Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
6. apríl 2022
0
332

Maľba 2022 - prihlasovanie

Súťaž Maľba otvára opäť dvere mladým maliarom.
Vyhlásenie5.4.2022
08:00
Odovzdanie návrhov15.6.2022
12:00
VyhlasovateľNadácia VÚB
AdresaMlynské nivy 1,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaSúťaž
KontaktNadácia VÚB
+421 949 428 239

Jedna z najprestížnejších umeleckých súťaží na Slovensku - Maľba - zviditeľňuje a podporuje talenty nových generácií profesionálnych maliarov a maliarok už 17 rokov. Nadácia VÚB, ktorá za súťažou od začiatku stojí ako organizátor, vyhlasuje jej ďalší ročník. Mladí umelci, ktorí sa venujú výtvarnému médiu maľba, môžu svoje aktuálne diela prihlasovať do 15. júna 2022. Odborná porota z nich vyberie 20 finalistov a následne rozhodne o troch víťazoch, ktorí získajú na svoju ďalšiu tvorbu podporu v hodnote spolu 20-tisíc eur. Mená ocenených autorov budú známe koncom októbra a všetky finálové diela si budú môcť milovníci umenia pozrieť už tradične v Galérii Nedbalka.  

Slovenským výtvarníkom sa opäť naskytá príležitosť získať pozornosť umeleckej sféry, uznanie renomovaných medzinárodných expertov a možnosť porásť vo svojej profesii. Už 17. ročník súťaže „Maľba - Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov,“ má za cieľ znovu nielen pomôcť samotným tvorcom, ale tiež dlhodobo približovať súčasné mladé výtvarné umenie širokej verejnosti.

Súťaž od svojho vzniku udelila za takmer dve dekády ocenenie už 41 maliarom a maliarkam, a rozdelila finančnú podporu v celkovej výške 320-tisíc eur. Najlepšou maliarkou minulého roka sa stala Rita Koszorús, ktorá si vybojovala zaslúžené víťazstvo po umiestnení sa v rámci finálovej dvadsiatky už počas troch uplynulých ročníkov súťaže. „Do oceneného diela schMERZbild FALL som zakódovala tému času a dvojznačnosť levitujúcich či padajúcich objektov. Myslím si, že umenie dokáže zastaviť čas a práve tento moment ma na ňom najviac baví. Víťazstvo v súťaži Maľba bolo nečakané ale veľmi vzácne. Najviac si vážim spätnú väzbu zahraničnej poroty, ktorá ocenila celý môj umelecký program. S ocenením sa v mojom živote otočilo všetko hore nohami a vďaka tomuto statusu mám teraz nové úspechy, spolupráce a výrazne sa zvýšil záujem okolo mojej tvorby," uvádza víťazka súťaže Maľba 2021 Rita Koszorús.

Do súťaže Maľba sa môžu zapojiť aktívne pôsobiaci maliari do 35 rokov. Registrácia prebieha cez online formulár na www.malbaroka.sk, kde sú uvedené aj všetky parametre prihlasovaných diel. Uzávierka prihlášok je 15. júna 2022.

Garantom nestranného a odborného hodnotenia prihlásených diel je každý rok medzinárodná porota zložená z popredných európskych výtvarných umelcov, teoretikov, kurátorov, galeristov a pedagógov. Porota bude posudzovať diela v dvoch kolách. V priebehu leta vyberie z prihlášok finálovú 20-ku umelcov a koncom októbra rozhodne na základe fyzického posúdenia dodaných diel troch víťazov. Tí získajú odmeny vo výške 3 500, 6 500 a 10 000 eur. Zavŕšením súťaže bude opäť výstava 20 finálových diel v bratislavskej Galérii Nedbalka, ktorú Nadácia VÚB sprístupní pre verejnosť bezplatne.

Víťazná maľba roka 2021 – Rita Koszorús, schMERZbild FALL, 2021, akryl a tuš na plátne, 170 x 155 cm
Víťazná maľba roka 2021 – Rita Koszorús, schMERZbild FALL, 2021, akryl a tuš na plátne, 170 x 155 cm
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím