Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
21. október 2016
0
1245

Víťazná práca študentskej súťaže Velux Active House Award

Predstavujeme Vám víťaznú prácu študenta Lukáša Kvaššaya z Fakulty atchitektúry VUT v Brne.
Víťazná práca študentskej súťaže Velux Active House Award
Autori: Lukáš KvaššayNávrh: 2016 - 2016Adresa: Wolkersdorf, RakúskoPublikované: 21. október 2016

Informácie o slávnostnom odovzdávaní cien Active House Award 2016 ako aj ďalšie ocenené práce vám predstavíme začiatkom budúceho týždňa.

Riešený pozemok sa nachádza v dedine Wolkersdorf v oblasti Weinviertel. Táto obec je súčasťou prímestskej oblasti nachádzajúcej sa v okolí Viedne. Predmestie tvorí veľké množstvo nových rodinných domov, ktoré nie sú v súlade s dnešnými požiadavkami na moderné a zdravé bývanie šetrné k životnému prostrediu. blízkosť hlavného mesta vytvára množstvo pracovných príležitostí a potenciál pre rozvoj turizmu. Práca z domu a viacgeneračné bývanie je ďalším fenoménom dnešnej doby. Návrh reaguje na tieto príležitosti a zmeny existujúcich požiadaviek alebo budúcich potrieb.

Situácia
Situácia

Hlavným cieľom projektu bolo vytvoriť rodinný dom v aktívnom štandarde, ktorý ťaží z existujúcej štruktúry, ale tiež vyplýva zo súčasných podmienok konkrétneho charakteru miesta.  Celá stavba je rozdelená do dvoch častí - hlavnej obytnej plochy a časti určenej na prenájom (vytváranie dodatočných príjmov) alebo na viacgeneračné bývanie. Tieto dve časti domu môžu fungovať samostatne alebo ako jeden celok.

Dispozícia existujúceho rodinného domu vychádza z jeho konštrukčného riešenia. V návrhu bolo ponechaných veľa pôvodných konštrukcií, no nevyhnutné bolo vyčistenie a otvorenie interiéru. Aj vďaka tomu sa dostalo do interiéru viac svetla. Kľúčovým architektonickým prvkom je práca so stavebnými otvormi, ich rozmer a proporcia. Pôvodne ťažkopádna hmota sa zmenila na kompaktný objem s citlivo oknami, ktorých rozmery a umiestnenie reflektuje dispozíciu a prevádzku domu. Strecha objektu dostala nový tvar, ale dom si stále zachováva svoj typický charakter. Pridanie nových prvkov k existujúcemu objektu zvyšuje kvalitu života majiteľov. Veľké zasklenie v obývacej miestnosti umožňuje prepojenie so súkromnou terasou a maximálny kontakt s exteriérom. Nová terasa priamo rozširuje obytný priestor a otvára dom do záhrady, zatiaľ čo hlavná hmota domu vytvára bariéru od ulice.

Výkresová časť
Výkresová časť

Návrh sa snaží o vytvorenie logickej dispozície, ktorá pretrvá v čase. Ako kľúčová sa ukázala variabilita dennej časti. Ústredným prvkom domu sa stal krb - ako miesto stretávania pre celú rodinu. Dôležité bolo zachovať hierarchiu priestorov s cieľom spojenia a kontaktu medzi generáciami, ale tiež zachovania súkromia obyvateľov. Rekonštrukcia domu sleduje meniaci sa počet užívateľov a nároky na priestor.

 

Vizualizácia - exteriér
Vizualizácia - exteriér

Jedným z dôležitých aspektov, ktorý ovplyvňoval návrh bolo aktívne a pasívne využívanie slnečnej energie. Vykurovanie je riešené pomocou tepelného čerpadla. Povrch strechy je pokrytý solárnymi kolektormi a fotovoltickými panelmi na výrobu elektrickej energie. Dažďová a odpadová voda je znova využívaná. Tienenie exteriérovými žalúziami zabraňuje prehrievaniu domu v letných mesiacoch.

Vizualizácia - interiér
Vizualizácia - interiér

Celá stavba kombinuje murované a drevené konštrukcie s využitím izolácie z konopnej vlny. Materiály boli zvolené s ohľadom na primeranú mieru recyklovateľnosti stavby. Fasáda je opláštená dreveným obkladom s jemnou dekoráciou. Všetky hlavné vnútorné priestory sú bohato presvetlené prirodzeným svetlom pomocou nových okien a svetlíkov, čo umožňuje priečne a pozdĺžne vetranie. Celkovo možno povedať, že interiér je riešený s dôrazom na prírodný charakter materiálu a estetickú hodnotu. Väčšinou sa jedná o použitie tradičných omietok a masívneho dreva.

Vizualizácia - exteriér
Vizualizácia - exteriér
Model
Model
Fotografia pôvodného stavu
Fotografia pôvodného stavu
Fotografia pôvodného stavu
Fotografia pôvodného stavu

Podklady: Lukáš Kvaššay

Poloha diela

Lukáš Kvaššay

Súvisiace články

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.SKPrinášame Vám svetlo
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím