Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. máj 2022
0
103

Digitálne plánovanie Xella oceňujú investori, architekti aj realizačné firmy

Koncept digitálneho plánovania Xella blue.sprint prináša hmatateľné prínosy.
Digitálne plánovanie Xella oceňujú investori, architekti aj realizačné firmy

 

Koncept digitálneho plánovania Xella blue.sprint umožňuje realizovať optimalizované a efektívne návrhy budov a jeho využitie prináša komplexné riešenie projektov, a to najmä s dôrazom na rýchlosť, kvalitu a efektivitu výstavby.

Koncept Xella blue.sprint nie je na slovenskom stavebnom trhu dlho, napriek tomu si už na ňom našiel svoje pevné miesto. Pomocou služby blue.sprint spoločnosť Xella optimalizuje projekty už od fázy predprojektových príprav a štúdií. K svojej činnosti využíva dáta z digitálnych dvojčiat riešených stavieb, ktoré si buď vytvára vlastnými silami z 2D podkladov investorov alebo využíva BIM modely svojich zákazníkov. Súčasťou služby je predovšetkým odporúčanie vhodného konštrukčného systému. Na zvýšenie efektivity stavieb, najmä v úspore času, pracovnej sily a materiálu sa najčastejšie využívajú technológie mechanického murovania pomocou stavebných minižeriavov. Táto technológia umožňuje kombinovať stavebné prvky nielen s veľkoformátovými prvkami, ale aj stenovými alebo stropnými panelmi.

Ing. arch. Zdeněk Podlaha, BIM manažér v spoločnosti Xella CZ/SK vidí za dobu existencie služby digitálneho plánovania rad zaujímavých zmien: „Pohľad spoločnosti na digitalizáciu sa v poslednej dobe výrazne mení, a to k lepšiemu. Môžeme povedať, že sa trh vplyvom pandemických opatrení adaptoval na určité digitálne zvyklosti. Zmenou je vnímanie tejto služby našimi zákazníkmi a partnermi, možno povedať, že si v nej každý našiel to svoje a berú ju ako pridanú hodnotu našej spolupráce.“

„Ďalšou zmenou je stále gradujúci vývoj softvérov, ktoré nám v dnešnej dobe umožňujú vytvárať akékoľvek reálne tvary budov s reálnymi vlastnosťami, ale taktiež umožňujú viac a viac presnejšiu komunikáciu v online dátovom prostredí. Za novinku v rámci hrubých stavieb môžeme brať aj AR - rozšírenú virtuálnu realitu, čo je obohatenie skutočného sveta o digitálne vytvorené prvky. Xella ako trendsetter na slovenskom trhu intenzívne pracuje na vývoji a implementácii AR vo fázach hrubej výstavby. Rozšírenú realitu sme schopní využiť jednak v predstavení nášho návrhu konštrukčného riešenia, tak aj v priebehu kontrolných dní na stavbách našich zákazníkov.“ vysvetľuje Ing. Tomáš Spusta, BIM koordinátor v spoločnosti Xella CZ/SK.

Digitálne plánovanie Xella oceňujú investori, architekti aj realizačné firmy

Investorom je spoločnosť Xella schopná ušetriť budúce náklady na stavbe a prinášať tak konkrétne finančné úspory v rozpočte. Jedným z najpreferovanejších výstupov je zoznam kolízií, ktoré je Xella schopná identifikovať v digitálnom dvojčati budovy. Tu sú teda hlavnou výhodou finančné úspory, ktoré je možné vidieť ešte pred začatím stavby. Ďalšou skupinou sú architekti a projektanti, s ktorými komunikácia prebieha v on-line prostredí pomocou reálnych BIM modelov. Títo partneri oceňujú najmä úsporu času pri vytváraní projektov od štúdie po realizačnú dokumentáciu. Významnou skupinou zákazníkov sú aj stavebné firmy. Tie profitujú z podpory v oblasti tvorby kladacích výkresov stien. Benefitom je nielen úspora času a pracovníkov pri realizácii, ale aj presné výkazy materiálov. Navyše je tento výkaz optimalizovaný na dodávky celých paliet, aby bola eliminovaná odpadovosť stavebného materiálu. To zodpovedá jednému z hlavných cieľov spoločnosti Xella, ktorým je zníženie negatívneho vplyvu stavebníctva na životné prostredie.

Koncept Xella blue.sprint je určený pre všetky typy stavieb

Služba je určená pre všetky typy stavieb, dokonca sa s ňou dajú efektívne optimalizovať aj projekty a výstavba rodinných domov. Keďže implementácia strojného murovania nemá pri rodinných domoch až taký veľký prínos, v prevažnej väčšine prípadov Xella využíva digitálne plánovanie a veľkoformátovú výstavbu pri veľkých stavbách typu bytových domov, hál, administratívnych budov, nemocníc, nákupných centier, developerských projektov rodinných domov a pod. S konceptom Xella blue.sprint navyše nerealizuje len samonosné steny, ale aj výmurovky skeletov alebo požiarne steny. Veľkú časť portfólia predstavujú bytové domy do 3-5 poschodí s 3 až 5 bytmi na poschodí. To sú najžiadanejšie bytové projekty dnešnej doby, pretože sa úspešne stavajú aj v menších mestách. Pre veľkých developerov samozrejme Xella realizuje aj výškové bytové domy aj s 12-16 nadzemnými podlažiami. Stavby primárne navrhuje z veľkoformátových prvkov, vyžadujúcich strojové murovanie, ktoré je maximálne efektívne.

Inovuje sa ponuka služieb, mení sa štruktúra požiadaviek zo strany partnerov

Ing. arch. Zdeněk Podlaha vidí veľké zmeny najmä v štruktúre požiadaviek. „Keď sme s našou službou začínali a bavili sme sa so zákazníkmi na slovenskom a českom trhu, tak štandardom bolo, že chceli úplné maximum. Robili sme tak všetko od BIM modelu cez prezentácie pre pochopenie celého konceptu až po harmonogramy a výstupy všetkého druhu. Dnes sa dopyt posunul a tieto doplnkové veci už veľmi nespracovávame. V súčasnosti vytvárame digitálne dvojčatá a potom so zákazníkmi spolupracujeme tak, že im pošleme model vo forme IFC alebo Revit súboru a tie si naši zákazníci implementujú do svojich vlastných digitálnych modelov, ktoré naďalej využívajú napr. pre statické posudky, tepelno-technické posúdenie, výkazy materiálov apod. To znamená, že spolupráca môžeme označiť za digitálnu v duchu hlavných myšlienok BIM projektovania.“

„Zmenu môžeme vidieť aj v požiadavkách od realizačných firiem. Pre hladký priebeh stavby od nás požadujú ďalšie doplnkové služby. K štandardným kladacím výkresom pribudli požiadavky napr. na pohyb minižeriavu po stavbe, umiestnenie paliet materiálu pre statikov alebo rozmiestnenie stojok stenových systémov pre koordináciu s betonármi stropov.“ hovorí Ing. Peter Baláži, technický poradca spoločnosti Xella Slovensko.

Poloha na mape

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím