Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
17. september 2018
0
153

Festival Nasuti

NASUTI - festival súčasného umenia a udržateľnosti.
Začiatok21.9.2018
12:00
Koniec22.9.2018
00:00
MiestoNová Cvernovka
AdresaRačianska 1575/78,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktNová Cvernovka
0905 884 480

 

Kultúrny priestor a sídlo mnohých bratislavských ateliérov na Račianskej ulici- Nová Cvernovka, usporadúva v septembri dvojdňový festival NASUTI, ktorého cieľom je edukovať spoločnosť v téme ekológia, recyklácia či zero-waste.

V poslednej dobe sa práve ekologickému zmýšľaniu venuje zvýšená pozornosť, na poplach bije nielen katastrofálny stav ľudského prirodzeného prostredia, ale aj nadmerná spotreba produktov a materializmus. Práve na tieto skutočnosti by chcela upozorniť Nová Cvernovka festivalom NASUTI prebiehajúci  21. a 22. septembra, v ktorého záujme je diskutovať o rôznorodej problematike vyplývajúcej z nedbalého správania sa verejnosti a takisto sa naučiť obnovovať materiál, ktorý je vnímaný ako odpad a nájsť jeho nové využitie.

Pri rekonštrukcii bývalej chemickej školy, aktuálnemu sídlu Novej Cvernovky, vznikla v areáli za budovou rozsiahla skládka stavebného materiálu, tzv. suť. V minulosti prebehlo niekoľko brigád zameraných na triedenie sute a následné opätovné využitie tohto vytriedeného materiálu. Aktivity však nedokázali areál kompletne vyčistiť a tak sa kurátorka Novej Cvernovky, Diana Majdáková, rozhodla spolu s členmi Nadácie Cvernovka a kreatívcami z ateliérov, pre usporiadanie dvojdňového podujatia, vďaka ktorému sa odpad nielen zredukuje, ale vyvinutá aktivita bude mať aj umelecký presah.

Organizátori prizvali niekoľko domácich ale aj zahraničných umelcov, tí sa budú počas oboch dní venovať spracovaniu sute do umeleckých alebo funkčných objektov. Taktiež na festivale hosťujú umelci, ktorí dlhodobo pracujú s témou recyklácie a pozornosť bude venovaná aj performerovi vystupujúcemu v site-specific prostredí, tentokrát svojou exhibíciu prispôsobí areálu Novej Cvernovky 24-hodinovou performance.

NASUTI rozvinie témy recyklovanej alebo up-cyklovanej módy, prebehne diskusia o nových ekologických produktoch či o “zelenom” stavebníctve a architektúre. Nebudú chýbať ani workshopy, pozornosť je venovaná hlavne deťom, ktoré si budú môcť vyrobiť ekologické dekorácie, pod vedením lektorky vyrobia príbytok pre hmyz a formou mnohých interaktívnych aktivít im bude vysvetlená dôležitosť triedenia a recyklácie vo vzťahu k životnému prostrediu.

Do triedenia sute sa bude môcť zapojiť aj verejnosť. Event s názvom “Suťopárty” prebehne v spojení s hudobným backgroundom plným elektronickej hudby, primárne techna, v spojení so svetelnou inštaláciou a dymostrojom. Ten urobí zo všednej manuálnej práce autentický zážitok.

Program prednášok a diskusií:

PIATOK
15:00 - 16:30 Zelená architektúra / diskusia • Festival Nasuti
Manažment odpadu, predchádzanie jeho vzniku, zmiernenie klimatických zmien a ďalšie výzvy "zeleného" stavebníctva a architektúry. Ako stavať, rekonštruovať a búrať ekologicky?

17:00 - 18:30 Umenie a eko-aktivizmus / diskusia • Festival Nasuti
Dá počas ekologickej krízy pozitívne pôsobiť umením? Je eko-umenie len reagovaním na aktuálne témy, alebo môže mať aj reálny dopad?

SOBOTA
13:00 Zachránia eko slamky svet? / diskusia • Festival Nasuti
Eko ako životný štýl. Módny trend, naivita alebo nevyhnutnosť? Ako sa dá žiť udržateľne v konzumnom svete? Majú zmeny na individuálnej úrovni ešte vôbec význam?

10:00 - 12:00 Ako ďaleko zájde pomalá móda? / diskusia • Festival Nasuti
Je recyklovanie iba ďalšia formálna módna vlna, alebo vieme ísť hlbšie ako po povrchu dekorácie? Prešívanie, lokálnosť, kapsulový šatník, vintage a ďalšie fenomény.

15:00 - Suť naša každodenná / diskusia • Festival Nasuti
Ako vznikla kopa sute na dvore Novej Cvernovky a prečo sa jej nevieme (či nechceme len tak) zbaviť? Aké sú možnosti využitia sute ako stavebného materiálu? Čo robiť, aby sme predchádzali vzniku podobných situácií do budúcnosti?

Medzi umelcami sa predstavia:
Mads Floor Andersen (DK)
Lucia Luptáková (SK-NL)
Lubo Mikle (SK)
Tomasz Szrama (PL-FIN)
Polonca Lovšin (SI)
Andrea Ďurianová (SK)
Illah van Oijen (SK)

Umenie a dizajn - kurátorská spolupráca:
Maja & Reuben Fowkes (Translocal Instute, GB/HU)
Ida Bencke (Laboratory for Aesthetics and Ecology, DE)
Julia Morandeira Arrizabalaga (ESP)
Lenka Kukurová (c2c - kruh kurátorů a kritiků
Umenie pre Klímu 2018, SK/CZ/)
Zuzana Duchová

Architektúra:
2021 Architekti (SK)

Cirkulárna ekonomika a zelené budovy:
Ivana Maleš (INCIEN-Inštitút cirkulárnej ekonomiky, SK)
Soňa Jonášová (INCIEN - Inštitút cirkulárnej ekonomiky, CZ)
Hana Ovesná (SKGBC-Slovenská rada pre zelené budovy, SK)

Kurátorka:
Diana Klepoch Majdáková

Ďalších umelcov, kurátorov či diskutujúcich budeme postupne dopĺňať.
Vstup je voľný.

Festival NASUTI z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia a Bratislavský kraj, najlepšie miesto pre život.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím