Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
25. október 2016
0
953

Výsledky medzinárodnej študentskej súťaže Active House Award

Výsledky medzinárodnej súťaže Active House Award sú známe. Študenti ukázali, ako možno bývať udržateľne už v existujúcich budovách.
Výsledky medzinárodnej študentskej súťaže Active House Award

Medzinárodná súťaž Active House Award, ktorú organizuje spoločnosť VELUX, spoznala svojich víťazov. Priniesla viacero návrhov a podnetov, ktoré môžu slúžiť ako inšpirácia pri rekonštrukciách už jestvujúcich stavieb.

Súťaž bola určená pre študentov z Rakúska, Švajčiarska, Českej republiky a zo Slovenska. Téma „Rethink Suburbs“ (prekl. nové riešenia pre obce) mala prinútiť študentov zamyslieť sa nad situáciou, ktorá sa dotýka mnohých krajín - zastavané dedinky a obce na predmestí veľkých miest sú obklopené novou výstavbou, pričom domy v ich centrách nie sú optimálne využité. Vysokoškoláci sa mali zamyslieť práve nad tým, ako využiť čoraz viac voľného priestoru vo veľkých domoch v obciach a navrhnúť aplikovateľný projekt rekonštrukcie, v súlade so štandardami tzv. aktívneho domu.

Študenti tvorili návrh na mieru pre existujúci dom

Vysokoškoláci sa mali zamyslieť nad rôznymi možnosťami využitia už jestvujúcich obytných štruktúr. Organizátori sa preto rozhodli pre študentov pripraviť reálne zadanie a tak v spolupráci s  radnicou obce Wolkersdorf im Weinviertel, ktorá sa nachádza niekoľko minút od Viedne, vybrali starší dom. Študenti dostali k dispozícii technickú dokumentáciu, pôdorysy domu a širší urbanistický kontext.

V marci 2016 prebehla prvá časť súťaže, tzv. KICK OFF event, kedy sa viac ako 50 študentov zo štyroch zúčastnených krajín stretlo práve v obci Wolkersdorf im Weinviertel. Tému súťaže im mala okrem prednášok a prípadovej štúdie priblížiť návšteva rodinného domu, ktorý bol predmetom zadania. Ich projekt mal následne vychádzať zo štandardov aktívneho domu – čo znamená, že jeho troma nosnými atribútmi sú kvalita vnútorného prostredia, šetrnosť k životnému prostrediu a energetická efektívnosť.

Výsledky sa študenti dozvedeli 20. októbra 2016 počas ich slávnostného vyhlásenia v zámku Wolkersdorf v obci Wolkersdorf im Weinviertel. Odborná porota rozhodovala v zložení:

  • Dr. Peter Holzer, Institute od Building Research & Innovation;
  • Ing. arch. Adam Gebrian, architekt, teoretik a kritik architektúry – Česká republika;
  • Ing. arch. Klára Bukolská, architektka VELUX;
  • Ing. arch. Štefan Polakovič, GutGut atelier – Slovensko;
  • architekt Martin Stuber, dipl. architekt ETH/SIA REG A - Švajčiarsko.
foto: Patricia Weisskirchner

Zúčastnení vydvihli dôležitosť témy

Tento ročník si získal popularitu práve kvôli téme, ktorú prezentoval. „Téma súťaže si vyžaduje našu pozornosť. Neustále rozširujeme výstavbu a zaberáme nové miesta, no neuvedomujeme si, že je ho pre nás stále menej. Aj keď na prvý pohľad nešlo o atraktívnu tému, vyžadovala si cit pre detail a premyslené riešenie otázky, ako by sme sa mohli správať práve v prímestských obciach,“ hovorí člen poroty, architekt Martin Stuber. Pridáva sa aj Adam Gebrian, český architekt a teoretik: „Veľmi oceňujem výber témy – je fajn, že sa niekto zaoberá aj tým, čo je na prvý pohľad bezvýznamné. Celý ten koncept je odlišný; študenti sú tu, v malej obci neďaleko Viedne, kde videli dom zo 70. rokov 20. storočia a dostali otázku, či s tým vedia niečo urobiť. Ich návrhy ukázali, že aj bez dramatických zmien možno prímestské časti rekonštruovať a obohatiť.“

S priebehom súťaže bola spokojná aj starostka obce Wolkersdorf im Weinviertel, Anna Steindl: „Nevedela som, čo môžem od študentských prác očakávať, no veľmi na mňa uvedené riešenia zapôsobili. Je skvelé, že spoločnosť VELUX sa zameriava aj na takéto dôležité otázky. Verím, že sa nám niekedy v budúcnosti podarí týmito nápadmi inšpirovať.“ Slávnostného vyhlásenia výsledkov sa zúčastnili aj majitelia rodinného domu, ktorý bol predmetom súťaže. Projekty sa im páčili a boli prekvapení, ako študenti dokázali zmeniť ich dom.

Slováci a Česi na najvyšších priečkach

Najviac odovzdaných projektov pochádzalo zo Slovenska a Českej republiky. „Veľmi nás potešilo, že práve vysokoškoláci zo Slovenska a Českej republiky mali vyrovnanú účasť a priniesli riešenia, ktoré najlepšie zodpovedali zadaniu súťaže. Študenti priniesli viacero konceptov, ktoré ukázali, ako pracovať so životom v existujúcich štruktúrach a ako zároveň lepším spôsobom využiť vlastný objekt. Treba vyzdvihnúť komplexný prístup k riešeniu celej problematiky v prípade víťazných projektov a tiež premýšľanie v súvislostiach, kedy sa študenti zaoberali nielen samotným domom, ale aj jeho okolím,“ hovorí architektka spoločnosti VELUX, Klára Bukolská.

1. miesto: účasť na Daylight Symposium 2017 v Berlíne + odmena 1800 €

Lukáš Kvaššay, Vysoké učení technické v Brne, Fakulta architektúry

„Téma sa mi veľmi páčila. Chcel som si to vyskúšať, lebo viem, že sa s tým budem stretávať aj v praxi. Keďže som Slovák, ktorý študuje v Brne, mám možnosť pozorovať, že tieto podmienky sa dotýkajú obidvoch krajín,“ vysvetľuje výherca, Lukáš Kvaššay. 

Na víťazovi medzinárodného kola sa porota jednoznačne zhodla. Samotný projekt charakterizuje jeho jednoduchosť, no pritom je veľmi atraktívny. Zachováva už jestvujúcu štruktúru, má primeranú veľkosť. Aj keď ponúka dva oddelené byty, pôsobí ako rodinný dom. Dokonale zapadá do prostredia. „Víťazný projekt si nás získal z viacerých uhlov pohľadu. Išlo o šikovné riešenie, ako dom využiť na viacero spôsobov a autor ho spracoval vizuálne príťažlivo,“ hovorí architekt Štefan Polakovič.

2. miesto: účasť na Daylight Symposium 2017 v Berlíne + odmena 1000 €

Jana Zavřelová, Vysoké učení technické v Brne, Fakulta architektúry

„Súťažné zadanie sme mali ako jednu z možností na výber v rámci jedného z predmetov v škole. Je to veľmi aktuálna téma. Sama som totiž na takom mieste žila a nevyhovovalo mi. Okrem reálnej skúsenosti ma inšpirovala aj jedna z kníh, ktoré som čítala v rámci predmetu,“ hovorí autorka, Jana Zavřelová.

Tento projekt, podľa poroty, dodáva viac kvality existujúcej obytnej jednotke a veľmi prekvapivým spôsobom využíva pivnicu. Dáva dôraz na okolité prostredie.

3. miesto: účasť na Daylight Symposium 2017 v Berlíne + odmena 800 €

Júlia Giláňová, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Fakulta architektúry

„Snažila som sa dispozíciu domu využiť naplno a chcela som vytvoriť dve funkcie domu, ktoré dokážu fungovať pod jednou strechou a rodine priniesť ďalší príjem navyše,“ hovorí Júlia Giláňová.

Podľa slov poroty tento projekt ponúka komplexné riešenie. Za zmienku stojí systematický prístup autorky ku konštrukcii a využívaniu energií. Pozitívne boli hodnotené aj dva byty s bezbariérovým prístupom a tiež možnosť bývania asistentskej služby.

Medzinárodná porota tiež určila tri odmeny.

Odmena č. 1 – Kryštof Foltýn a Norbert Obršál, Vysoké učení technické v Brne, Fakulta architektúry

Ide o veľmi ambiciózny projekt a jeho hru s priestorom. Autorom sa podarilo dovnútra integrovať štyri byty aj napriek tomu, že vonkajšia konštrukcia bola zoštíhlená. Ostali použité aj časti existujúcej budovy a autori vytvorili zdieľaný priestor.

Odmena č. 2 – Anna Šlapáková, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Fakulta architektúry

Riešenie tohto projektu zodpovedá špecifickej situácii. Vyrovnáva sa s prázdnym priestorom a vytvára veľmi silnú identitu objektu. Atypické rozmery ponúkajú atraktívny pohľad na dom spredu.

Odmena č. 3 – Dominika Gáborová, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Fakulta architektúry

Charakteristikou tohto domu je jednoduchá premena existujúceho domu. Je kompaktný a vyhovujúci z hľadiska energetickej efektívnosti. Za zmienku stojí predná časť domu v kombinácii s dvorom.

Poloha na mape

Súvisiace články

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.SKPrinášame Vám svetlo
Lukáš KvaššaySKPovažská Bystrica
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím