Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
31. marec 2023
0
696

Maľba 2023 - prihlasovanie

Jedinečná šanca pre mladých maliarov je opäť tu – otvára sa súťaž Maľba.
Vyhlásenie1.4.2023
08:00
Odovzdanie návrhov10.6.2023
12:00
VyhlasovateľNadácia VÚB
AdresaMlynské nivy 1,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaSúťaž
KontaktNadácia VÚB
+421 949 428 239

Už po 18. raz pozýva Nadácia VÚB aktuálnu generáciu začínajúcich profesionálnych maliarov a maliarok zapojiť sa do súťaže Maľba. Jeden z najdlhšie fungujúcich programov podpory a zviditeľňovania mladých maliarskych talentov na Slovensku otvára 1. apríla svoj nový ročník. Aktívne pôsobiaci umelci do 35 rokov, ktorí sa venujú výtvarnému médiu maľba, môžu prihlásiť svoje diela. V ďalších kolách spomedzi nich medzinárodná porota expertov zostaví dvadsiatku finalistov a na jeseň z nej určí troch víťazov. Tých Nadácia VÚB podporí v rozbehu kariéry sumou 20-tisíc eur a diela všetkých 20 finalistov ponúkne do pozornosti odbornej aj širokej verejnosti na už tradičnej výstave Maľba 2023.

Výtvarníci v počiatočných fázach umeleckej dráhy môžu opäť podrobiť svoju tvorbu hodnoteniu renomovaných európskych expertov na súčasnú maľbu a zabojovať o verejné uznanie a titul držiteľa prestížneho ocenenia „Maľba - Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov.“ Zámer tejto najvýraznejšej iniciatívy zameranej na hodnotenie a oceňovanie kvality výtvarnej tvorby ostáva už 18 rokov rovnaký - pomáhať samotným tvorcom, ale tiež dlhodobo ukazovať v danom období najaktuálnejšie mladé výtvarné umenie verejnosti.

Od svojho vzniku v roku 2006 udelila súťaž ocenenia už 44 maliarom a maliarkam a rozdelila im finančnú podporu v celkovej výške 340-tisíc eur. Najlepším maliarom minulého roka sa stal Ján Bátorek, ktorý získal so svojím obrazom „Sídliskový chlapec“ zaslúžené víťazstvo po tom, ako sa prebojoval medzi finalistov už aj v predošlých dvoch ročníkoch súťaže.

„Tesne pred víťazstvom v súťaži  Maľba sa mi podarilo vyhrať aj opencall do Studia PRÁM v Prahe a Schemnitz gallery v Banskej Štiavnici. Takže som celý čas pracoval na obrazoch pre tieto dve výstavy. Vnímam len to, že neustále maľujem. Myslím však, že vďaka cene Maľba budem môcť do budúcna vystavovať v galériách, v ktorých by som vystavovať chcel. Pomohlo mi to zviditeľniť sa na umeleckej scéne a zabezpečiť svoju rodinu v tejto dobe,“ hovorí víťaz súťaže Maľba 2022 Ján Bátorek a tohtoročným záujemcom odkazuje: „Maliari by mali myslieť hlavne na to, aby ostali sami sebou, nejaká taktika, ako sa dopracovať k oceneniu, asi nemá zmysel. Každý z nás je tak jedinečný a individuálny, a to je podstatou všetkého.“

Prihlasovanie je otvorené od 1. apríla do 10. júna

Podmienky prihlásenia týkajúce sa profilu daného záujemcu ako aj parametrov predkladaných diel, sú k dispozícii na stránke https://www.nadaciavub.sk/malba/. Registrácia prebieha cez tu dostupný online formulár od 1. apríla a uzávierka prihlášok je 10. júna 2023.  

Kľúčovým pilierom organizácie každého ročníka súťaže je medzinárodná porota. O nestranné a odborné hodnotenie prihlásených diel sa postarajú opäť renomovaní európski maliari, výtvarní teoretici, kurátori, galeristi a pedagógovia. Porota v priebehu leta zostaví z prihlášok shortlist 20 umelcov a v septembri rozhodne podľa fyzického posúdenia dodaných diel o troch víťazoch. Nadácia VÚB im udelí odmeny vo výške 3 500, 6 500 a 10 000 eur a zorganizuje verejnú výstavu v Galérii Nedbalka, na ktorú bude mať voľný vstup každý. Tá bude zároveň príležitosťou aj pre ostatných 17 finalistov.

„Súťaž Maľba je už súčasťou identity Nadácie VÚB a sme hrdí, že tento rok svojím 18-tym ročníkom dosiahne  pomyselný vek dospelosti. Za obdobie svojej existencie podporila v rozlete mnohých výtvarníkov, ktorí dnes tvoria na európskej a svetovej úrovni a prezentujú naplno svoj jedinečný talent a slovenské umenie. Opäť pozývame maliarov mladej generácie, ktorí sú rozhodnutí nasledovať svoje vzory a sny, aby neváhali a ukázali svoj talent a tvorbu svetu,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Jozef Kausich.

 

MaĹba 2022 výstava
MaĹba 2022 výstava
Ján Bátorek s víťazným dielom Sidliskový chlapec
Ján Bátorek s víťazným dielom Sidliskový chlapec

Mapa podujatia

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím