Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
6. október 2021
0
144

Príprava rekonštrukcie bývalého nočného salónu v  Sade Janka Kráľa

Architekti navrhujú, ako z  bývalého nočného salónu v  Sade Janka Kráľa vytvoriť modernú gastroprevádzku .
Príprava rekonštrukcie bývalého nočného salónu v  Sade Janka Kráľa

Sad Janka Kráľa prechádza za posledné mesiace významnou revitalizáciou. V lete mesto po desiatich rokoch obnovilo verejné toalety, staršie stromy v parku boli odborne ošetrené, obnovuje sa zastaralý mobiliár ako sú lavičky či smetné koše a najnovšie sa pripravuje rekonštrukcia budovy, v ktorej donedávna fungoval nočný salón. V budúcnosti by v nej mala byť gastroprevádzka pre návštevníčky a návštevníkov parku. Na celé územie Sadu Janka Kráľa a Tyršovho nábrežia bude tiež na budúci rok vypísaná komplexná urbanisticko-krajinársko-architektonická súťaž, ku ktorej aktuálne prebieha participatívny proces.

Budovu nočného salónu, ktorej sa návštevníci Sadu Janka Kráľa roky radšej vyhýbali, začiatkom roka odkúpilo hlavné mesto a spoločne s Metropolitným inštitútom Bratislavy sa pripravuje jej obnova.

„Sad Janka Kráľa je jeden z  najstarších stredoeurópskych parkov vôbec a  patrí aj medzi chránené pamiatky mesta. Za posledný rok sa nám podarilo mnohé veci v  parku zlepšiť, aby toto obľúbené miesto pre voľnočasové aktivity spĺňalo všetko, čo má mať moderný park 21. storočia. Vďaka novým službám, ktoré pribudnú v niekdajšej budove nočného salónu, tu budú môcť ľudia tráviť ešte komfortnejší čas so všetkým, čo k tomu potrebujú,“  povedal Matúš Vallo, primátor Bratislavy.

Budúca rekonštrukcia počíta okrem nového bistra s reštauráciou aj so zázemím pre Bratislavské kultúrne a  informačné stredisko (BKIS), ktoré v  parku aj toto leto organizovalo mnoho kultúrnych a voľnočasových podujatí pre deti aj dospelých. Po dokončení rekonštrukcie bude hlavné mesto hľadať zodpovedného prevádzkovateľa.

Nový návrh bude zohľadňovať potreby ľudí,  architektonickú  kvalitu  budovy  a  výnimočnosť danej lokality. Pracovať na ňom budú vysúťažení spolupracujúci architekti: studený architekti s.r.o., Architektonická kancelária Ľubomír Závodný s.r.o., Mag. arch. Peter Stec, ArtD., Terra Florida, v.o.s., ktorí majú skúsenosti s obnovou budov z 20. storočia.

Budova z roku 1982, od architekta Ferdinanda Končeka, bola v 90. rokoch neodborne zrekonštruovaná a mnohé prvky sa znehodnotili. Vtedajší súkromný majiteľ urobil viaceré dispozičné zmeny, čím značne zmenil funkciu  objektu.  Pôvodne budova slúžila ako viacúčelová stavba, ktorá poskytovala hygienické zázemie pre ľudí, ktorí sa starali o park a tiež sa tam nachádzala prevádzka s občerstvením pre verejnosť.

„Rekonštrukcia v roku 1995 čiastočne zmenila  aj vonkajší v zhľad, kedy boli zredukované presklené plochy.  Neskôr prišlo k  ďalším  neodborným zásahom do fasády, najvýraznejšie boli odstránenie  keramického obkladu  a  dobudovanie vonkajších mreží. V zadaní sme preto uviedli, že je vítané obnovenie pôvodného riešenia fasády a zasklenia smerom do parku, vďaka čomu sa lepšie prepojí interiér s exteriérom. Dôraz kladieme aj na energický koncept budovy, kde budeme preferovať využívanie alternatívnych zdrojov,” priblížil Marcel Dzurilla, riaditeľ sekcie tvorby mestských priestorov z Metropolitného inštitútu Bratislavy.

Architektonická štúdia s vizualizáciami bude hotová do konca roka, následne sa spracuje projektová dokumentácia pre vydanie potrebných povolení, tak aby sa mohol spustiť proces verejného obstarávania, od ktorého závisí samotná rekonštrukcia v roku 2022.

Ferdinand Konček patril medzi významných slovenských architektov, podieľal sa na realizácií viacerých významných budov v  Bratislave, bol jedným z  trojice architektov, ktorí navrhovali Istropolis a tiež je autorom Študentského domova Jura Hronca. Jeho modernistická tvorba sa vyznačuje eleganciou, voľnosťou a veľkorysosťou.

Rekonštrukcia niekdajšej budovy Zares je súčasťou iniciatívy Živé miesta, ktorej cieľom je modernizácia a skvalitňovanie dlhodobo zanedbaných verejných priestorov v Bratislave.

ZDROJ: tlačová správa MIB

Foto: Marek Velček
Foto: Marek Velček

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím