Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
14. október 2021
0
120

MIB pripravuje podklady pre architektonickú súťaž: Centrálne námestie s parkovacím domom v Devínskej Novej Vsi

Momentálne prebieha príprava zadania, ktorého súčasťou je participatívny proces.
MIB pripravuje podklady pre architektonickú súťaž: Centrálne námestie s parkovacím domom v Devínskej Novej Vsi

(T.S.: MIB) Mestskej časti Devínska Nová Ves doposiaľ chýba verejný priestor, ktorý by fungoval ako centrálne námestie. Zmeniť by sa to mohlo v nasledujúcich rokoch. Hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy v spolupráci s mestskou časťou pripravujú architektonickú súťaž, ktorá prispeje ku kvalitnému riešeniu tohto priestoru. Centrálne námestie bude slúžiť obyvateľom ako aj návštevníkom, ktorí získajú kvalitný verejný priestor pre kultúrne podujatia, trhy a iné voľnočasové aktivity. V rámci súťaže sa bude riešiť aj situácia s parkovaním. Aktuálne môžu ľudia vyplniť online dotazník, ktorého výstup bude kľúčovým podkladom pre samotné zadanie architektonickej súťaže. 

V Devínskej Novej Vsi má vyrásť nové centrálne námestie pri Eisnerovej ulici susediacej s Kostolom Ducha Svätého a supermarketom. Časť tohto územia využívajú dnes ľudia len na tranzit, aby sa dostali z bodu A do bodu B. Druhá časť plochy je nevyužívané voľné priestranstvo.

Súčasťou návrhu bude aj riešenie situácie s parkovaním. Vzniknúť by malo približne 100 parkovacích miest v novom podzemnom parkovisku. Priestor bol vybraný po diskusiách mestskej časti, hlavného mesta a Metropolitného inštitútu Bratislavy. Predpokladaný začiatok realizácie je v roku 2023.   

“Vďaka projektu získa Devínska Nová Ves pekný verejný priestor, ktorý bude slúžiť ako námestie, spestrí život obyvateľkám aj obyvateľom a prinesie tiež nové služby. Konkrétnu podobu môžu práve teraz ovplyvniť obyvatelia Devínskej Novej Vsi podľa svojich predstáv. Chceme, aby si tento projekt od začiatku osvojili a trávili v ňom čas, aby tento priestor po obnove ožil,” povedal Matúš Vallo, primátor hlavného mesta. 

Momentálne prebieha príprava zadania pre architektonickú súťaž, ktorej súčasťou je participatívny proces. Zadanie môžu obyvatelia ovplyvniť, ak do 7. novembra 2021 vyplnia online dotazníkový prieskum. Výstupy z neho budú dôležitým podkladom pre samotné zadanie architektonickej súťaže.

“Našim cieľom je vytvoriť z centrálneho námestia kvalitný verejný priestor. Preto sme sa rozhodli osloviť aj mesto s možnosťou spolupráce, aby sme ako partneri našli najvhodnejšie riešenie. Do prípravy architektonického zadania zapájame aj obyvateľov, od ktorých zisťujeme ich preferencie na budúcu podobu tohto miesta. V priebehu nasledujúceho roka spustíme proces stavebného povolenia a schvaľovanie projektovej dokumentácie, vrátane vyjadrení dotknutých orgánov a komisie mestskej časti. V roku 2023 chceme pristúpiť k samotnej realizácii projektu s jeho finalizáciou v roku 2024. Som presvedčený, že tento projekt oživí našu mestskú časť a bude dlhodobo slúžiť nielen obyvateľom Devínskej Novej Vsi,” uviedol Dárius Krajčír, starosta Devínskej Novej Vsi. 

Riaditeľ sekcie súťaží z Metropolitného inštitútu Bratislavy Peter Lényi priblížil, že v zadaní architektonickej súťaže sa počíta s celkovou obnovou územia a vytvorením viacúčelového verejného priestoru s dostatkom zelene, kde bude možné organizovať rôzne kultúrne aktivity, ktoré sa doteraz mohli diať len v provizórnych podmienkach. Verejný priestor by tak mal plniť oddychovú funkciu, ale v priebehu akcií aj spoločenskú a kultúrnu.

Na námestí pribudne aj menšia občianska vybavenosť so službami a priestor pre občasné trhy. Podzemné parkovisko zároveň zvýši kapacity parkovania a zlepší situáciu pre obyvateľov Devínskej Novej Vsi.

Poloha na mape

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím