Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Material & Technology s.r.o. – M&T

Sídlo Spoločnosti: Čs. Odboje 1044
Dobruška

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

VELUX INTEGRA

Elektrické panoramatické strešné okno s...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
9. august 2019
0
72

Hackathon v Nitre

Mesto Nitra ako prvé na Slovensku využíva koncept spolupráce, ktorý spája odborníkov z viacerých oblastí.
Hackathon v Nitre

Debarierizácia parčíka, mobilná zelená stena, vytýčenie čiar historických budov, vodný žľab, oddychový pavilón s galériou a kaviarňou, tieniace moduly, debarierizácia schodov od Mostnej ulice.

To sú zmeny, ktoré sa udejú so Svätoplukovým námestím tento a na budúci rok. Ohlásili ich na dnešnej tlačovke k výsledkom participatívneho workshopu Hackathon – Hlavné námestie.

Hackathon je koncept, ktorý spája odborníkov z viacerých oblastí. Využíva sa hlavne v technologických firmách. Na Slovensku je Nitra prvou samosprávou, ktorá v takomto rozsahu rieši jeden problém so skupinami odborníkov. Pri prinavrátení života a príťažlivosti verejným priestranstvám sa spojila Nitra s architektmi, krajinnými inžiniermi, ale napríklad aj so študentami.

Skúšame prvky, ktoré dopomôžu pešej zóne a námestiu, aby boli živšie, atraktívnejšie a príjemnejšie. Potrebujeme funkčné riešenia, ktoré dokážeme zaviesť okamžite, buď ešte v tomto roku alebo v budúcej sezóne. Ide o priestory, ktoré sú srdcom Nitry a podľa toho by aj mali vyzerať,“ povedal primátor Marek Hattas.

Foto: Roman Oravec

Počas Hackathonu mesto oslovilo približne 850 respondentov. Väčšina z nich si pochvaľovala, ako funguje Kupecká ulica, naopak, za najslabšie miesto v centre mesta považujú Radlinského ulicu. Osloveným sa podľa primátora nepáčia na nitrianskej pešej zóne hlavne tri veci – málo tieňa a s tým súvisiace prehriatie pešej zóny, prílišná veternosť a nuda.

Hlavný architekt Nitry Viktor Šabík upozornil, že námestie nikto systematicky neriešil tridsať rokov. Pred desiatimi rokmi nastal síce jeden pokus – vypísaná bola medzinárodná architektonická súťaž, ktorá aj spoznala svojho víťaza, no výsledky sa nikdy nepremietli do územného plánu centrálnej mestskej zóny.

Zmenu námestia a pešej zóny riešilo počas Hackathonu päť tímov. Z nich si mesto vybralo tie najlepšie a najreálnejšie nápady a tie v priebehu nasledujúceho roka zrealizuje.

Foto: Roman Oravec

Prvou zmenou bude debarierizácia parčíka.Ľudia vnímajú ako jeden z najväčších problémov, že na námestí chýba zeleň. Pritom pomer dláždenej plochy k trávnatej je 1:1, len ľudia si to neuvedomujú, lebo parčík, ktorý tam je, je neprístupný,“ povedal Viktor Šabík. Dôjde preto k odstráneniu prírodných bariér, prerezaniu stromov a kríkov tak, aby sa ľudia z centra námestia prirodzene dostali do zelenej oddychovej zóny.

Mobilná zelená stena predstavuje druhý prvok, ktorý je v pláne využiť. Ide o vertikálnu priepustnú stenu, ktorá bude dotvárať a poľudšťovať námestie. Celý priestor vznikol vybúraním historickej časti mesta a blok, ktorý tu vznikne, bude akoby pripomínať a vymedzovať priestor pôvodného námestia.

Tretím prvkom bude vodný žľab. Na to, že na námestí je kopec, veľa ľudí nadáva. Nita chce využiť túto negatívnu konfiguráciu námestia a premeniť ju na čosi pozitívne. Vytvoriť akýsi potôčik, ktorý bude fungovať pomocou vodného čerpadla a využívať recykláciu vody.

Debarierizácia schodov od Mostnej ulice je štvrtou chystanou zmenou.Má to byť forma rampy, ktorá pomôže prekonávať výškový rozdiel,“ povedal hlavný architekt Nitry Viktor Šabík. „Rampou sa naznačí aj prístup do parku – zatiaľ sú tu tri hlavné ťahy, ktorými ľudia len migrujú, my ich tu chceme zastaviť, aby si oddýchli a pobudli chvíľu na námestí,“ dodáva pán Šabík.

Piatym zásahom do námestia je úprava lokality, kde sa kedysi nachádzalo pôvodné empírové divadlo. Je to miesto, ktoré bolo podľa Viktora Šabíka historicky určené na kultúru, a tú by mesto chcelo do tohto priestoru prinavrátiť. Vznikne tu tak časť námestia určená pre súčasnú kultúru. Priestor by sa mohol prirodzene napojiť na dva kontajnery, ktoré dnes slúžia ako technické zázemie odboru kultúry pre rôzne podujatia. Bude tu i oddychový pavilón s galériou a kaviarňou.

Šiestym vylepšením sú tieniace moduly. Ide o variabilné priestorové konštrukcie, ktoré budú riešiť zatienenie napríklad nových lavičiek a ktorými sa dajú vytvárať rôzne situácie na námestí.

Foto: Roman Oravec

Na námestí tiež vytýčime čiary historických budov, ktorými pripomenieme, že tu kedysi existoval celý blok, ktorý potom vybúrali.

Všetkých šesť zásahov sa zrealizuje do roka. Je na ne vyčlenených stotisíc eur. Podľa poslanca Erika Krála, ktorý je predsedom komisie pre cestovný ruch a kultúru, prostriedky pre centrálnu mestskú zónu alokovali výbory mestských častí. Primátor Hattas dodal, že záujem o financovanie zmien na Svätoplukovom námestí a na pešej zóne už prejavila aj nadácia, ktorá má v Nitre jedno zo svojich sídel.

Text: Tomáš Holúbek, hovorca Nitry

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím