Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Je váš projekt dostatočne silný, aby sa stal projektom Prefarenzen?
Do celosvetovej súťaže je možné prihlásiť diela zrealizované po roku 2022. Podmienkou je významná časť stavby realizovaná...
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Informácie o slávnostnom odovzdávaní cien Active House Award 2016 ako aj ďalšie ocenené práce vám predstavíme začiatkom budúceho týždňa.
Riešený pozemok sa nachádza v dedine Wolkersdorf v oblasti Weinviertel. Táto obec je súčasťou prímestskej oblasti nachádzajúcej sa v okolí Viedne. Predmestie tvorí veľké množstvo nových rodinných domov, ktoré nie sú v súlade s dnešnými požiadavkami na moderné a zdravé bývanie šetrné k životnému prostrediu. blízkosť hlavného mesta vytvára množstvo pracovných príležitostí a potenciál pre rozvoj turizmu. Práca z domu a viacgeneračné bývanie je ďalším fenoménom dnešnej doby. Návrh reaguje na tieto príležitosti a zmeny existujúcich požiadaviek alebo budúcich potrieb.
Hlavným cieľom projektu bolo vytvoriť rodinný dom v aktívnom štandarde, ktorý ťaží z existujúcej štruktúry, ale tiež vyplýva zo súčasných podmienok konkrétneho charakteru miesta. Celá stavba je rozdelená do dvoch častí - hlavnej obytnej plochy a časti určenej na prenájom (vytváranie dodatočných príjmov) alebo na viacgeneračné bývanie. Tieto dve časti domu môžu fungovať samostatne alebo ako jeden celok.
Dispozícia existujúceho rodinného domu vychádza z jeho konštrukčného riešenia. V návrhu bolo ponechaných veľa pôvodných konštrukcií, no nevyhnutné bolo vyčistenie a otvorenie interiéru. Aj vďaka tomu sa dostalo do interiéru viac svetla. Kľúčovým architektonickým prvkom je práca so stavebnými otvormi, ich rozmer a proporcia. Pôvodne ťažkopádna hmota sa zmenila na kompaktný objem s citlivo oknami, ktorých rozmery a umiestnenie reflektuje dispozíciu a prevádzku domu. Strecha objektu dostala nový tvar, ale dom si stále zachováva svoj typický charakter. Pridanie nových prvkov k existujúcemu objektu zvyšuje kvalitu života majiteľov. Veľké zasklenie v obývacej miestnosti umožňuje prepojenie so súkromnou terasou a maximálny kontakt s exteriérom. Nová terasa priamo rozširuje obytný priestor a otvára dom do záhrady, zatiaľ čo hlavná hmota domu vytvára bariéru od ulice.
Návrh sa snaží o vytvorenie logickej dispozície, ktorá pretrvá v čase. Ako kľúčová sa ukázala variabilita dennej časti. Ústredným prvkom domu sa stal krb - ako miesto stretávania pre celú rodinu. Dôležité bolo zachovať hierarchiu priestorov s cieľom spojenia a kontaktu medzi generáciami, ale tiež zachovania súkromia obyvateľov. Rekonštrukcia domu sleduje meniaci sa počet užívateľov a nároky na priestor.
Jedným z dôležitých aspektov, ktorý ovplyvňoval návrh bolo aktívne a pasívne využívanie slnečnej energie. Vykurovanie je riešené pomocou tepelného čerpadla. Povrch strechy je pokrytý solárnymi kolektormi a fotovoltickými panelmi na výrobu elektrickej energie. Dažďová a odpadová voda je znova využívaná. Tienenie exteriérovými žalúziami zabraňuje prehrievaniu domu v letných mesiacoch.
Celá stavba kombinuje murované a drevené konštrukcie s využitím izolácie z konopnej vlny. Materiály boli zvolené s ohľadom na primeranú mieru recyklovateľnosti stavby. Fasáda je opláštená dreveným obkladom s jemnou dekoráciou. Všetky hlavné vnútorné priestory sú bohato presvetlené prirodzeným svetlom pomocou nových okien a svetlíkov, čo umožňuje priečne a pozdĺžne vetranie. Celkovo možno povedať, že interiér je riešený s dôrazom na prírodný charakter materiálu a estetickú hodnotu. Väčšinou sa jedná o použitie tradičných omietok a masívneho dreva.
Podklady: Lukáš Kvaššay