Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. máj 2024
5
1256

SJK - rekonštrukcia objektu v Sade Janka Kráľa, Bratislava

Návrat k dôstojnej forme a funkcii.
SJK - rekonštrukcia objektu v Sade Janka Kráľa, Bratislava
Autori: Ján Studený, Peter Stec, M.Arch.Spolupráca: Maroš Bátora, Júlia Kolláthová, Petra Ďurišková, Nicol Bodnárová, Ján Pivarč (statika)Investor: Magistrát mesta BratislavaPlocha pozemku: 1 608 m2Zastavaná plocha: 446 m2Podlažná plocha: 387 m2Obostavaný objem: 2 130 m3Návrh: 2023 - 2023Realizácia: 2023 - 2024Adresa: Sad Janka Kráľa , Bratislava, SlovenskoPublikované: 1. jún 2024

Rekonštrukcia pavilónu v našom najstaršom verejnom parku pod vedením štvorice vysúťažených ateliérov -  Studený architekti, Peter Stec, AK Ľubomír Závodný Terra Florida sa blíži do finále. Dielo tímu autorov, ktoré vzniklo v 80. rokoch pod vedením Ferdinanda Končeka, bude po rokoch opäť slúžiť verejnosti. Obnova pôvodnej presklenej fasády, smerujúcej do parku prepojí objekt s okolitou zeleňou a vonkajším amfiteátrom. Na fasádu sa pod biely spišský travertín vracia pôvodný keramický obklad, dôslednou obnovou prešla aj fontána pri vstupe. Odstránenie necitlivých zásahov a dispozičných úprav z 90. rokov necháva vyniknúť pôvodné architektonické riešenie a vytvára flexibilný priestorový rámec pre budúce využitie stavby. Povestnou čerešničkou na torte je prezentácia pôvodného umeleckého diela - keramickej steny od Ľuby Veselej-Končekovej, ktoré bude po reštaurátorských prácach možné obdivovať v interiéri.

 

Realizáciu bližšie predstavia autori:

Rekonštrukcia objektu v Sade Janka Kráľa je súčasťou investičných akcií stredného rozsahu, ktoré mesto naplánovalo na najbližšie obdobie. Realizácii predchádzala kúpa od súkromného majiteľa. Zámer mesta prinavrátiť obyvateľom priestor, ktorý má slúžiť všetkým návštevníkom parku, pokladáme za jeden z najvýznamnejších počinov v Starom Meste za posledné roky.

Odstraňujeme nevhodné prvky po prestavbe z 90. rokov (pánsky salón) a vytvárame univerzálny priestor, ktorý pojme zadanie investora a umožní ho bez problémov prispôsobiť budúcemu vývoju situácie. Nový lokalitný program zahŕňa gastronomické zariadenie (s univerzálnym riešením pre spoločenské akcie), vytvorenie zázemia pre kultúrne akcie odohrávajúce sa pred pavilónom (pre Bratislavské kultúrne a informačné stredisko) a v neposlednom rade hygienické zázemie parku (verejné toalety). V návrhu kladieme dôraz najmä na funkčnosť, bezbariérovosť, bezpečnosť a udržateľnosť. Ide o verejnú budovu, ktorá má slúžiť všetkým a zároveň nesmie byť v parku dominantná. Cieľom rekonštrukcie bolo priniesť šetrné riešenie z hľadiska realizácie aj energetickej náročnosti (nízkoenergetický koncept a recyklačné okruhy).

Ideou návrhu je obnoviť pôvodný charakter stavby Ferdinanda Končeka

Architektonický koncept s predsadenou atikou a ustupujúcim telom objektu strieda presklené výplne (orientované smerom k fontáne) s pílovito ustupujúcimi stenami v zadnej časti. Priestor upravujeme tak, aby zostal úplne voľný, ohraničený len obvodovými stenami (dosadili sme jeden stĺp, miesto kríženia nosných stien). Následne do neho vkladáme dva boxy zázemia, prispôsobené budúcej prevádzke. V jednom je umiestnená sanita (toalety s vonkajším vstupom) a v druhom ostatné zázemie: technické miestnosti, šatne zamestnancov a sklady. 

Otvorenosť prednej časti umožňuje väčšie prepojenie medzi interiérom a exteriérom, zadná kompaktná časť je uzavretá, prístupná cez zásobovacie dvory. V čele objektu obnovujeme fontánu, ktorá je ťažiskom kompozície a ostane príťažlivým prvkom pre návštevníkov, prístupným zvonku aj zvnútra. 

Materiálové riešenie vychádza z pôvodnej architektúry. Povrchy sú pripomienkou servisného charakteru objektu (keramika a travertín) a prechádzajú plynulo z exteriéru do interiéru. Okenné a dverné výplne vymieňame za nové, vyhovujúce súčasným teplotechnickým a bezpečnostným štandardom.

Behom rekonštrukcie sme objavili pôvodné umelecké dielo (keramická stena od L. Veselej-Končekovej), ktoré reštaurujeme a umiestňujeme do interiéru. 

Navrhujeme tiež koncept interiéru: geometria diagonálne prepojených štvorcov s fontánou uprostred, gastro-prevádzka v prednej časti s tvarom písmena X, zázemie v zadnom kubickom priestore. Do pôdorysu vkladáme dva boxy: jeden s toaletami a všetkou sanitou, druhý s technickým a prevádzkovým zázemím (elektro a šatne). Zvyšné priestory nechávame voľne plynúť.  

Rekonštrukciu objektu pokladáme za príspevok k tomu, ako narábať s kultúrnym dedičstvom socialistickej minulosti, ako vytvárať impulzy k tvorbe verejného priestoru v meste a ako spájať vnútorný priestor a architektúru s ich prírodným okolím. 

Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Pôvodná situácia - F. Konček 1980
Pôvodná situácia - F. Konček 1980Fotokópia: archív autorov
Pôvodné plámy - F. Konček 1980
Pôvodné plámy - F. Konček 1980Fotokópie: archív autorov
Situácia - širšie vzťahy
Situácia - širšie vzťahyAutori: Studený architekti, Peter Stec, AK Ľubomír Závodný, Terra Florida (Júlia Kolláthová)
Situácia
SituáciaAutori: Studený architekti, Peter Stec, AK Ľubomír Závodný, Terra Florida (Maroš Bátora)
Axonometria
AxonometriaAutori: Studený architekti, Peter Stec, AK Ľubomír Závodný, Terra Florida (Petra Ďuríšková)
Program - varianty
Program - variantyAutori: Studený architekti, Peter Stec, AK Ľubomír Závodný, Terra Florida (Petra Ďuríšková)
Pôdorys a rezy
Pôdorys a rezyAutori: Studený architekti, Peter Stec, AK Ľubomír Závodný, Terra Florida (Maroš Bátora)
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Detaily materiálového riešenia
Detaily materiálového riešeniaFoto: archív autorov
Foto: Ján Studený
Foto: Ján Studený
Foto: Ján Studený
Foto: Ján Studený
Foto: Ján Studený
Foto: Ján Studený

Autori: združenie Studený architekti, Peter Stec, AK Ľubomír Závodný, Terra Florida
Fotografie: Alex Shoots Buildings + archív autorov (B&W)

Použité materiály a riešenia:

Na obvodovom plášti boli použité Hlinikove profily od spoločnosti  Reynears - systémy: HIFINITY, Masterline 8, Masterpatio

Poloha diela

Ján Studený
Peter Stec, M.Arch.

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím