Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
9. máj 2023
0
70

ART IS HERE, Bílé listy (1968) – Biely priestor (1974)

Pozvanie na vernisáž výstavy.
Začiatok11.5.2023
17:00
Koniec20.8.2023
16:00
MiestoPretórium - Stredoslovenská galéria
AdresaNámestie Štefana Moysesa 25,
Banská Bystrica,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktStredoslovenská galéria

Brno, moravská metropola, sa na prelome šesťdesiatych rokov stalo jedným z dôležitých ohnísk európskeho neoavantgardného umenia. A to nielen prostredníctvom umeleckej produkcie domácich autorov, ale rovnako prostredníctvom ich intenzívneho zosieťovania s podobne orientovanými osobnosťami naprieč piatimi kontinentmi. Centrálne miesto na brnianskej neoavantgardnej scéne obsadil Jiří Valoch, ktorý okrem svojej umeleckej tvorby na poli konkrétnej a vizuálnej poézie sprostredkovával svojmu okoliu aktuálne informácie o nových umeleckých teóriách i praxi. Okolo neho sa vytvorilo otvorené umelecké spoločenstvo, ktoré bolo fascinované aktuálnymi formami umenia. Okrem o generáciu staršej Gerty Pospíšilovej a Dalibora Chatrného sem patril Valochov generačný spolupútnik Jiří Hynek Kocman alebo fotografi Marie Kratochvílová a Dušan Klimeš. Do viacerých umeleckých aktivít sa však často zapájali tiež mnohí členovia spolku Mladí přátelé výtvarného umění, ktorý združoval „laických“ záujemcov o umenie pri brnianskom Dome umenia.
Aktuálny výstavný projekt mapuje brniansku neoavantgardnú scénu v kľúčovom období vymedzenom rokmi 1968 – 1974. Symbolicky výstavu otvára zbierka konkrétnej poézie Jiřího Valocha Biele listy a uzatvára pripomienka projektu Stana Filka, Miloša Lakyho a Jána Zavarského Biely priestor v bielom priestore, ktorý mal vďaka Jiřímu Valochovi a odvahe Gerty Pospíšilovej výstavnú premiéru v Brne. Biela monochrómia bola nielen výrazom novej umeleckej senzitivity, ale odkazovala priamo k tradícii klasickej avantgardy. Ďalšie výstavné sekcie predstavujú charakteristické prekračovanie hraníc jednotlivých umeleckých žánrov, dematerializáciu umeleckého diela, či ide o vizuálne partitúry, akcie v prírode alebo koncepty a mail-artové projekty. Výstava zároveň pripomenie intenzívne kontakty medzi brnianskou a slovenskou neoavantgardnou scénou.
Základným fondom, vďaka ktorému je výstava realizovaná, je umelecký archív a zbierka Jiřího Valocha, ktorá je na základe autorovho veľkorysého daru od roku 2015 súčasťou zbierky Moravskej galérie v Brne. Výstava tiež čerpá zo zbierky Stredoslovenskej galérie a osobných umeleckých archívov J. H. Kocmana, Dalibora Chatrného, Marie Kratochvílovej, Otisa Lauberta, Rudolfa Sikoru a z ďalších verejných i súkromných zbierok a archívov.

///////////

Názov výstavy: ART IS HERE, Bílé listy (1968) – Biely priestor (1974)
Kurátori výstavy: Ondřej Chrobák, Jana Pisaříková
Odborná spolupráca: Mira Keratová
Autori/autorky: Jiří Valoch, Dalibor Chatrný, J.H.Kocman, Alois Piňos, Milan Adamčiak, Desider Tóth, Marie Kratochvílová, Gerta Pospíšilová, Dušan Klimeš, Karel Adamus, Ivan Chatrný, Milan Grygar, Karel Nepraš, Ladislav Novák, Petr Štembera, Jan Steklík, Jan Wojnar, Stano Filko, Miloš Laky, Ján Zavarský, Peter Bartoš, Otis Laubert, Rudolf Sikora, László Beke, a členovia/members of MPVU
Usporiadateľ: Stredoslovenská galéria v spolupráci s Moravskou galériou v Brne
Miesto konania: Pretórium, Námestie Štefana Moysesa 25, Banská Bystrica
Trvanie: 12. máj – 20. august 2023
Vernisáž: 11. máj 2023 o 17.00 hod. (štvrtok)

Pozvánka
Pozvánka

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím