Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. máj 2019
0
75

Výstava CE-ZA-AR 2018 v Banskej Bystrici

Predstavenstvo Slovenskej komory architektov v spolupráci s mestom Banská Bystrica pozýva na výstavu CE ZA AR 2018 všetkých prihlásených a nominovaných diel a laureátov ceny.
Začiatok4.6.2019
17:00
Koniec17.6.2019
17:00
MiestoFoyer radnice mesta Banská Bystrica
AdresaNámestie SNP 1,
Banská Bystrica,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktSoňa Wagnerová
0910 443 413
wagnerova@komarch.sk

XVII. ročník Ceny za architektúru CE ZA AR 2018 je príležitosťou upozorniť verejnosť na kvalitnú domácu architektonickú tvorbu. Skutočnosť, že kvalitná architektúra je verejným celospoločenským záujmom, potvrdzuje aj fakt, že XVII. ročník Ceny za architektúru CE ZA AR 2018 sa koná pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky, ministra dopravy a výstavby Slovenskej republiky a primátora Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy.

Výstavou CE ZA AR 2018 v Banskej Bystrici pokračuje prezentácia všetkých nominovaných a víťazných diel vo vybraných mestách na Slovensku. O udelení cien rozhodovala porota zložená z domácich a zahraničných odborníkov: Petr Hájek (architekt, Česká republika), Peter Jurkovič (architekt, Slovenská republika), Miriam Lišková (architektka, Slovenská republika), Filipe Magalhães (architekt, Portugalsko), Pavol Macho (umelecký sklár, Slovenská republika), Pavol Mikolajčák (architekt, Taliansko), Pavel Nasadil (architekt, Česká republika).

V prvom kole porota z celkového počtu 85 prihlásených návrhov vybrala diela určené do druhého kola. Koncom mesiaca júl si pozrela 22 prác zaradených na „short list“. Po obhliadkach zvolila odborná porota celkovo 16 nominácií v 6 kategóriách a určila víťazov pre jednotlivé kategórie. Porota predstavila 6 víťazov v šiestich kategóriách (Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Obnova a prestavba, Interiér a Exteriér). Okrem šiestich oficiálnych víťazov bola na základe internetového hlasovania Hospodárskych novín udelená aj Cena verejnosti a špeciálne ocenenie „Patrón architektúry“ za osobitný prínos pre rozvoj architektúry, ktorý nie je vyjadrený architektonickým dielom. O udelení tejto ceny nerozhoduje medzinárodná porota, ale predstavenstvo Slovenskej komory architektov.

,,Medzinárodná porota posudzovala výhradne kvalitatívne kritéria stavieb bez ohľadu na výšku investičných nákladov, veľkosť stavieb alebo typológiu. Úroveň navštívených diel sa potvrdila ako veľmi vysoká. Bez výnimky mali najlepšie stavby pútavý a osobný príbeh, vznikali dlho, v obmedzených finančných podmienkach s dych berúcim nasadením všetkých zúčastnených – architektov, investorov, rôznych dobrovoľníkov, darcov a pod.

Vďaka talentu architektov a veľkorysosti stavebníkov vznikli výnimočné stavby a rekonštrukcie, ktoré tohtoročná porota ocenila, a ktoré môžu smelo súťažiť na medzinárodnom architektonickom poli,“ povedal predseda poroty, architekt Pavel Nasadil.

Ocenenie CE ZA AR zdôrazňuje kultúrnu hodnotu architektonických diel, podporuje excelentnosť profesionálnych výkonov architektov, poukazuje na kvalitu budovaného životného prostredia a predovšetkým kultivuje verejné povedomie o architektúre ako takej.

,,Na záver je potrebné poznamenať, že porota aj v tomto ročníku zaznamenala absenciu stavieb, ktoré by boli financované z verejných zdrojov. Iba dve realizácie z porotou navštívených stavieb boli postavené z mestských rozpočtov. Tento stav je alarmujúci. Politici, verejná správa, mestá a verejné inštitúcie dodnes nevyužívajú architektonickú súťaž návrhov ako nástroj pre zlepšenie životného prostredia a infraštruktúry krajiny. Talentovaným slovenským architektom tak chýbajú príležitosti k realizácií a naplneniu ich profesie. Táto situácia navyše prebieha v krajine, ktorá je súčasťou Európskeho kultúrneho priestoru s prístupom k európskym finančným zdrojom,“ dodal predseda medzinárodnej poroty, architekt Pavel Nasadil.

Ja som autor...
Ochrana duševného vlastníctva v architektonickej praxi

Súčasne Slovenská komora architektov pripravila pre svojich členov seminár na tému, ktorá aktuálne dominuje diskusiám architektov.

O praktických otázkach z autorského práva bude prednášať JUDr. Mgr. Rudolf Leška, Ph.D., LL.M. z advokátskej kancelárie ŠTAIDL LEŠKA, ktorá sa o.i. špecializuje na právo autorské a mediálne. (Členovia kancelárie sú členmi učenej spoločnosti pre skúmanie otázok autorského práva ALAI, medzinárodnej organizácie založenej v roku 1878.)

Formou modelových prípadov a konkrétnych príkladov z praxe bude na seminári prezentovaná dobrá prax v oblasti autorského práva.

Absolvent seminára tak získa cenné poznatky o problematike autorských práv k architektonickému dielu, právneho postavenia autora-architekta v autorsko-právnych sporoch, licenčných zmlúv na použitie diela, uplatnenia autorských práv počas života budovy a ďalších praktických aspektoch ochrany autorstva.

Súčasťou seminára bude aj informácia o práve priemyselného vlastníctva ako súčasti systému ochrany duševného vlastníctva, predovšetkým z hľadiska ochrany dizajnov, ich falšovania a autorského pirátstva.

Podujatie je zaradené do Sústavného vzdelávania architektov SKA ako podujatie typu A s počtom kreditov 20. 

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím