Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

VELUX

Tepelnoizolačné parametre vyhovujú...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

ISOVER STOPVAP 90

Parozábrana pre difúzne uzatvorené konštrukcie...

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
9. jún 2021
0
26

Architekti v rámci iniciatívy Živé miesta navrhnú lepšie prepojenie podhradia a centra, skvalitnenie verejných priestorov v zóne Zochova a ďalšie projekty v mestských častiach

V rámci iniciatívy Živé miesta architekti spolupracujúci s mestom začínajú pracovať na ďalších projektoch.
Architekti v rámci iniciatívy Živé miesta navrhnú lepšie prepojenie podhradia a centra, skvalitnenie verejných priestorov v zóne Zochova a ďalšie projekty v mestských častiach

Ide o niektoré z historicky najvýznamnejších verejných priestorov v meste: prepojenie podhradia a historického centra ponad Staromestskú ulicu či zónu Zochova. Tiež sa bude v mestskej časti Bratislava Rača obnovovať areál kúpaliska Krasňany, do fázy prípravy postúpil projekt pretvorenie nevyužívaného objektu internátov v Záhorskej Bystrici na nájomný bytový dom a po participácii pokračujú práce na revitalizácii okolia jazera Rohlík v Ružinove.

Podhradie a historické centrum sú atraktívne a populárne miesta navštevované nielen Bratislavčanmi a Bratislavčankami, ale aj turistami z celého sveta. Tvoria podstatnú časť identity mesta. Ľudí láka atmosféra históriou presiaknutej Kapitulskej ulice, okolia Dómu sv. Martina a hradieb pozdĺž Staromestskej ulice.

Deliacou hranicou medzi podhradím a centrom je frekventovaná Staromestská ulica ako pokračovanie Mosta SNP, ktorá v 70. rokoch minulého storočia rozdelila historické centrum.

Momentálne je prepojenie hradného kopca a centra mesta komplikované. Kvalitnejšie a funkčnejšie prepojenie týchto dvoch frekventovaných lokalít je preto hlavnou časťou zadania projektu.

V úvodnej fáze architekti z ateliérov PLURAL, zerozero a Diervilla pripravia koncepciu pre obnovu hradieb v kontexte širšieho okolia. Následne budú pracovať na hlbšom rozpracovaní do projektovej dokumentácie pre riešenie prepojenia hradieb a hradného kopca ponad Staromestskú ulicu. Moderné a kvalitné riešenie vie fungovať ako osobitný architektonický objekt, ktorý dokáže mať samostatnú náplň aj pritiahnuť ľudí.

Hradby prešli počas minulého roka čiastočnou rekonštrukciou, nevyhnutnou na ich sprístupnenie pre návštevníkov. Pre ľudí, ktorí chcú prejsť z podhradia na hradby je dnes jedinou možnosťou tzv. Albertova lávka.

Návrh pre nové prepojenie podhradia je architektonickou výzvou. Posledná kompletná rekonštrukcia hradieb, ktorá naposledy riešila premostenie sa diala v rámci rekonštrukcie od kolektívu autorov pod vedením architekta Iľju Skočeka v 70. a 80. rokoch minulého storočia.

Zdroj :  Archív Pamiatkového úradu SR
Zdroj : Archív Pamiatkového úradu SR autor fotografií – Peter Fratrič

Zlepšenie mobility chodcov a cyklistov na Zochovej

V blízkosti hradieb na pomyselnom mestskom okruhu sa nachádza verejné priestranstvo Zóny Zochova, ktorú tvorí plocha od mimoúrovňového križovania ulíc Zámockej a Kapucínskej ulice so Staromestskou ulicou na juhu, až po budovu Najvyššieho súdu a ulicu Župné námestie na severovýchodnej strane a vyústenie Kozej ulice v severozápadnej časti. Ide o významný dopravný uzol pešej, automobilovej i mestskej hromadnej dopravy a symbolická brána na hradné návršie či na staromestské korzo. Vďaka tomuto je toto miesto veľmi frekventované. Jeho súčasná pobytová kvalita je nízka a pôsobí zanedbane. Riešením bude zlepšenie mobility chodcov a cyklistov rozšírením chodníkov a zvýšením celkovej bezbariérovosti.

Súčasťou zadania je aj práca s už existujúcimi objektami, obnova má prebehnúť na prístreškoch podchodov a nevyužívanom objekte verejných záchodov pri Kláštore Kapucínov. Plochy zelene budú revitalizované a v dostupnej miere rozšírené tak,  aby sa vytvorilo prístupnejšie zelené miesto na krátkodobý oddych.

Návrh, ktorý prinesú architektonické štúdia GUTGUT a 2ka, budú prebiehať v troch etapách podľa troch zón, zóny od vyústenia Župného námestia k zastávke Zochova v smere na Hodžovo, zóny obsahujúcej východ z podchodu a zastávka Zochova v smere do Petržalky a zóny od zelenej plochy popri ulici Pilárikova smerujúcu na nadjazd okolo Zámockej ulice po Kapucínsku.

Vynovené sídliskové kúpalisko

Obnovy sa dočká kúpalisko na sídlisku Krasňany, ktoré je súčasťou športového areálu v Rači. Súčasťou obnovy od architektov štúdii PLURAL, zerozero a Diervilla bude úprava bazénov a rekonštrukcia objektov bufetu, zázemia kúpaliska a doplnkových objektov (sprchy, šatne, sociálne zariadenia) tak, aby spĺňali prevádzkove požiadavky kúpaliska. Pobytovú a oddychovú kvalitu zvýši preriešenie spevnených plôch, komunikačnej siete a celkového členenia areálu.

V mestskej časti Ružinov pokračuje projekt revitalizácie okolia jazera Rohlík. Prebehli tu viaceré participatívne aktivity https://mib.sk/pri-jazere-rohlik-zlepsime-pobytove-plochy-chodniky-a-osvetlenie-jeho-prirodna-atmosfera-zostane-nedotknuta/ a ich výsledky boli zapracované do zadania, podľa ktorého vytvárajú štúdiu architekti zo štúdia Atrium, Ing. arch. Štefan Zahatňanský, Livinark a arch&crafts.

Ďalším z projektov v tejto etape Živých miest je obnova roky chátrajúceho a nevyužívaného objektu internátu bývalého energetického učilišťa v Záhorskej Bystrici. Budovy internátu mesto získalo do svojho vlastníctva a využije ich na vznik nájomných bytov.

Návrh realizuje architekt Peter Stec spoločne s architektonickými štúdiami studený architekti, Architektonická kancelária Ľubomír Závodný a Terra Florida. Objekt sa skladá z osempodlažnej budovy ubytovacej časti a dvoch nízkopodlažných multifunkčných budov, ktoré sú spolu s internátom mimo prevádzky približne od roku 2009. Rozmery budovy zostanú citlivou prerábkou zachované, predpokladajú sa malé zásahy do existujúceho členenia interiéru. Z internátneho dvojbunkového modelu vzniknú poväčšine dvojizbové bytové jednotky, v menšom počte jedno a trojizbové jednotky. Zaujímavú možnosť ponúka bývalá jedáleň, kde môžu vzniknúť bytové jednotky štúdiového charakteru. Z nebytových priestorov v objekte majú vzniknúť priestory pre komunitné a kultúrne aktivity, v podzemných a prízemných priestoroch budú vytvorené skladové priestory k bytom alebo priestory na odkladanie bicyklov. Prírodný charakter okolia ostane zachovaný v maximálnej miere, pribudne detské ihrisko. Počíta sa s obnovou chodníkov, ciest aj parkovacích plôch.

O iniciatíve Živé miesta

Mestská iniciatíva Živé miesta obnovuje dlhodobo zanedbané priestory v našom meste, ktoré vďaka oživeniu budú po premene poskytovať Bratislavčankám a Bratislavčanom príjemné a funkčné prostredie na trávenie voľného času či stretávanie sa komunít. Funkčný verejný priestor je jednou z najdôležitejších súčastí mesta a tvorí základ toho, ako naše mesto spolu zažívame a ako nám v ňom fungujú vzťahy. S obnovou verejných priestorov tak prinášame viac miest, kde budeme radi tráviť čas a kde sa budú bez problémov pohybovať všetci od malých detí až po seniorov. https://mib.sk/zive-miesta/

Titulná fotografia:  
Zdroj: Archív Pamiatkového úradu SR
autor fotografie - Peter Fratrič
rok vyhotovenia – 2003.

Poloha na mape

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím