Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
6. júl 2016
0
534

Cena Oskára Čepana pozná nových finalistov

Medzinárodná porota vybrala finalistov 21. ročníka Ceny Oskára Čepana. Cena je určená vizuálnym umelcom a umelkyniam do 40 rokov.
Cena Oskára Čepana pozná nových finalistov

Medzinárodná porota vybrala finalistov 21. ročníka Ceny Oskára Čepana. Ocenenie pre mladých umelcov môžu v roku 2016 získať Juraj Gábor, Daniela Krajčová, Lucia Luptáková a umelecká dvojica Julia Gryboś a Barbora Zentková.

O finálnom výbere rozhodla 4.7. 2016 porota v zložení Lily Hall (UK), Maxime Rossi (FR), Francesca Gavin (UK/DE), Barnabás Bencsik (HU), Milena Bartlová (CZ), Dušan Barok (NL/SK) a Peter Tajkov (SK). Počas celodonného zasadnutia vybrala finálnu štvoricu z celkovo 54 prijatých prihlášok, na ktorých vyzdvihla vysokú úroveň. 

Juraj Gábor vo svojej tvorbe často reaguje na konkrétne miesto, zaujal najmä inštaláciou Zraková pyramída v Súľove. „Gratulujem kolegom finalistom a teším sa na nasledujúce stretnutia a spoluprácu s organizátormi i porotcami. Čaká nás kopec tvorivej práce, práce a samozrejme radosti. Nominácia do finále Ceny Oskára Čepana je v prvom rade ďakujem pre moju rodinu a blízkych priateľov a výsledkom práce ľudí a organizácií, ktorí mi dávajú možnosť byť sám sebou, poskytujú mi svoje zdroje, skúsenosti, čas, priestory, kontakty, aby sa dozvedeli čo z toho vyťažím. Som vďačný za minulé i prichádzajúce príležitosti. Ľudia a nové príležitosti tu nie sú samozrejmosťou a istotou, ale stávajú sa často základnou motiváciou pokračovať.”

Foto: Tomáš Souček
Foto: Juraj Gábor

Daniela Krajčová sa dlhodobo venuje angažovanej a participatívnej tvorbe, do ktorej zapája marginalizované skupiny ako sú napríklad utečenci. „Teším sa, že som medzi finalistami. Beriem to ako výzvu a dúfam, že nesklamem očakávania. Jeden z dôvodov, prečo som sa prihlásila, bolo ukázať, že aj popri materských povinnostiach môže umelkyňa tvoriť ďalej.“

Foto: Daniela Krajčová
Foto: Daniela Krajčová

Umelecká dvojica Julia Gryboś a Barbora Zentková zaujala tvorbou formálne komplexných, no často osviežujúco ironických situácii, pri ktorých využívajú noisovú hudbu, či nájdené predmety. Umiestnenie sa vo finálne ich príjemne prekvapilo: „Srdečne ďakujeme, úprimne nás rozhodnutie poroty zaskočilo a zároveň potešilo, budeme sa tešiť na spoluprácu.“

Foto: Julia Gryboś a Barbora Zentková
Foto: Julia Gryboś a Barbora Zentková

Lucia Luptáková sa aktuálne zaoberá najmä vyjadrením potreby pochopiť vlastnú minulosť a dospievanie v postkomunistckej krajine. „Veľmi sa teším z toho, že patrím medzi finalistov! Pre mňa osobne to má veľkú cenu. Poznám práce pár finalistov a víťazov z minulých ročníkov a je mi cťou môcť sa zaradiť do ich radov.”

Foto: Lucia Luptáková
Foto: Lucia Luptáková

Čo získa víťaz?

Víťaz Ceny Oskára Čepana 2016  získa finančnú odmenu vo výške 2 600 eur a 2-mesačný rezidenčný pobyt v New Yorku. Rezidenčný pobyt zabezpečujeme v spolupráci s organizáciou Residency Unlimited. Víťaz taktiež získa možnosť prezentovať svoju tvorbu, formou výstavy alebo inej verejnej prezentácie.

Odborná komisia:

Francesca Gavin (UK/DE) je kurátorka a kritička, pôsobí v Berlíne a Londýne. Je ko-kurátorkou historickej výstavy na Manifesta11 v Zurichu. Ako kurátorka pracovala na množstve medzinárodných výstav v inštitúciách ako Palais de Tokyo a Site Sheffield. Je autorkou 5 kníh a prispievajúcou redaktorkou magazínov Kaleidoscope, Twin, Dazed, AnOther. Taktiež prispieva do množstva publikácií vrátane The Financial Times, Vogue, wallpaper*, ANP a Mousse.

Lily Hall (UK) je kurátorka a kritička so zameraním na súčasné umenie Východnej Európy a Ruska. Pôsobila v Calvert 22 Foundation, galériách Paradise Row, The Showroom a Jerwood Space v Londýne. Spolupracuje na kolaboratívnom multidisciplinárnom projekte They Are Here, prispieva do magazínu Art Licks. Medzi jej realizácie patria projekty Re-Shoot, Tate Modern, Witness, Camden Arts Centre, Their Wonderlands v Grey Area, Brighton a následne MAC Birmingham.

Maxime Rossi (FR) je vizuálny umelec, žije a tvorí v Paríži. Vystavoval v inštitúciách ako Palais de Tokyo či Galerie Edouard Manet, zúčastnil sa viacerých skupinových výstav v prestížnych svetových inštitúciách, okrem iného aj 19. bienále v Sydney. Svoj film Real Estate Astrology predstavil v Centre Pompidou. Sister Ship bol premietaný v Palais de Tokyo, ako aj v Halles des Boucher (kurátor Marc Bembekoff). Jeho práca je zastúpená vo významných verejných zbierkach ako CNAP a Artothèque Villeurbanne.http://www.maximerossi.com

Dušan Barok (SK/NL) sa venuje umeniu, teórii a softvéru. Je zakladajúcim členom iniciatívy pre kolaboratívny výskum umenia, médií a humanitných vied Monoskop, absolventom Piet Zwart Inštitútu v Rotterdame a členom zoskupenia La Société Anonyme. Momentálne pôsobí ako výskumný pracovník na Univerzite v Amsterdame.

Milena Bartlová (CZ) je historička a teoretička umenia, profesorka na UMPRUM. Venuje se dejinám umenia stredoveku, metodológii a historiografii dejín umenia, vizuálnym študiám a tiež kritike súčasného umenia. Píše aj kulturno-politickú publicistiku. Jej kniha „Skutečná přítomnost: středověký obraz mezi ikonou a virtuální realitou (2012)“ získala Cenu F. X. Šaldy.

Peter Tajkov (SK) je výtvarný teoretik. V nultých rokoch pôsobil ako kurátor výstav súčasného umenia v Múzeu Vojtecha Löfflera v Košiciach, kde pripravil množstvo monografických i tematických projektov a katalógov. Od roku 2001 pôsobí na Katedre výtvarných umení a intermédií Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach. V oblasti súčasného umenia sa významne podieľal na formovaní, mapovaní a propagovaní súčasnej východoslovenskej scény. Zároveň sa aktívne venuje archeologickému výskumu, zvlášť stredovekej sakrálnej architektúre.

Barnabás Bencsik (HU) je kurátor a riaditeľ organizácie ACAX|Agency for Contemporary Art Exchange, ktorá podporuje rôzne formy spolupráce medzi miestnou a medzinárodnou umeleckou scénou. Ako kurátor pôsobil v Trafo Gallery a Műcsarnok|Kunsthalle, umelecky viedol MEO-Contemporary Art Collection. V rokoch 2008 – 2013 bol riaditeľom múzea súčasného umenia Ludwig Museum v Budapešti, no vďaka radikálnym postojom k maďarskej kultúrnej politike musel svoju pozíciu opustiť. Pôsobí ako nezávislý kurátor, je autorom viacerých publikácií o súčasnom umení, ako aj výstavných katalógov.

Do 21. ročníka sa prihlásilo 54 uchádzačov (zoznam je radený chronologicky podľa dátumu prihlásenia):

Petra Štefanková, Samuel Paučo, Peter Cvik, Miroslav Pomichal, Daniela Krajčová, Jan Valik, Dominika Lehocká, Katarína Balúnová, Juraj Gábor, Ivana Sláviková, Juraj Florek,Ján Šipöcz, Martin Lukáč, Martinka Bobríková a Oscar de Carmen, Marek Tušan, Rudolf Janák, Alexandra Barth, Andrej Haršány, Lucia Luptáková, Peter Barényi, Žofia Dubová,Matej Fabian, Mira Podmanická, Ján Ďurina, Nik Timková, Jakub Hošek, Ac One,Radoslav Repický, Peter Králik, Milan Vagač, Dominika Žáková, Martin Kochan, Ašot Haas, Martin Papcún, Lenka Lukačovičová, Svetlana Fialová, Filip Sabol, Lucia Tallová,Milan Ladyka, Gryboś/Zentková, Rastislav Sedlačík, Boris Sirka, Monika Hurňanská Stacho, Tatiana Takáčová, Tomáš Džadoň, Katarína Janečková Walshe, Kristián Németh, Ján Gašparovič, Martina Rötlingová, Tomáš Makara, Tomáš Gabzdil Libertíny,Tomáš Klepoch, Lucia Fabová a Vlasta Žáková.

Podklady: Cena Oskara Čepana

Archinfo, architektúra, urbanizmus, dizajn, grafika, umenie, Slovensko (architecture, architect, design, CGI, art, Slovakia)

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím