Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. december 2023
0
359

Súťaž Fénix - Kultúrna pamiatka roka odštartovala svoj 17. ročník

O ocenenie Fénix - Kultúrna pamiatka roka sa môžu uchádzať vlastníci národných kultúrnych pamiatok, ktoré boli obnovené či zreštaurované v rokoch 2022 a 2023.
Súťaž Fénix - Kultúrna pamiatka roka odštartovala svoj 17. ročník

 

Ministerstvo kultúry SR v spolupráci s partnermi súťaže - Nadáciou SPP, Slovenským plynárenským priemyslom, a.s. (SPP) a mediálnym partnerom RTVS vyhlásili 2. novembra 17.ročník súťaže Fénix - Kultúrna pamiatka roka.

"Zachovanie pamiatky neznamená z nej urobiť konzervu. Pamiatky musia žiť aj dnes,“ skonštatoval pred dvoma rokmi tesne pred finále súťaže Fénix - Kultúrna pamiatka roka knieža Karel Schwarzenberg. Aj keď už dnes nie je medzi nami, jeho slová stále platia. Ich obsah usilovne, tvrdohlavo a cieľavedome napĺňa novodobá šľachta bez modrej krvi - súčasní vlastníci našich národných kultúrnych pamiatok. Radia sa medzi nich súkromné i právnické osoby, cirkev, samosprávy, či rôzne občianske združenia. Bez nich by mnohé zo stoviek našich historických pamiatok ostali navždy zabudnuté v prachu rozpadávajúcich sa ruín. "Máme radosť, že každým rokom sa do súťaže zapája čoraz viac vlastníkov obnovených pamiatok. Darí sa nám tak napĺňať cieľ a poslanie súťaže, podporovať a oceniť zodpovedný prístup vlastníkov, ale aj prezentovať tieto pamiatky širokej verejnosti,“ hovorí Eva Guliková, správkyňa Nadácie SPP.

Prvý krok na ceste k oceneniu - zaslať prihlášku

O ocenenie Fénix - Kultúrna pamiatka roka sa môžu uchádzať vlastníci národných kultúrnych pamiatok, ktoré boli obnovené či zreštaurované v rokoch 2022 a 2023. Podmienkou prihlásenia do súťaže je ukončenie komplexnej obnovy pamiatky alebo ukončenie obnovy ucelenej časti nehnuteľnej pamiatky.

"Už dávnejšie sme výrazne zjednodušili prihlasovanie do súťaže a vlastníci pamiatok oceňujú, že tak môžu urobiť z pohodlia domu, či spoza pracovného stola. Prihlášky do súťaže, spolu s kompletnou dokumentáciou sa zasielajú výlučne elektronicky prostredníctvom systému e-grant na stránke https://nadaciaspp.egrant.sk/register. Tí, ktorí sa rozhodnú aktívne vstúpiť do súboja obnovených pamiatok, musia prihlášku podať najneskôr do 31. januára 2024,“ upozorňuje Eva Guliková.

Klub Fénixov rozšíria odborníci aj široká verejnosť

Po uzávierke prihlášok následne čaká všetky prihlásené pamiatky poriadna previerka. Nielen podľa dodaných podkladov, ale aj priamo na mieste ich proces obnovy a reštaurovania dôkladne posúdi odborná porota zložená zo špičkových odborníkov z radov architektov, reštaurátorov, znalcov dejín, zástupcov pamiatkových úradov, či odboru ochrany pamiatkového fondu MK SR.  Spolu so zástupcami partnerov a spoluorganizátormi následne vyberú laureátov 17. ročníka vo viacerých kategóriách. "Na návrh odbornej poroty budú udelené maximálne tri ceny za komplexnú alebo čiastočnú obnovu ucelenej časti objektu pamiatky, alebo za výnimočný počin záchrany pamiatky. Odborná porota má právo udeliť aj ´Čestné uznanie´ právnickej alebo fyzickej osobe, ktorá zásadným spôsobom vstúpila do procesu obnovy pamiatky alebo za mimoriadny prínos k ochrane a obnove pamiatky,“ spresňuje správkyňa Nadácie SPP. Ministerstvo kultúry, odborná porota a partneri súťaže majú zároveň i právo navrhnúť udelenie titulu Adept na cenu Fénix - Kultúrna pamiatka roka a to vlastníkovi pamiatky, ktorá sa ešte len nachádza v procese obnovy. V tomto ročníku nebude opäť chýbať online hlasovanie verejnosti o najkrajšiu obnovenú pamiatku. Bude spustené  13.marca a potrvá do 2. apríla 2024. Víťazná pamiatka s najvyšším počtom udelených hlasov získa ocenenie Fénix - Cena Nadácie SPP od generálneho partnera súťaže. Laureáti ceny Fénix - Kultúrna pamiatka roka si preberú ocenenie so soškou bájneho Fénixa a tiež finančnú odmenu 10 000 eur od generálneho partnera súťaže - Nadácie SPP. 

Návrat k víťazom 16. ročníka

Uplynulý ročník súťaže, do ktorého sa prihlásilo 36 pamiatok, priniesol napríklad príbeh obnovy naštartovaný vďaka padnutej omietke počas sv. omše, príbeh domu na inzerát, či príbeh 100 ročnej časovej schránky. Držiteľmi ceny Fénix - Kultúrna pamiatka roka sa stali Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne, Meštiansky dom číslo 12 na Námestí SNP v Banskej Bystrici a mestská veža v Brezne. Osobitný titul Adept na cenu Fénix - Kultúrna pamiatka roka si zasa odniesli zástupcovia projektu "Železiareň" - bytový dom v Betliari. Odborná porota tiež udelila Čestné uznanie obci Zborov za dlhodobé i vytrvalé úsilie obce pri záchrane Kostola sv. Žofie. V hlasovaní verejnosti dostal najviac hlasov (16 351 z celkového počtu 61 969) Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne, ktorý si tak okrem ceny odborníkov odniesol aj ocenenie Fénix - Cena Nadácie SPP. Všetkých víťazov minulého ročníka súťaže Fénix - Kultúrna pamiatka roka a ďalšie informácie sú prístupné na stránke www.kpr-fenix.sk.

Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne
Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne
Meštiansky dom v Banskej Bystrici
Meštiansky dom v Banskej Bystrici
Mestská veža v Brezne.
Mestská veža v Brezne.
„Železiareň“ – bytový dom v Betliari
„Železiareň“ – bytový dom v Betliari

Autori fotografií: vlastníci a Nadácia SPP

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím