15 – 11.00 | Rodina
Malé divy: Za siedmimi horami
Navštívime novú výstavu Anny Daučíkovej a preskúmame, či sa tam môže nachádzať rozprávka so začiatkom „Za siedmimi horami a za siedmimi morami...”
Program je určený rodinám s deťmi od 1 do 4 rokov. 
Esterházyho palác, 3. poschodie
Vstup: 5 € / rodina
R: male.divy@sng.sk

Piatok 17. 1. | 16.30 – 18.00 | Rodina
Bookobrazy: Malý samuraj
V studenom januári je najlepšie preniesť sa do iných končín, kde svieti slnko a kvitnú čerešne. Zažijeme putovanie japonskou rozprávkou, kde ľudia dokážu povedať prepáč až dvadsiatimi spôsobmi a čierne mačky prinášajú šťastie. Zistíme, že byť maličký ako palec nám nezabráni zažiť veľké dobrodružstvá. Poďte si obliecť kimono, opásať sa katanou a prejsť sa pod sakurami, poskladať origami a poraziť zápasníka Sumo.
Program je určený rodinám s deťmi od 4 rokov. Účastníci programu si knihu môžu zakúpiť v kníhkupectve Ex Libris s 10% zľavou.
Esterházyho palác, suterén
Vstupné: 3 € / rodina
R: miroslava.misova@sng.sk

Nedeľa 19. 1. | 17.00
Finisáž výstavy: Laco Teren. Nič nás nezastaví!
Výstavu Laca Terena ukončí záverečné slovo autora a jej kurátorky a autorky prvej zásadnej Terenovej monografie Kataríny Bajcurovej. Súčasťou programu bude uvedenie Terenovej písanky ̶ knihy jeho textov, ktoré v rokoch 2013 – 2019 vychádzali v časopise .týždeň a v Denníku N, doplnenej o doposiaľ nezverejnené iPadové skice a kresby. Denník N ku knihe vydá signované grafiky vo výbere Laca Terena.
Priestory galérie budú posledný deň trvania výstavy otvorené do 20.00.
Esterházyho palác, 2. poschodie
Vstup voľný

Streda 22. 1. | 10.15 – 11.00 | Rodina
Malé divy: Za siedmimi horami
Navštívime novú výstavu Anny Daučíkovej a preskúmame, či sa tam môže nachádzať rozprávka so začiatkom „Za siedmimi horami a za siedmimi morami...”
Program je určený rodinám s deťmi od 1 do 4 rokov. 
Esterházyho palác, 3. poschodie
Vstup: 5 € / rodina
R: male.divy@sng.sk

Nedeľa 26. 1. | 15.00
Siesta v galérii: Anna Daučíková. Work in Progress: 7 situácií / 7 Situations
Nedeľný výklad návštevníkom sprostredkuje dialóg s dielom Anny Daučíkovej.
Esterházyho palác, 3. poschodie
Vstup voľný

Nedeľa 26. 1. | 15.00 – 17.00 | Rodina
Rodinná nedeľa: Osobný archív
Archív slúži na zhromažďovanie, triedenie a uchovávanie vecí, ktoré by sa nemali stratiť. Má mnoho podôb: môže to byť veľká budova, ale i škatuľa, ktorú máme doma. Čo všetko sa v ňom môže ocitnúť? Spoločne nahliadneme do archívu konceptuálneho umelca Júliusa Kollera, ktorý nám odhalí nielen dôležité veci z jeho života a tvorby, ale vypovie nám mnoho aj o dobe, v ktorej vznikal.
Esterházyho palác, 1. poschodie
Vstupné: 5 € / rodina
R: miroslava.misova@sng.sk

Utorok 28. 1. | 17.00
Čaj o piatej v SNG: Tančiareň
Zahrejte sa v zimný podvečer tancom. Príďte na tanečné stretnutie pre dámy a pánov v najlepších rokoch, ktoré pravidelne organizuje STÁLE DOBRÍ n. o. v spolupráci so SNG. V príjemnom prostredí kaviarne Berlinka vás na parket pozve obľúbený učiteľ tanca Juraj Komora.
Esterházyho palác, Berlinka
Vstup voľný

Štvrtok 30. 1. | 18.00
Kurátorský výklad: Anna Daučíková
Kurátorka Monika Mitášová v druhom kurátorskom výklade pokračuje v predstavovaní výstavy Anna Daučíková. Work in Progress: 7 situácií / 7 Situations. Výstava nadväzuje na monografickú publikáciu A_NNA D_AUČÍK_OVÁ TRANS_FORMÁCIE TRANS_FORMATIONS, ktorú SNG vydala v roku 2018.
Esterházyho palác, 3. poschodie
Vstupné: 4 € / 2 €

Poloha na mape

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím