Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
19. december 2019
0
672

Noc architektúry 2020 - zima

Fakulta architektúry STU sa otvorí verejnosti v rámci podujatia Noc architektúry už tento štvrtok.
Začiatok16.1.2020
17:00
Koniec17.1.2020
05:00
MiestoFakulta architektúry STU
AdresaNámestie slobody 19,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktFA STU
0918 665 015
so@fa.stuba.sk

Noc architektúry je multižánrová platforma poskytujúca náhľad do centra diania na FA STU. Večerná udalosť, kedy sa celá budova fakulty zmení na galériu plnú vystavených ateliérových prác študentov a to s ambíciou ukázať odbornej a širokej verejnosti výsledky tvorby veľkého spektra projektov vytvorených za posledný semester.

 

Program:

Tohtoročná Zimná edícia Noci architektúry svojím bohatým celovečerným programom odštartuje štvordňový PRIESKUM na FA STU. Premiéru má taktiež výstava vertikálnych ateliérov, ktoré predstavia mnoho rôznorodých ateliérových tém, s ktorými sa v tomto semestri študenti architektúry a urbanizmu popasovali vo väčších ucelených skupinách.

 

Pätnásťminútovky (18:00 - 18:45)

Okrem veľkej výstavy si budete môcť tradične pozrieť taktiež krátky prednáškový formát pätnásťminútoviek, kde vám predstaví svoje fungovanie, ciele a kľúčové nástroje Metropolitného inštitútu Bratislavy Peter Lényi a Ján Mazúr. Ďalšiu pätnásťminútovku vám odprezentuje Oľga Miháliková zo Slovenskej komory Architektov v rámci témy zahraničného štúdia a následne jeho využitia a platnosti na Slovensku. V tretej prednáške sa vám predstaví hlavný partner Noci Architektúry - spoločnosť CORWIN, kde vám Samuel Csáder a Filip Gulan porozprávajú o svojej filozofii a témach, ktorými sa ako developer intenzívne zaoberá.

Zaplnená aula počas prednášok
Zaplnená aula počas prednášok

 

DESIGN STAGE na Noci architektúry (17:00 - 22:00)

DESIGN STAGE je tradičný formát prezentácie Ústavu dizajnu na celofakultnom podujatí Noc Architektúry. Predstavuje najnovšie práce študentov a prostredníctvom akcie DESIGN STUBA prezentuje aktuálne výskumné projekty a udržiava kontakt s absolventami, ktorý sa úspešne uplatnili v praxi.

Na -1 poschodí FA STU a v priestoroch Starej kotolne sa môžete tešiť na diskusiu Pechtle Mechtle o VR a dizajnérske pätnásťminútovky: Design story: Od priemyselného dizajnu k UX / Barbora Ondrek, Nové nástroje dizajnérskej tvorby / Filip Maukš, Multidisciplinárna spolupráca s YIT: Living 2050 / Zuzana Turlíková, Veronika Nekolová. V neposlednom rade sa môžte tešiť na výstavu BEST OF - výber prác študentov dizajnu za uplynulý zimný semester. DESIGN STAGE sa aj tento rok uskutočí s finančnou podporou značky Škoda.

DESIGN STAGE na "mínus jednotke"
DESIGN STAGE na "mínus jednotke"

 

Ferdinand Milučký (19:00 - 19:30)

V aule budete mať možnosť vidieť pracovný strih filmu o Ferdinandovi Milučkom, autorovi bratislavského krematória či piešťanského Domu umenia. Projekcia nahradila v programe film z cyklu IKONY o architektovi Iľjovi Skočekovi.

Snímka z pripravovaného filmu o Ferdinandovi Milučkom
Snímka z pripravovaného filmu o Ferdinandovi Milučkom

 

Vyhlásenie výsledkov Ceny Cheddar (20:00 - 20:30)

Aj tento rok bude tradične hodnotiť všetky vystavené ateliérové práce z posledného semestra nezávislá porota zložená z architektov, urbanistov a dizajnérov z praxe mienkotvorných slovenských aj zahraničných ateliérov. Najlepšie projekty v kategóriách - architektúra, urbanizmus a dizajn vyhodnotí porota na základe spoločnej diskusie deň pred Nocou Architektúry. Výsledky poslednej edície ceny Cheddar si môžete pozrieť tu.

Porota pri výbere laureáta ceny Cheddar
Porota pri výbere laureáta ceny Cheddar

 

Prednáška francúzskeho ateliéru NP2F - Architectes (20:30 – 21:30)

Zimnú edíciu zavŕšia prednáškou svojej tvorby parížski architekti NP2F. Ateliér reprezentuje progresívnu mladú generáciu francúzskych architektov. Dvanásťčlenný tím, pôsobiaci v Paríži a v Nice, založila v roku 2009 štvorica mladých architektov: Francois Chas, Nicolas Guérin, Fabrice Long a Paul Maître-Devallon.

NP2F sa opiera o niekoľko základných bodov. Podľa ich slov architektúra nemôže byť presná ani ideologická veda. Prax architektúry je otvorený proces, poznačený neustálym výskumom a interpretáciou, myšlienkami a hypotézami o javoch, ktoré nás obklopujú. Každý riadok, každú skicu v priestore formuje dialóg v ateliéri: konsenzus neznamená kompromis.“V procese tvorby sa neustále nachádzame medzi fenomenologickým a dokonca intuitívnym prístupom a referenčnou kultúrnou ambíciou, ktorá vytvára podmienky na abstraktnejšie usporiadanie priestoru,” dopĺňajú architekti. Tvorba ateliéru NP2F získala viacero medzinárodných ocenení.

Z tvorby "headlinera" tohtoročnej noci - ateliéru NP2F
Z tvorby "headlinera" tohtoročnej noci - ateliéru NP2F

Afterparty (22:00 - 5:00)

Noc Architektúry presunie vo večerných hodinách svoj program do centra starého mesta na afterparty do priestoru Fuga. O kvalitný hudobný program sa nám postará silná zostava troch mien v zastúpení obľúbenej dvojice DJ´s Jalovec & Čičman, DJ Vec, a EMONOIZBOYZ.

 

Program Noci v hutnej forme:

Zimná Noc Architektúry sa uskutoční vo štvrtok, 16.1.2020 od 17.00 v priestoroch Fakulty Architektúry STU v Bratislave. 

17:00 (foyer)  otvorenie
18:00 (aula) pätnásťminútovky:
18:00 - 18:15 MIB / Peter Lényi, Ján Mazúr
18:15 - 18:30  štúdium v zahraničí / Oľga Miháliková (SKA)
18:30 - 18:45  predstavenie hlavného partnera Corwin / Samuel Csáder, Filip Gulan
19:00 - 19:30 (aula) pracovný strih filmu o Ferdinandovi Milučkom
20:00 (aula) odovzdávanie študentskej Ceny Cheddar
20:30 (aula) NP2F ARCHITECTES (FR) / Nicolas Guérin, Paul Maître-Devallon

Súbežné podujatia v rámci DESIGN STAGE:

18:00 (kotolňa) DESIGN STAGE
17:00 - 22:00 výstava & DJs v Starej Kotolni
18:00 - 19:00 dizajnérske pätnásťminútovky: design story: Od priemyselného dizajnu k UX / Barbora Ondrek; nové nástroje dizajnérskej tvorby / Filip Maukš; multidisciplinárna spolupráca s YIT: Living 2050 / Zuzana Turlíková, Veronika Nekolová
19:00 - 19:45  Pechtle Mechtle o VR

Afterparty:

22:00 (klubFUGA) - Dj´s Čičman & Jalovec, DJ Vec, EMONOIZBOYZ

Viac informácií nájdete na facebookovej stránke podujatia.

Mapa podujatia

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím