Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
2. máj 2023
0
131

TOTO! je príbeh ilustrácie

Pozvánka na vernisáž a výstavu originálov slovenských knižných ilustrácií.
Začiatok4.5.2023
18:00
Koniec15.10.2023
18:00
MiestoPálffyho palác
AdresaPanská 19,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktPálffyho palác
+421 949 002 147

Ilustrácie v knižkách sú často prvým výtvarným dielom, s ktorým sa stretneme. Cez ne spoznávame svet vymyslených aj skutočných príbehov. Učíme sa aké je úžasné dychtiť po ďalších a ďalších objavoch, pátrame po súvislostiach, poznávame logiku vecí a dejov. Cez papierových hrdinov a hrdinky premýšľame o hodnotách: prečo máme byť dobrí, statoční, čestní. Na detaily často zabudneme, obrázky nám však v hlavách zostanú. Ale… premýšľate aj nad tým, kde sa nachádzajú originály všetkých tých úžasných diel?

Spojenie archívov TOTO! je galéria a Galérie mesta Bratislavy prináša návštevníčkam a návštevníkom výstavy množstvo ilustrácií, ktoré si pamätáme z knižiek, čo sme čítali ako deti, aj z tých, čo si teraz čítame so svojimi deťmi. Ilustrátorov a ilustrátorky, ktorí ich vytvorili, však často ani nepoznáme. A tak nám často uniká, aká je slovenská ilustrátorská tradícia úžasná. A aj to, že ilustrácia je také isté umelecké dielo ako obraz. Spojenie mestskej a súkromnnej zbierky nám dáva možnosť predstaviť obsahový prierez vývoja slovenskej ilustrácie 20. a 21. storočia.

Aby ste sa dnes na ne mohli pozerať, niekto ich musel pozbierať. Vytvoriť kolekcie, zaradiť do zrozumiteľných systémov, dať im logiku. Pretože, ako hovorí historička umenia Eva Trojanová: „Kunsthistória je topografia.“ Treba hľadať a spájať nielen známe veci, ale aj solitéry, tichú tvorbu v úzadí, vyjsť z veľkých miest, oprášiť mená...

"Tak sme sa spojili. Galéria mesta Bratislavy a TOTO! je galéria. Otvorili sme svoje zbierky a chceme vám ukázať, ako vznikala slovenská ilustrácia, ako sa menila v čase a najmä kto boli ľudia – výtvarníci a výtvarníčky, ktorí ju posunuli na unikátnu úroveň."

Štefan Cpin, Jano
Štefan Cpin, Jano

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím