Predstavené produkty, spájajú premyslený dizajn, funkčnosť a udržateľnosť. Nábytok Materia vzniká s cieľom podporiť inšpiratívne stretnutia...
Výber okien je pri stavbe či rekonštrukcii kľúčovou investíciou a systém SYNEGO od REHAU prináša komplexné riešenie s dôrazom na...
Integrované dverové systémy predstavujú riešenie, ktoré spája vysoké technické nároky s architektonickou...
Dá sa šetriť bez ujmy na dizajne?
Architekti zo štúdia HENN stavili na prirodzenosť dreva, precízne navrhnutú akustiku a premyslený...
Tiché a bezkontaktné dovieranie dverí dopĺňajú ergonomické madlá v rôznych dizajnových a funkčných prevedeniach, vrátane...
Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
Honoráre za prácu architekta ... možno dozrel čas na zmenu (?)
Vnímam zmysel profesijného združovania a diskusie v tom, aby sme spoločne dosiahli kvalitné a slobodné výsledky našej práce.
Je dobré, že si konkurujeme v zdravej súťaži, pokiaľ ide o kvalitu návrhov, ale je zvláštne, že kvôli získaniu zákaziek sme schopní navzájom sa odrovnať cenovým dumpingom. Pri tomto nastavení sú potom dve možnosti – buď pri klesajúcej cene za projekty postupne rezignujeme na kvalitu našej práce alebo rezignujeme na kvalitu nášho života.
Prípadne máme možnosť naháňať zisk mimo projektovania (odbornej kreatívnej práce) – dodávateľskou činnosťou, sprostredkovateľskou činnosťou (v Nemecku napr. trestné!) alebo developovaním, kde je projekt iba príbalovým letákom. Niektorí vyvažujú zisky nestabilitou a fluktuáciou najímaných architektov v ateliéroch, ktorej príčinou je hlavne nízke finančné ohodnotenie, alebo pridlhá pracovná doba, prípadne oboje. Iní postupne hľadajú uplatnenie v inej krajine alebo inej profesii.
Pritom logika je jednoduchá. Počet architektov stúpa (služby architekta poskytujú autorizovaní architekti SKA, neautorizovaní architekti, a členovia SKSI s oprávnením pre poskytovanie komplexných architektonických a inžinierskych služieb), roboty je určité množstvo. Projektov nebude výrazne viac, keď ich budeme ochotní robiť za stále nižšie ceny. Budú iba ťažšie dosiahnuteľné výsledky a znižovanie prestíže našej profesie. Dôsledkom je potom aj nižšia schopnosť presadzovať odbornosť a ideály, na ktorých nám všetkým záleží.
Zatiaľ máme iba jednu istotu – vždy sa nájde niekto, kto projekt za nízku cenu spraví a je jedno, či ide o projekt s dobrým alebo zlým zadaním. Na zisk orientovaní investori, veľkí aj malí, často cynickí, si to vedia medzi sebou pošuškať.
Viem, že záväzný cenník je minulosťou. Aby som nebola zle pochopená, nevolám po nejakom karteli a neoprávnených ziskoch, ale po nepísaných červených čiarach, ktoré sa v slušnej a zdravej spoločnosti neprekračujú.
V zásadných otázkach by sme mali rozlišovať, kto je naša konkurencia, s ktorou férovo súťažíme, a kto je protistrana, pred ktorou spoločne hájime základné hodnoty našej profesie a životov.
Práca, za ktorú sa platí málo (nezávisle od jej spoločenskej prospešnosti), je vo väčšine našej spoločnosti podceňovaná. Príkladom sú na Slovensku (žiaľ) učitelia. Naopak, ak vám zubár navrhne najnovšiu technológiu zubného implantátu, nezostane vám nič iné, iba s otvorenými ústami prikývnuť. Poznanie z prostredia bežnej architektonickej praxe je také, že kto sa snaží nízkej cene odolať, pomaly a isto vypadáva z hry (česť výnimkám!).
Mnohé je na každodennom rozhodovaní každého z nás, niektoré opatrenia by sme mali urobiť na pôde komory tak, aby sme sa mohli oprieť o spoločný systém a dôveru. Ako stav by sme mali premýšľať strategickejšie, lebo inak z architektov pomaly a isto zostane už len pár CEZAAROV, niekoľko BRUTUSOV a z väčšiny z nás - bežných bojovníkov - sa stanú otroci alebo Don Quichoti.
Otázka je aj to, či je zodpovedné priviesť mladých začínajúcich architektov do takéhoto prostredia.
Nebolo ľahké nájsť odvahu pre publikovanie tejto krátkej úvahy, ktorú som napísala pred dvoma rokmi. Pred rokom som potom bola pozvaná na výbor pre vzdelávanie, etiku a komunikáciu SKA, kde sme o honorároch krátko diskutovali. Asi nebol správny čas, úprimne – môj apel na potrebu stanovenia červených čiar pri honorároch moc nezaujal.
Dnes - po schválení nového Stavebného zákona - považujem tému zadefinovania štandardov honorárov architekta za veľkú príležitosť a absolútnu potrebu.
Zákon a vyhlášky nám určujú povinnosti, zodpovednosti, štandardy projektových dokumentácii. Podmienky, za ktorých budeme tieto služby (kvalitné služby) poskytovať, si určujeme sami. Budeme schopní rýchlej spoločnej reakcie, alebo budeme ďalej pokojne kopať každý sám za seba (a učiť sa na vlastných zakopnutiach)?
V súčasnosti sú nástroje na naceňovanie pestré. Mnohí architekti používajú pri stanovení cien cenník Unika, ktorého výhodou je, že sa pravidelne aktualizuje. Tento cenník však nezohľadňuje všetky tvorivé činnosti architekta, nezohľadňuje požiadavky na BIM, enviromentálnu udržateľnosť alebo požiadavky na spracovanie alternatív, modifikácií, prerábok projektov..., ku ktorým v praxi dochádza. Na stránke komory je zverejnený dokument Metodické odporúčanie SKA na výpočet honoráru za architektonické služby, link na archinfo - honorár.sk a link na aktuálnu kalkulačku ČKA (tá už zohľadňuje stupne podľa nového českého Stavebného zákona, reflektuje napr. BIM, spracovanie alternatív, prácnosť verejných zákaziek... ).
Česká a nemecká komora presadzujú zrozumiteľný a ľahko verejne dostupný postup pre stanovenie cenových intervalov za služby poskytované architektom. Vychýlenie z rámca nie je profesionálne – čo zrýchľuje prácu architektom a zároveň pomáha zorientovať sa klientom. Česká a nemecká kalkulačka používajú rôzne metodiky, máme sa teda čím inšpirovať a nemusíme začať úplne od nuly. Úspech, ale aj neúspech, nie sú nikdy zaručené.
Minimálne však v prípade zákaziek financovaných z verejných zdrojov a zákaziek vysúťažených na základe komorou overených súťaží by malo byť rešpektovanie honorárových štandardov, ktoré stavovská organizácia považuje za profesionálne, obhájiteľnou a samozrejmou normou. Ide predsa o kvalitný návrh/projekt a následne zodpovedne investované zdroje.
Je tu nádej, že dobré príklady môžu motivovať a ďalej kultivovať prostredie, aj komerčné prostredie.
Vytvorenie metodiky stanovenia ceny za služby architekta v kontexte právneho prostredia EÚ vyžaduje kreativitu, skúsenosť, energiu, diskusiu. A potom hlavne - vôľu a disciplínu nás architektov dodržiavať pravidlá hry (vlastne práce). Chceme to?
Čas uteká...
Je veľmi potešiteľné, že téma honorárov sa objavuje v programe viacerých kandidujúcich architektov do predstavenstva SKA na nasledujúce obdobie. Na stránke archinfo sú v záložke Honorár dlhé roky prístupné veľmi zaujímavé texty – ideálne aj ako predpríprava na blížiace sa májové valné zhromaždenie SKA prípadne pre júnovú diskusiu ODA na povolanie architekta na pôde SKA.
Helena Vojtková, máj 2025
(Poz.: iIustračný obrázok vygenerovaný AI nástrojom)