Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
8. apríl 2019
2
1880

Cena za architektúru CE ZA AR 2019 vyhlásená

Do nového ročníka vstupuje cena s viacerými zmenami. Diela je možné prihlasovať odteraz až do 6. mája.
Vyhlásenie5.4.2019
00:00
Odovzdanie návrhov6.5.2019
23:59
VyhlasovateľSlovenská komora architektov
AdresaNám. SNP 18,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaSúťaž
KontaktMgr. Soňa WAGNEROVÁ
02 544 312 54
wagnerova@komarch.sk

Slovenská komora architektov vyhlásila 18. ročník Ceny Slovenskej komory architektov (SKA) za architektúru CE ZA AR 2019. Tradícia ocenenia CE ZA AR, ktorou sa oceňujú výnimočné profesionálne výkony – architektonické diela členiek a členov Slovenskej komory architektov, je dnes už pevne ukotvená v kultúrnom živote na Slovensku a dá sa povedať, i v širšom stredoeurópskom priestore. Počet prihlásených diel sa z roka na rok zvyšuje, rastie ich kvalita, prinášajú nové riešenia, hrajú sa s typológiami, niektoré provokujú zažité zvyky. I to je dôkazom, že naša architektonická scéna je živá a aktívna.

Cieľom ocenenia CE ZA AR je prezentovať tvorbu autorizovaných architektov navonok, voči verejnosti a teda aj voči potenciálnym investorom. Ukázať, akým spôsobom môže architekt vytvoriť optimálny návrh, propagovať kvalitné riešenia a vzdelávať širokú verejnosť o postavení a poslaní architektov v spoločnosti.

Podmienky prihlasovania diel

Záujemca vyplní online prihlášku, na základe ktorej bude automaticky vygenerovaný súťažný panel, ktorého tlač spolu s portfóliom zabezpečí úrad SKA. To zásadne uľahčuje architektom proces registrácie ich diel a tiež znižuje náklady spojené s prípravou, vyhotovením a doručením výstavného panelu na úrad SKA. Jednotné formáty a úprava panelov budú počas nasledujúceho roka zároveň využité na účely série výstav CE ZA AR.

Prihlasovanie diel do CE ZA AR je možné v termíne od 5. 4. do 6. 5. 2019. Po uplynutí tejto lehoty sa prihlasovanie automaticky uzatvorí. Aspoň jeden člen autorského kolektívu musí byť v čase podania prihlášky členom SKA. Prihlásiť je možné dielo, ktoré bolo zrealizované za ostatné 2 roky. Novinkou 18. ročníka oproti predchádzajúcim edíciám ocenenia je, že autori prihlasujú svoje diela do súťaže bez uvedenia kategórie.

Prihlášku s pokynmi na prihlásenie je možné nájsť na cezaar.tv, ktorá je jediným oficiálnym webom s možnosťou elektronického prihlasovania diel.

Zmeny v registrácií prihlášok

Ocenenie sa udeľuje vybraným architektonickým dielam členov SKA spomedzi prihlásených uchádzačov v 6 typologicky rozdielnych kategóriách: Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Interiér a Exteriér. Kategóriu Obnova a prestavba nahrádza tento rok nová, prierezová kategória, ktorá by mala umožniť porote oceniť rôzne aspekty architektonickej kvality aj mimo typologických kategórií. Príkladom oblastí, ktoré môže porota oceniť sú: práca s kontextom miesta a programu, prínos v interpretácii novej ideovej koncepcie, príkladná rekonštrukcie historickej substancie, vysoký nárok na aspekty udržateľnosti alebo hodnota vytvorená v podmienkach obmedzeného rozpočtu. Porota má kompetenciu oceniť aj iné oblasti. Všetky menované kategórie však zahŕňajú novostavby, prestavby, dostavby a revitalizácie. Polyfunkčné budovy budú posudzované v kategórii prevažujúcej funkcie. Okrem týchto ocenení bude udelená aj Cena verejnosti a Patrón architektúry za osobitný prínos pre rozvoj architektúry.

Kto rozhoduje o udelení cien CE ZA AR 2019

O udelení cien rozhoduje sedemčlenná porota zložená z domácich a zahraničných odborníkov. V prvom kole porota vyberá diela z prihlásených návrhov určené do druhého kola, v rámci ktorého si pozrie vybrané práce osobne na mieste. Obhliadky vybraných diel in situ sa budú konať plánovane v posledný júnový týždeň. Po obhliadkach zvolí odborná porota nominácie v každej kategórii. Hlasovaním zároveň porota určí víťazné diela, pričom konečné výsledky hlasovania sú až do ich vyhlásenia počas slávnostného galavečera utajené.

Termín vyhlásenia výsledkov

Mená laureátov CE ZA AR 2019 budú známe len členom poroty a ostanú utajené až do okamihu slávnostného odovzdávania cien, ktoré prebehne počas galavečera začiatkom októbra 2019 v bratislavskej Starej Tržnici a bude odvysielané v priamom prenose na RTVS.

Podklady: SKA

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím