Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. marec 2021
0
528

Centrum súčasného umenia a architektúry, České Budějovice – výsledky súťaže a predstavenie víťazného návrhu

Okrem víťazného nemecko-českého kolektívu AFF Architekten + Malý Chmel sa medzi ocenených dostal aj bratislavský ateliér GutGut,
Centrum súčasného umenia a architektúry, České Budějovice – výsledky súťaže a predstavenie víťazného návrhu

V architektonickej súťaži na rekonštrukciu budějovického Domu umenia zvíťazilo združenie architektov AFF Architekten + Malý Chmel. Cieľom súťaže bolo nájsť najlepšie riešenie opravy a dostavby historického domu na námestí Přemysla Otakara II. tak, aby sa otvoril verejnosti a mohlo tu vzniknúť moderné Centrum súčasného umenia a architektúry

Odborná porota najskôr vybrala z 32 prihlásených kolektívov na základe referencií päticu ateliérov, ktoré postúpili do návrhovej fázy súťaže. Následne posudzovala kvalitu predložených návrhov. Ako najlepší vyhodnotila koncept na ktorom spolupracoval berlínsky ateliér AFF Architekten (Martin Fröhlich, Ulrike Dix, Hanno Schröder) s “domácim” budějovickým kolektívom Malý Chmel (Zdeněk Chmel, Miroslav Chmel, Miroslav Malý, Daniel Struhařík). Návrh nezasahuje do nosných konštrukcií, ale výrazne otvára priestor na všetkých podlažiach, počíta s rozšírením priestorov galérie. Na druhom mieste sa umiestnil pražský ateliér MCA a na treťom mieste bratislavský GutGut. Odmena putovala kolektívu Marcely Steinbachovej a ateliéru AOC.

V objekte aktuálne sídli Galéria súčasného umenia a architektúry, ktorá sa od roku 1998 vypracovala pod vedením kurátora Michala Škodu na inštitúciu s medzinárodným renomé.

“Očištěním domu vzniká nová kvalita - velkorysý a flexibilní výstavní prostor. Galerii vnímáme jako kulturní srdce města. Navrhovaná střešní krajina vytváří nové prostory otevřené platformy s jedinečným charakterem, snižuje také dům směrem do dvora, který je tak příjemnější pro pobyt. Celému domu chceme vtisknout umírněný vizuální charakter stávající galerie. Návrh umožňuje snadnou změnu funkce bez nutnosti zásahu do nosných konstrukcí,” vysvetľujú autori víťazného návrhu.

Pohľad z námestia
Pohľad z námestiaVizualizácia: Ondřej Žvak, Malý Chmel

Centrum súčasného umenia a architektúry

Riešenie parteru vychádza zo súčasného stavu, vstupnú chodbu autori nahradili centrálnou pasážou, ktorá vytvára verejný priestor v priechode medzi ulicami Krajinská a Česká. Pasáž prechádza celou hĺbkou domu a sprístupňuje dvor, ktorý sa stáva živou súčasťou domu. Na pasáž je napojené existujúce schodisko. V parteri, v súlade so zadaním, navrhli architekti informačné centrum. "Room for an art" - dôstojná entrée galéria slúžia ako miestnosť pre inštalácie vystavujúcich umelcov na úrovni parteru domu.

Návrh počíta s rozšírením výstavných plôch. K súčasnému priestoru pribudne aj zvyšok poschodia - južná miestnosť s oknami orientovanými do dvora. Táto časť bude slúžiť ako vstupný priestor s kníhkupectvom a artshopom. Schodisko vedúce z dvora, umožní alternatívny prístup do galérie. Cieľom je pretvoriť časti orientované do námestia na nerušený výstavný priestor. 

“Otevřená platforma je jedinečný prostor pod novou střešní krajinou s multifunkčním využitím - rozšířením výstavního prostoru, galerie pro mladé umělce, diskuze a přednášky, výstavy studentských architektonických projektů nebo společenské akce s výhledem na město. Dvůr navrhujeme otevřít pasáží do náměstí a skrze pobytové schodiště propojit s galerií. Předpokládáme také, že bude dále sloužit restauraci a stane se atraktivním místem pro kulturní akce. Navrhujeme úpravu povrchů v návaznosti na úpravy domu.,” vysvetľujú autori.

Severná fasáda, orientovaná do námestia Přemysla Otakara II. ostane bez zmeny, s výnimkou odstránenia nevzhľadných pútačov. Architekti navrhujú nahradenie strešných okien svetlíkom v hrebeni strechy. Južná fasáda sa zníži o jedno podlažie, parapety okien klesnú až na úroveň podlahy. Nový železobetónový balkón so schodiskom, smerujúci do dvora, bude niesť monolitická stena.  

Výsledky súťaže:

1. miesto: AFF Architekten + Malý Chmel

Pohľad z dvora
Pohľad z dvoraVizualizácia: Ondřej Žvak, Malý Chmel
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutori: AFF Architekten + Malý Chmel
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutori: AFF Architekten + Malý Chmel
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NPAutori: AFF Architekten + Malý Chmel
Pôdorys 4. NP
Pôdorys 4. NPAutori: AFF Architekten + Malý Chmel
Pôdorys 5. NP
Pôdorys 5. NPAutori: AFF Architekten + Malý Chmel
Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rezAutori: AFF Architekten + Malý Chmel
Model - rez
Model - rezAutori: AFF Architekten + Malý Chmel
Prízemie
PrízemieVizualizácia: Ondřej Žvak, Malý Chmel
Otvorená platforma
Otvorená platformaVizualizácia: Ondřej Žvak, Malý Chmel
Galéria
GalériaVizualizácia: Ondřej Žvak, Malý Chmel
Bookshop
BookshopVizualizácia: Ondřej Žvak, Malý Chmel

 

2. miesto: MCA atelier

Pohľady
PohľadyAutor: MCA atelier
Vizualizácie
VizualizácieAutor: MCA atelier
Vizualizácie
VizualizácieAutor: MCA atelier

 

3. miesto: GutGut

Pohľad z námestia
Pohľad z námestiaAutor: GutGut
Pohľad z dvora
Pohľad z dvoraAutor: GutGut
Vizualizácia interiéru
Vizualizácia interiéruAutor: GutGut
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím