Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
3. apríl 2024
0
74

Maľba 2024 - prihlasovanie

Jedinečná šanca pre mladých maliarov je opäť tu – otvára sa súťaž Maľba.
Vyhlásenie4.4.2023
08:00
Odovzdanie návrhov25.5.2024
12:00
VyhlasovateľNadácia VÚB
AdresaMlynské nivy 1,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaSúťaž
KontaktNadácia VÚB
+421 949 428 239

Súťaž Maľba, ako jedna z najdlhšie fungujúcich iniciatív na podporu súčasnej mladej generácie umelcov, vyhlasuje svoj ďalší ročník. Začínajúci profesionálni maliari a maliarky majú opäť priestor získať hodnotnú referenciu na svoje diela zo strany renomovaných expertov v medzinárodnom paneli a uchádzať sa o prestížne ocenenie spojené s finančnou odmenou. Nadácia VÚB, ktorá súťaž od začiatku organizuje, rozdelí na jeseň trom víťazom pre ich tvorivý rozlet 30-tisíc eur a znovu zviditeľní 20 najlepších diel prostredníctvom verejnej výstavy. Umelci môžu svoje prihlášky posielať do 25. mája.

Poslaním súťaže Maľba - Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov“ je už od roku 2006 stáť pri začínajúcich maliarskych talentoch a pomáhať im etablovať sa na profesionálnej umeleckej scéne. Iniciatíva si dáva rovnako za cieľ zveľaďovať a zušľachťovať súčasnú maliarsku tvorbu a čo najväčšmi ju priblížiť odbornej aj širokej verejnosti.  

Za doterajšiu históriu súťaže Nadácia VÚB ocenila spomedzi v danom čase nastupujúcich generácií už 49 maliarok a maliarov a venovala im celkovú finančnú podporu vo výške 370-tisíc eur. Súťaž sa stala významným impulzom pre zviditeľnenie nielen tých autorov, ktorí sa umiestnili na prvých troch priečkach, ale každoročne aj ostatných finalistov.

Najlepšou maliarkou minulého roka sa podľa hodnotenia odbornej poroty stala Dominika Kováčiková. Mladá autorka, ktorá si aj napriek svojmu mladému veku už vytvorila jasne rozpoznateľný, a pritom prepracovaný autorský rukopis, získala ocenenie za svoje dielo Inštinkt prežitia.

„Víťazstvo v súťaži ma určite posunulo, hlavne na slovenskej a českej umeleckej scéne, keďže doteraz som pôsobila skôr v zahraničí. Myslím však, že je čas sa už trochu viac otvoriť aj doma na Slovensku. V tomto mi Maľba veľmi pomohla. Nachytala som kontakty, spriatelila sa s novými ľuďmi, či už umelcami alebo galeristami. Samozrejme, pre mladých začínajúcich výtvarníkov je veľmi dôležitá finančná podpora. Oceniť treba aj to, že celá udalosť Maľby je zorganizovaná veľmi profesionálne, no zároveň v priateľskej a príjemnej atmosfére,“ hodnotí víťazka súťaže Maľba 2023 Dominika Kováčiková a uchádzačom tento rok odkazuje: „Nebojte sa riskovať a neporovnávajte sa s ostatnými. Ja viem, že je to ťažké a robíme to všetci, no nenechajte sa tým odradiť. Keď už nič iné, aspoň si nemôžete povedať, že ste to neskúsili.“

Prihlasovanie trvá do 25. mája

Uchádzači môžu svoje diela prihlasovať cez online formulár dostupný cez stránku www.malba.nadaciavub.sk. Nájdu tu aj všetky potrebné informácie, týkajúce sa podmienok osobného profilu a portfólia záujemcu ako aj parametrov prihlasovaného diela. Uzávierka prihlášok do súťaže je 25. mája 2024.

Nestranné a odborné hodnotenie prihlásených diel zabezpečí opäť medzinárodná porota. Stretnú sa v nej renomovaní európski maliari, výtvarní teoretici, kurátori, galeristi či pedagógovia. Porota v prvom kole  hodnotenia prihlášok vyberie 20 finalistov. Začiatkom októbra prebehne druhé kolo, kedy na základe fyzického posúdenia finálových diel určia experti troch víťazov. Nadácia VÚB im udelí odmeny vo výške 5-, 10- a 15-tisíc  eur a zorganizuje výstavu v Galérii Nedbalka s bezplatným vstupom pre verejnosť s účasťou všetkých obrazov zo shortlistu.

 „Cit pre umenie má Nadácia VÚB zapísaný vo svojej DNA. Za 20 rokov jej činnosti najintenzívnejšie podporovala práve umeleckú oblasť. Dôkazom toho je aj súťaž Maľba. Sme hrdí na to, ako sa postupne táto naša iniciatíva vypracovala na jednu z najviac uznávaných platforiem oceňovania mladých umelcov na Slovensku. Do aktuálneho 19. ročníka opäť pozývame všetky maliarky a maliarov, ktorí majú svojím tvorivým výtvarným stvárnením svetu čo ukázať a povedať,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Jozef Kausich.

 1 miesto 2023 Kováčiková Dominika Inštinkt prežitia
1 miesto 2023 Kováčiková Dominika Inštinkt prežitia
Kováčiková Dominika Inštinkt prežitia
Kováčiková Dominika Inštinkt prežitia

Mapa podujatia

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím