Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. október 2017
0
1009

Maľba 2017 - výsledky

Mladé umenie ovládli ženy. Tri ocenenia v súťaži Maľba získali po 10 rokoch opäť maliarky.
Maľba 2017 - výsledky

Súťaž „Maľba - Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov“ prináša najprestížnejšie ocenenie pre profesionálnych slovenských výtvarníkov vo veku do 35 rokov. Víťazmi 12. ročníka sa stali tri maliarky -  Žofia Dubová, Marta Kissová a Hana Garová. Tie si počas včerajšieho slávnostného vyhlásenia výsledkov prevzali ocenenia s finančnou podporou pre ďalšiu umeleckú tvorbu v celkovej výške 20 000 eur. Víťazné diela spolu s prácami ďalších 17 finalistov súťaže si môžete pozrieť bezplatne v Galérii Nedbalka do 11. novembra 2017.

Medzinárodná porota bola aj tento rok zložená z popredných mien európskeho výtvarného umenia. Slovenských mladých tvorcov hodnotili kurátorka súčasného umenia Jane Neal z Veľkej Británie, maliar Attila Szűcs z Maďarska, kurátorka a galeristka Denisa Kujelová z Českej republiky a domáci renomovaný výtvarník a pedagóg Ján Berger. Úlohou štvorice porotcov bolo najskôr vyselektovať spomedzi doposiaľ rekordného počtu 118 prihlásených diel finálovú dvadsiatku a následne určiť troch víťazov, ktorým poputujú finančné odmeny. „Pri všetkých troch víťazných dielach sme ocenili ich autenticitu. Všetky sú presvedčivé, každé svojím spôsobom. Ocenené maľby zaujmú vyváženou súhrou kompozície a farby, techniky i námetu,“ hodnotí predsedníčka poroty Jane Neal.

3. miesto

Na treťom mieste sa umiestnila a finančnú odmenu vo výške 3 500 eur získala Hana Garová za dielo „Útek zo zajatia“. Podľa hodnotenia poroty ide o veľmi konzistentný a zároveň voľný obraz, ktorý prináša zaujímavý dialóg medzi naznačenými líniami a abstrakciou. Porota vyzdvihla Garovej prácu s farbou a špecifické narábanie s abstrakciou.

3. miesto: Hana Garová - Útek zo zajatia. 2017; akryl a olejový pastel na plátne, 190 × 150 cm
3. miesto: Hana Garová - Útek zo zajatia. 2017; akryl a olejový pastel na plátne, 190 × 150 cmZdroj: Archív Nadácie VÚB

2. miesto

Druhou sa podľa hodnotenia poroty stala a finančné prostriedky pre ďalšiu tvorbu vo výške 6 500 eur si odniesla výtvarníčka Marta Kissová. Sila jej obrazu s názvom „Je na čase ísť spať“ spočíva v autenticite, z ktorej prirodzene vyrastá maliarska téma. Dielo zaujímavým spôsobom vyobrazuje zápas medzi realitou a niečím imaginárnym. Obraz definuje presvedčivá dynamika maľby – je farebne aj tematicky vyvážený – autorka zvládla maľbu, tému i jej prevedenie. Kissová nezobrazuje predstieranú vidieckosť – namaľovala realitu, ktorú pozná – súčasne a imaginatívne.

2. miesto: Marta Kissová - Je načase ísť spať. 2017; kombinovaná technika, akryl na plátne, 200 × 200 cm
2. miesto: Marta Kissová - Je načase ísť spať. 2017; kombinovaná technika, akryl na plátne, 200 × 200 cmZdroj: Archív Nadácie VÚB

1. miesto

Absolútnym víťazom 12. ročníka súťaže Maľba sa stala dvadsaťšesťročná výtvarníčka Žofia Dubová. Tá získava spolu s prestížnym ocenením a uznaním aj najvyššiu odmenu vo výške 10 000 eur. Podľa hodnotenia poroty sa víťazná maľba s názvom „Over the mountain“ na prvý pohľad odlišuje od ostatných finálových diel. Je to pôsobivé, inovatívne dielo, ktoré zaujímavo pracuje s históriou maľby a zároveň prináša inovatívny prístup k tomuto klasickému médiu. Vyjadruje kontrast medzi východnou a západnou civilizáciou, spája európsku kultivovanosť a tradíciu maľby s ázijskou vizualitou, ktorá sa prejavuje v motíve prírody a hory. Dielo reprezentuje nový smer, novú vlnu 21. storočia. Porota ocenila taktiež využitie nových techník i spôsob maľby.

1. miesto: Žofia Dubová - Over the mountain. 2016; akryl, fixa a farebné ceruzy na plátne, 190 × 165 cm
1. miesto: Žofia Dubová - Over the mountain. 2016; akryl, fixa a farebné ceruzy na plátne, 190 × 165 cmZdroj: Archív Nadácie VÚB

“Cieľom Nadácie VÚB je podporiť mladých slovenských výtvarníkov pri ich začiatkoch a pomôcť im etablovať sa na profesionálnej umeleckej scéne. Môžu sa tak stať úspešnými a slávnymi už počas života, o čom sa mnohým historickým výtvarným velikánom ani nesnívalo. Som presvedčený, že o viacerých z dnešných vystavujúcich autorov budeme v budúcnosti ešte veľa počuť. Držím im palce a želám veľa úspechov a množstvo inšpirácie pre ďalšiu tvorbu,” povedal počas včerajšieho vyhlasovania výsledkov súťaže Maľba 2017 Jozef Kausich, člen predstavenstva a riaditeľ úseku firemného bankovníctva VÚB banky a zároveň dodal, že v rámci 12. ročníka tejto súťaže sa vo finálovej dvadsiatke umiestnili prevažne talenty, nové mená, ktoré sa objavili v súťaži po prvýkrát.

Žofia Dubová
Žofia Dubová Zdroj: Archív Nadácie VÚB

Bezplatná výstava pre verejnosť

Zámerom súťaže Maľba je nielen uvádzať mladých maliarov do radov etablovaných umelcov, ale taktiež priblížiť mladé umenie širokej verejnosti. Možnosť pozrieť si práce mladých slovenských výtvarníkov zblízka má preto opäť každý, kto sa zaujíma o súčasnú slovenskú tvorbu. Výstava 20 finálových súťažných diel vrátane prác 3 najlepších umelkýň je sprístupnená v bratislavskej Galérii Nedbalka od 6. októbra do 11. novembra 2017. Vďaka organizátorovi súťaže, Nadácii VÚB, je vstup pre každého návštevníka voľný.

Viac informácií o súťaži Maľba je k dispozícii na www.malbaroka.sk  

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím