Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

ISOVER EPS GREYWALL

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

VELUX INTEGRA

Elektrické panoramatické strešné okno s...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
17. august 2016
0
338

Kvantová éra za dverami?

Znovu som si pripomenul dobu, keď som niekedy pred viacerými desiatkami rokov pri pohľade na počítače mal dojem, že sú to síce pekné a zaujímavé veci, ale ich praktické využitie pre architektúru a domácnosť je v nedohľadne. Dnes to isté zažívam pri kvantových počítačoch.
Kvantová éra za dverami?

Kvantové počítače boli donedávna témou blízkou sci-fi. Pracujú s úplne inou fyzikou a fyzikálnymi vlastnosťami objektov, vrátane takých exotických javov ako je kvantová superpozícia a kvantové previazanie. Svet kvantových počítačov je úplne odlišný od klasického sveta "obyčajných" počítačov, ako ho poznáme dnes. Možnosti sú však obrovské, najmä v tých oblastiach, ktoré dnešné diskrétne počítače nedokážu pokryť. To čo bolo donedávna možné iba v teoretickej oblasti sa v poslednej dobe dostáva do praxe. Zhmotnenie nadobudlo podobu prvých fyzicky dostupných hardverových zariadení, ktoré (zdá sa) začínajú aj fungovať. Niektoré úlohy sa dajú lepšie modelovať na konvenčnom, iné na kvantovom systéme. Je potrebné uvedomiť si potenciál ale aj slabiny oboch možností. Ak by vývoj išiel tak rýchlo, ako v predchádzajúcich rokoch, tak možno to čo je dnes ešte u väčšiny ľudí veľkou neznámou, bude zanedlho bežným nástrojom. (Črtá sa však aj riziko, že paralelne s hardvérom sa bude prekotne rozvíjať aj oblasť softvérová - samoučiace sa algoritmy (alebo celý vedný odbor, ktorý teraz nazývame "umelá inteligencia" (AI)) a prežijú iba architekti, ktorí budú vedieť prekvapiť, priniesť niečo viac...:-).

K tejto úvahe ma priviedli správy, ktoré sa objavili v posledných dňoch. 

Napríklad informácia o prvom preprogramovateľnom kvantovom počítači ktorý je k dispozícii, zdroj: Sciencealert. Alebo tohtotýždenná správa o tom, že Čína vypustila na obežnú dráhu kvantový satelit pre pre overenie bezpečnej komunikácie prenosom kvantového kľúča z vesmíru na Zem.

Zdá sa, že z oblasti teórie sa využitie kvantovej fyziky a matematiky dostáva do oblasti reálnej praxe. Preteky sa začali. A my sa môžeme začať tešiť (alebo obávať ?). V každom prípade by sme mali byť však pripravení a sledovať nové trendy. 

Ako sme v priebehu mnohých rokov zmenili svoj vzťak ku klasickým počítačom, od ich vnímania ako exotických zariadení určených iba pre špecializované vedecké (a armádne) použitie, až po dnešok - keď každý z nás má minimálne jeden stále so sebou vo vrecku (a ostatné v rôznych podobách okolo seba) - tak asi niečo podobné nás čaká aj oblasti kvantovej matematiky.

Nie je to ľahko uchopiteľná téma. Pre všetkých záujemcov, ktorí by sa chceli dozvedieť viac, prikladáme video (prednášku Pavla Cejnara z Matematicko-fyzikální fakulty UK v Prahe), približujúce problematiku kvantových počítačov, ktoré by mohlo byť stráviteľné pre všetkých ktorých bavila stredoškolská matematika a fyzika:

7996
Youtube

Alebo odporúčame aj kratšiu podobu vo forme článku "Úvod do problematiky štandardných kvantových počítačov", ktorý vyšiel na portáli Osel.cz.

Štefan Moravčík

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím