Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. júl 2023
0
1193

Námestie slobody v Banskej Bystrici - mená postupujúcich tímov medzinárodnej urbanisticko-architektonicko-krajinárskej súťaže

Víťaza, ktorý sa najlepšie vysporiada náročným zadaním spoznáme v novembri 2023.
Námestie slobody v Banskej Bystrici - mená postupujúcich tímov medzinárodnej urbanisticko-architektonicko-krajinárskej súťaže

Mesto Banská Bystrica vyhlásilo v apríli tohto roka medzinárodnú urbanisticko-architektonicko-krajinársku súťaž formou súťažného dialógu. Prihlásilo sa 12 architektonických ateliérov zo štyroch krajín - Slovenska, Českej republiky, Nemecka a Veľkej Británie. Medzinárodná odborná komisia vybrala štyroch postupujúcich, ktorí budú v nasledujúcich mesiacoch pripravovať svoje návrhy na riešenie priestoru Námestia slobody. Proces odštartuje úvodnou konferenciou, ktorá sa uskutoční v stredu, 12. júla 2023 od 10:00 h.

Zámerom banskobystrickej samosprávy je prestavba Námestia slobody na plnohodnotný verejný priestor s celomestským charakterom. Riešené územie tvorí mimoriadne zložitý urbanisticko-architektonický priestor - súčasť významnej kompozičnej osi v štruktúre mesta.

"Práve forma súťažného dialógu nám, oproti anonymnej súťaži návrhov, prináša možnosť vybrať si kvalitného a skúseného partnera, ktorý bude v spolupráci s pozvanou odbornou verejnosťou hľadať optimálny návrh na riešenie tohto náročného zadania. Spolu s kolegami z Talianska, Čiech a Slovenska sme vybrali štyri súťažiace tímy. Spoločne s  expertmi vo vybraných oblastiach, ako aj zástupcami vedenia mesta a mestskými odbornými zložkami sa s nimi stretneme trikrát. Prvým stretnutím bude úvodná konferencia. Ďalšie dva termíny sú stanovené v mesiacoch september a október 2023,“ hovorí architekt mesta a člen hodnotiacej komisie Martin Pavelek.

Na úvodnej konferencii sa zúčastnia pozvaní zástupcovia z radov architektov a urbanistov,  ako aj odborníci z vodohospodárskej a pamiatkovej oblasti. Súčasťou programu bude zhrnutie zadania a očakávaní v súťažných návrhoch, špecifické doplnenie zadania za expertné strany, diskusia, komentovaná prechádzka po lokalite, ale aj určenie časovej osi a ďalšieho postupu.

Víťaza, ktorý sa najlepšie vysporiada náročným zadaním spoznáme v novembri 2023.

 

Mená postupujúcich tímov:

  1. skupina uchádzačov Tři.Čtrnáct architekti s.r.o.Atelier RAW s.r.o.
  2. LOCVS, s.r.o.
  3. skupina uchádzačov Till Rehwaldtmomentura s.r.o.
  4. BETWEEN s.r.o.

 

TŘI.ČTRNÁCT architekti a Atelier RAW

TŘI.ČTRNÁCT architekti je mladý a progresívny ateliér, ktorá sa zaoberá kompletnou projektovou a architektonickou činnosťou od roku 2018. Venuje sa predovšetkým súťažiam, má však na konte aj niekoľko zaujímavých realizácií - napríklad Domov seniorov v českej obci Křenovice. Medzi vybrané ocenenia patrí umiestnenie v ankete "Top 10 nastupujících českých architektonických ateliérů ARCHITECT+“ za rok 2022, či 1. cena v súťaži za Kultúrny dom Družba v Leviciach.

Brniansky Atelier RAW počas svojej existencie  pracoval na viacerých zadaniach s rozsahom veľkých urbanistických celkov. V rokoch 2022 aj 2023 sa umiestnili v ankete "Top 100 českých architektonických ateliérů ARCHITECT +" a získali viacero prestížnych architektonických ocenení za rekonštrukciu Vily Tugendhat, ktorá je od roku 2001 zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ako aj za rekonštrukciu Mierového námestia v Trenčíne.

 

LOCVS

Súťažný tím LOCVS, s.r.o. je zložený z domácich subjektov, pričom garantom za oblasť architektúry a urbanizmu je Štefan Moravčík, autorizovaný architekt Slovenskej komory architektov. Je viacnásobným laureátom CE ZA AR - Ceny slovenskej komory architektov, nositeľom Ceny Dušana Jurkoviča (Národná cena za architektúru), ako aj nominantom EU Miess Award (Cena Európskej únie za súčasnú architektúru). Téma urbanizmu Banskej Bystrice, vrátane významných povojnových urbanizačných konceptov je dlhodobým predmetom jeho profesijného záujmu. S ich tvorcami, najmä Martinom Kusým (najstarším) a Emanuelom Hruškom, intenzívne komunikoval už počas svojho pôsobenia v Bratislave pred niekoľkými desiatkami rokov. Takisto po návrate do Banskej Bystrice udržiaval blízky pracovný aj osobný kontakt s Jozefom Chrobákom - autorom najvýznamnejších objektov v riešenom priestore. 

 

REHWALDT Landscape Architects a MOMENTURA

Ateliér krajinárskej architektúry Tilla Rehwaldta vznikol v roku 1993 v Drážďanoch. Z jeho pera pochádzajú viaceré parky, záhrady, krajinné celky i rozmanité mestské priestory. Od roku 2017 má ateliér svoju pobočku v Prahe. Medzi významné realizácie patria: Masarykovho náměstí v Mnichově Hradišti, okolie mostu Krämerbrücke v Erfurte, ULAP Platz Berlin-Mitte či Park Gärten der Welt v Berlin-Marzan.

Momentura je mladé architektonické štúdio založené koncom roku 2015. Ateliér rieši zadania od plávajúceho zázemia pre vodné vleky, cez rezidenčné objekty a rekonštrukcie, až po rozsiahle multifunkčné objekty. Významnými dielami, ktoré boli ocenené v architektonických súťažiach sú Pešia zóna Trutnov, Rekreačné centrum Lonkovka, Papírenské náměstí a Lipové náměstí v Trutnově.

 

BETWEEN

BETWEEN pôsobí v oblasti komplexného plánovania, urbanizmu, architektúry a verejných priestorov. Navrhuje riešenia pre rozličné typy mestského prostredia. Využíva prístup k navrhovaniu založený na komunikácii s mestami a samosprávami, investormi a komunitami. Medzi významné a ocenené projekty kolektívu patrí napríklad voľnočasový park "JAMA" v Bratislave, rekonštrukcia pešej zóny v Trenčíne, alebo revitalizácia mlynského náhonu v Košiciach. Súťaže: obnova Kúpeľov Sliač, Pavilón Expo Dubai v Abu Dhabi, Meziprostory Pražskej tržnice či Southbank Petržalka.

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím