Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
25. august 2021
0
1598

Súťaž: Kultúrne stredisko a knižnica Žarnovická – Rača

Transformácia objektu z roku 1984 na moderné kultúrne centrum.
Vyhlásenie25.8.2021
12:00
Odovzdanie návrhov19.11.2021
17:00
VyhlasovateľMetropolitný inštitút Bratislavy, Hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava, Mestská časť Bratislava – Rača
AdresaPrimaciálne námestie 1,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaSúťaž
KontaktIng. arch. Veronika Vojteková

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) v spolupráci s hlavným mestom a mestskou časťou Bratislava – Rača vyhlasujú architektonicko-urbanistickú súťaž na obnovu kultúrneho strediska a knižnice na Žarnovickej ulici v Rači. Súčasná budova je energeticky náročná a kapacitne nedokáže uspokojiť záujmy rôznych vekových skupín, ktoré toto stredisko vyhľadávajú pre voľnočasové aktivity. Rovnako nie je vytvorený bezbariérový prístup. Od súťaže sa očakáva, že architekti nájdu spôsob ako vytvoriť atraktívne multifunkčné kultúrne stredisko, ktoré bude zodpovedať nárokom dnešnej doby. Architekti sa budú môcť zapojiť do súťaže do 19. novembra 2021 a víťazný návrh bude verejnosti známy najskôr v januári 2022. Predpokladaný termín začatia obnovy tohto miesta je v roku 2023.

Druh súťaže:

 • Podľa účelu súťaže: projektová
 • Podľa okruhu účastníkov: verejná
 • Podľa predmetu súťaže: architektonicko-urbanistická
 • Podľa priebehu súťaže: jednoetapová

Porota

 • Prof. Mgr. Akad. arch. Roman Brychta          
 • Mgr. art. Matúš Bišťan                                 
 • Ing. arch. Jitka Ressová      
 • Mgr. Michal Drotován       
 • Ing. arch. Katarína Bergerová  

Náhradníci poroty

 • Ing. arch. Martin Hörmann
 • Ing. Róbert Pajdlhauser        

Experti poroty

 • Ing. Soňa Ridillová
 • Ing. Ján Kubovčák
 • Ing. Miroslav Lacko

Lehoty

 • Lehota na predkladanie súťažných návrhov: 19. 11. 2021, 17:00 hod.
 • Predpokladaná lehota na zasadnutie súťažnej komisie: 30. 11. 2021  
 • Predpokladaný termín oznámenia výsledkov účastníkom: 17. 12. 2021  
 • Predpokladaný termín zverejnenia výsledkov a súťažných návrhov: 10. 01. 2022

Vyhlasovateľ odporúča v rámci prípravy návrhu absolvovať obhliadku miesta realizácie predmetu súťaže. Prebehnú dve organizované obhliadky riešeného územia so stretnutím pred objektom Kultúrneho strediska Žarnovická na adrese: Žarnovická 7, 83106 Bratislava – Rača v nasledovných termínoch:

 • štvrtok 02.09.2021: 10:00
 • utorok  21.09.2021: 16:00

Odmeny:

 1. cena: 10 000 € (8 100 € očistené o zrážku dane z príjmu)                   
 2. cena: 6 000 € (4 860 € očistené o zrážku dane z príjmu)       
 3. cena:  4 000 € (3 240 € očistené o zrážku dane z príjmu)       
 1. odmena: 1 250 € (1 012,5 € očistené o zrážku dane z príjmu)   
 2. odmena: 1 250 € (1 012,5 € očistené o zrážku dane z príjmu)

Kontaktný bod pre súťaž a prihlasovanie do súťaže prostredníctvom systému JOSEPHINE 

Kompletné zadanie je zverejnené na stránke MIB, súťažné podmienky a zadanie nájdete aj v prílohách nižšie:

Súťažné Podmienky:

 

Súťažné zadanie:

Ortofotomapa súťažného územia
Ortofotomapa súťažného územia

 

Viac v tlačovej správe MIB:

Kultúrne stredisko s knižnicou sa nachádza na Žarnovickej ulici medzi historickou časťou Rače a sídliskom z 80. rokov minulého storočia. Zo strediska v pomerne husto osídlenej štvrti sa stalo obľúbené miesto pre voľnočasové aktivity tamojších obyvateľov. Využívajú ho najmä rodičia s deťmi, seniori či imobilní ľudia.

Stredisko zastrešuje rôzne aktivity, spolky, pravidelné aj nepravidelné spoločenské podujatia. Stretávajú sa tu záujmové skupiny rôznych vekových kategórií, komerčné aj ochotnícke organizácie. Často prebiehajú aktivity viacerých spolkov a klubov súbežne.

„Kultúrne stredisko na Žarnovickej ulici je dôležitým miestom pre stretávanie sa rôznych komunít vo voľnom čase. Práve kvalitný návrh, ktorý vzíde z architektonickej súťaže pomôže mestskej časti zveľadiť túto budovu tak, aby v nej ľudia trávili čas komfortne,“ povedal primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Budova z roku 1984 postupne dosluhuje, s čím súvisí aj energetická náročnosť jej prevádzky. V lete bývajú priestory príliš vyhriate a v zime nedostatočne prekúrené, keďže dochádza k veľkým únikom tepla. V nevyhovujúcom stave je aj vonkajší amfiteáter, ktorý sa väčšinu roka nedá využívať kvôli teplu alebo zime. Rovnako má budova nepostačujúcu kapacitu pre rôzne spoločenské akcie a nie je tu vytvorený bezbariérový prístup.

„Kultúrne stredisko považujem za veľmi dôležité miesto pre obyvateľov, pretože tam trávia voľný čas všetky vekové skupiny. Verím, že sa podarí nájsť nielen dobré riešenie na rekonštrukciu, ale následne sa nájdu aj zdroje na realizáciu,“ uviedol Michal Drotován, starosta mestskej časti Bratislava – Rača.

Odborníci z Metropolitného inštitútu Bratislavy pomáhajú mestskej časti Bratislava – Rača s nastavením architektonickej súťaže, aby víťazný návrh naplnil požiadavky návštevníkov, mestskej časti aj odborníkov a dokázal v budúcnosti flexibilne reagovať na nové situácie. Náklady za architektonickú súťaž znáša Metropolitný inštitút Bratislavy a samotnú rekonštrukciu bude hradiť mestská časť.

Súčasťou zadania architektonicko-urbanistickej súťaže je budova strediska, amfiteáter a tiež trafostanica, ktorú vlastní mestská časť Rača a úlohou architektov bude zakomponovať ju do celku. Architekti musia navrhnúť aj umiestnenie minimálne 11 parkovacích miest v bezprostrednom okolí areálu. Budova kultúrneho strediska by mala mať po rekonštrukcii štyri kľúčové časti, a to knižnicu, spolkové priestory, spoločenskú sálu pre 120 až 160 ľudí a kaviareň, ktorá celý objekt oživí.

„Od súťažných návrhov očakávame, že prinesú zaujímavé riešenie ako vytvoriť multifunkčné a flexibilné kultúrne stredisko s bezbariérovým prístupom, ktoré splní požiadavky rôznych skupín obyvateľov. Rovnako sme zvedaví, ako sa architekti popasujú s úlohou prepojenia súčasnej fasády s exteriérom. Z hľadiska energetickej náročnosti budovy požadujeme riešenie, vďaka ktorému bude stredisko v budúcnosti energeticky efektívne,“ priblížil Peter Lényi, riaditeľ Sekcie súťaží z MIB.

Súčasťou architektonického zadania sú aj výsledky z dotazníkového prieskumu, ktorý uskutočnila Sekcia mestských štúdií a participácie ešte v marci tohto roka a vyplnilo ho 429 ľudí.

“Z prieskumu vyšlo, že najväčším lákadlom pre širokú verejnosť sú masovejšie akcie, ktoré prirodzene vytvárajú dopyt po zvýšení kapacít. Pre respondentov boli dôležité aj vonkajšie verejné priestory, a to pravdepodobne vplyvom pandemického obdobia,” uviedla Milota Sidorová, riaditeľka Sekcie mestských štúdií a participácie z MIB.

Architekti sa budú môcť zapojiť do súťaže do 19. novembra 2021 a víťazný návrh bude verejnosti známy najskôr v januári 2022. Predpokladaný termín začatia obnovy tohto miesta je v roku 2023.

Budova na Žarvovickej ulici
Budova na Žarvovickej ulici

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím