Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
18. október 2015
0
1603

Rodinný dom Břeclav

Domy Jána Studeného vždy zaujmú. Predstavujeme pasívny drevený prefabrikovaný rodinný dom s expozíciou železničného múzea, neďaleko za hranicami na Morave.
Rodinný dom Břeclav
Autori: Ing. Akad. Arch. Ján Studený, Ing. arch. Maroš BátoraSpolupráca: Ladislav BartkoInvestor: Manželia NiklovciZastavaná plocha: 149.00 m2Podlažná plocha: 267.00 m2Obostavaný objem: 970.00 m3Investičný náklad: cca 6 mil. KčNávrh: 2009 - 2012Realizácia: 2010 - 2012Adresa: Břeclav, Česká republikaPublikované: 18. október 2015

Akcelerátorom domu v Břeclavi boli tri činitele:
1. zadanie v programe definovanom investorom, 2. pozemok, ktorý predstavoval vzťah k okoliu a 3. súvislosti s nadstavením energetickej úspornosti obálky. Každý z nich sa na projekte podieľal svojím dielom a stavba bola podmienená ich vzájomným previazaním.

foto: Olja Triaška Štefanovič

A) program domu je nekonvenčný – vznikol na objednávku investora, železničiara z viacgeneračnou rodinnou tradíciou. Zadanie definoval ako museion – múzeum železníc, ku ktorému nakombinoval vlastné rodinné bývanie. Spojenie tak odlišných programov generovalo vo vývoji projektu neštandardné postupy a riešenia. Prestupmi dvoch sfér vznikli medzipriestory a 'iné' formy priestorov v rodinnom dome.

Priestorová schéma
Priestorová schéma

B) pozemok – dom je osadený v zadnej časti rodičovskej usadlosti pani. Tvorí mu protipól na opačnej strane pozemku a medzi nimi je záhrada. Pôvodný dom je umiestnený v uličnej zástavbe, v štvrti rodinných domov z predvojnového obdobia, blízko brehu rieky. Zo záhrady sme vyčlenili lichobežníkový pôdorys a stavbu sme umiestnili pozdĺž cesty, opretú o štít susedného domu. Dom je posledný v uličnej rade a svojou orientáciou sa prihovára k susednej samostatne stojacej vile na opačnej strane.

Situácia
Situácia

C) záujem o energetickú náročnosť stavby je prirodzeným prejavom súčasnej situácie. V istom štádiu zasiahol aj vývoj nášho projektu a postupne sa preklopil k radikálnej polohe pasívneho štandardu. Dôsledkom bolo, že časom nám ostal len malý priestor k obhajobe iných, než užívateľských kritérií domu, či technických postupov stavby.

foto: Olja Triaška Štefanovič

Ďalším z činiteľov, ktorý bol prítomný a ovplyvnil stavbu bol schvaľovací proces projektu. Prvý projekt s konkávnym oknom do átria nebol akceptovaný úradmi pre nesplnenie podmienok lokálnej vyhlášky (dvojpodlažný dom s červenou sedlovou strechou). K reštartu sme preto využili zjednodušenú formu ohlásenia stavby, pri dodržaní max. zastavanej plochy 150 m2. To nás donútilo dodržať kompaktný objem a jasnejšie artikulovať vnútorné členenie.

foto: Olja Triaška Štefanovič

Pre stavbu sme použili montovanú panelovú konštrukciu z dreveného masívu – prejavuje štruktúru domu svojou prítomnosťou v interiéri – ostáva pohľadová. K nej sú osadzované výplne otvorov a obklady hygienického príslušenstva. Steny delia pôdorys na priečne sekcie – byt do záhrady, zmiešaný stredný trakt so schodiskom a hygienickým zázemím a výstavné priestory s pracovňou k štítovej stene. Strešná terasa je kľúčovým momentom domu – popisuje geometrické súvislosti a orientuje výhľad smerom k rieke.

Pôdorysy a pohľad
Pôdorysy a pohľad
Pôdorys a rezy
Pôdorys a rezy
Pohľady
Pohľady
foto: Olja Triaška Štefanovič
foto: Olja Triaška Štefanovič
foto: Olja Triaška Štefanovič
foto: Olja Triaška Štefanovič
foto: Ján Studený
foto: Ján Studený
foto: Ján Studený

Technické parametre:

Vonkajšia stena: U = 0,127 W/m2.K
Podlaha na teréne: U = 0,151 W/m2.K
Strop v podkroví: U = 0,081 W/m2.K
Vetranie: Riadené s rekuperáciou a chladením
Vykurovanie: Teplovzdušné
Príprava TUV: Solárne panely
Okná: Drevohliníkové Uw = 0,7 W/m2.K
Vstupné dvere: Drevohliníkové Ud = 0,7 W/m2.K
Tienenie: Vonkajšie žalúzie
Prievzdušnosť obálky: n50 = 0,14 h-1
Spotreba tepla na vykurovanie: 22 kWh/m2.a (PHPP) (PHPP)
Spotreba tepla na vykurovanie: 12 kWh/m2.a (TNI 73 0329) (TNI 730329)

podklady: Ján Studený

Poloha diela

Ing. Akad. Arch. Ján Studený
Ing. arch. Maroš Bátora
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím