Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. december 2021
0
18

Podcasty SKA: #1 - Nový európsky Bauhaus (NEB)

Inštitút Slovenskej komory architektov (ISKA) spolu so Slovenskou komorou architektov prináša sériu podcastov s názvom Zelená pre architektúru. Prvé 4 pilotné diely nesú podtitul: Nový európsky Bauhaus v štyroch kapitolách.
Podcasty SKA:  #1 - Nový európsky Bauhaus (NEB)

Je Nový európsky Bauhaus (NEB) len novou akademickou iniciatívou? Ďalším z európskych byrokratických projektov? Alebo je dlho očakávaným hnutím, ktoré prichádza zjednotiť zápas o záchranu klímy? Slovenská komora architektov odštartovala sériu podcastov, ktorými chce tému NEB priblížiť.

Diskusiami sprevádzajú podpredsedníčka Slovenskej komory architektov (SKA) a špecialistka na NEB na Slovensku Nora Vranová a architekt Martin Zaiček, expert súťaží návrhov na SKA. Hosťami sú odborníci a odborníčky z radov miest a obcí a neziskových organizácií.

#1Nový európsky Bauhaus (NEB) 
https://open.spotify.com/episode/40jWiisCWZ3q6XFKzWDsO6

Je NEB len novou akademickou iniciatívou? Ďalším z európskych byrokratických projektov? Alebo je dlho očakávaným hnutím, ktoré prichádza zjednotiť zápas o záchranu klímy? NEB sa neobjavil z ničoho nič a jeho korene nájdeme aj v slovenskej architektonickej scéne. V prvom diele série podcastov predstaví NEB aj jedna z jeho zakladajúcich členiek priamo z prostredia najvyššieho okrúhleho stola tohto hnutia. 

Hostky prvého podcastu: Mária Beňačková Rišková (HLRT) a Barbara Zavarská (Punkt / CTZN). Témou pilotného dielu je: kde a za akým zámerom vznikol NEB a o iniciatíve Manifest 2020. Barbara Zavarská (Punkt / CTZN) prináša tému uplatňovania myšlienok NEB v praxi už pred jeho vznikom a približuje tzv. iniciatívu zdola (grass roots). Nevynecháva ani vzdelávanie, osvetu, multiodborovú a transgeneračnú výmenuý názorov a rovnako jej veľmi blízku tému budovania vzťahu k miestu, tzv. sense of belonging.

 

Čo je Nový európsky Bauhaus?

Nový európsky Bauhaus, podobne ako Bauhaus pred 100 rokmi, je tvorivé interdisciplinárne hnutie, ktoré predstavuje spojenie medzi vedou, technikou, umením a kultúrou. Opiera sa o tri rovnocenné piliere - udržateľnosť, estetiku a inkluzívnosť. Je jedným z nástrojov, ako dostať Európsku zelenú dohodu do každodenného života, ako z napĺňania jej cieľov spraviť pozitívnu, hmatateľnú skúsenosť pre nás všetkých. 

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyen túto iniciatívu uviedla vo svojom prejave o stave Únie v septembri 2020 a o rok neskôr Nový európsky Bauhaus predstavila už ako jednu z oficiálnych stratégií EK. Aj napriek tej najvyššej politickej podpore je NEB stále iniciatívou zdola. 

Na formovaní jeho myšlienok sa podieľajú architekti, dizajnéri, environmentalisti a členovia komunít združení okolo dnes už asi 300 oficiálnych partnerov NEB z celej Európy.

 

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím