Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
20. december 2018
0
1383

Výber top inšpiratívnych podcastov a videí pre architektov

Rozšírte si svoje obzory a inšpirujte sa tými najlepšími. Vybrali sme pre vás zdroje, ktoré vám uľahčia riešenie problémov a ušetria čas, ktorý môžete venovať svojej tvorbe.
Výber top inšpiratívnych podcastov a videí pre architektov

Je toľko vecí, ktoré sa môžete o architektúre naučiť, a množstvo šikovných ľudí, ktorí sa so svojimi skúsenosťami radi podelia. Spolu s O2 sme pre vás vybrali tie najlepšie inšpiratívne podcasty, Youtube kanály a online prednášky o architektúre, ktoré zaručene rozšíria vaše obzory.

Foto: Juja Han, Unsplash

Archispeak. Aký je život architektov? V rozhovoroch sa delia o svoje životné skúsenosti aj pracovné tipy. Dozviete sa, ktoré nástroje používajú, ako nájsť rovnováhu medzi prácou a súkromím aj množstvo ďalších poznatkov priamo z praxe.

99% Invisible. 99 % z toho, kým naozaj ste, je neviditeľných a nedotknuteľných. Presne o tom je tento podcast. Zameriava sa na veci, na ktoré často vôbec nemyslíme – nepovšimnuté príklady toho, ako architektúra a dizajn ovplyvňujú náš život.

About Building and Cities. Názov tohto podcastu presne vyjadruje jeho obsah. Prináša témy venované architektúre budov a miest v dávnej minulosti, no dotýkajú sa aj súčasnosti. Niektoré epizódy sú naozaj dlhé, takže si treba vyhradiť dostatok času a pohodlne sa usadiť.

The Curbed Appeal. Podcast spája architektúru a dizajn s kultúrou aj politikou a vyzdvihuje, že pri tvorbe treba zvážiť rôzne perspektívy. Pri rozhovoroch sa často zameriavajú aj na iné témy, ktorými zaujímavo sprevádzajú hostia z rôznych miest.

DnA: Design and Architecture. Ako dizajn ovplyvňuje a tvorí svet okolo nás? Hoci sa podcast zameriava prevažne na prostredie LA, rozoberá architektonické trendy nevyhnutné pre moderný svet. V relácii sa striedajú rôzni hostia – dokonca aj spoluautor projektu pre firmu, ktorá pre Donalda Trumpa budovala múr medzi USA a Mexikom.

Entrepreneur Architect. Obchodné tipy pre menšie architektonické firmy. Naučíte sa, ako odpromovať svoju spoločnosť na sociálnych sieťach či optimalizovať svoj rozpočet. Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste svoju firmu vedeli viesť lepšie.

Section D. Reportéri z podcastu od Monocle 24 pokrývajú všetky zákutia svetovej architektúry a disciplíny, ktoré sa v tomto odbore prelínajú. Dôsledne sleduje mestský život, hovorí o rôznych štýloch aj slávnych menách – ideálne na počúvanie počas cesty do práce.

Foto: Szabo Viktor, Unsplash

Architecture is a good idea. Videá na tomto kanáli sú zamerané predovšetkým na ikonografiu budov a spôsob, akým môže súčasná architektúra interpretovať architektonické tradície. Uvádza ho poľský architektonický historik Radosław Gajda spolu s Nataliou Szcześniak.

TheModmin. Ak chcete zlepšiť svoje skicovacie schopnosti, zaraďte do svojho programu aj videá od TheModmin. Dozviete sa viac o perspektíve, hrúbke čiar, tieňovaní, textúrach, ale aj o ľuďoch či stromoch.

How to architect. Poučné videá od architekta oceneného Americkým inštitútom architektov majú naozaj široký záber – od stavebných prvkov cez históriu architektúry až po kultové budovy. Skvelý spôsob, ako sa naučiť o dôležitých skutočnostiach v oblasti architektúry viac.

Harvard GSD. Harvardská škola dizajnu vzdeláva svojich študentov v oblasti architektúry, dizajnu a urbanizmu. Pravidelne tu vítajú hostí so známymi menami v tejto oblasti, napríklad Kazuyo Sejima, a práve na tomto kanáli si môžete pozrieť ich inšpiratívne prednášky online. 

ArchDaily. Jednou z hlavných úloh architektov je zlepšovať ľuďom život. A práve tí z ArchDaily sa rozhodli urobiť tak pomocou zdieľania svojich poznatkov. V rámci rozhovorov sprostredkúvajú informácie o všetkých dôležitých udalostiach, ktoré sa v tomto odvetví dejú.

Photoshop.Architect. Chcete svoje návrhy doviesť do dokonalosti? Naučte sa, ako lepšie zobraziť nočnú scénu či detailný realistický trávnik. Odhaľte všetky možnosti Photoshopu a vyťažte z neho maximum.

donot settle. Dvaja mladí nadšenci dizajnu a architektúry vás prevedú rôznymi mestami a ich prostredím. Zachytávajú svet a zmenu v ňom novým spôsobom, preto na ich kanáli nájdete rozsiahlu sériu videí, ktoré určite potešia vaše oči.

Gebrian VS. Táto séria videí nie je v pravom zmysle prednáška, ale jednoznačne vás veľa naučí. Estetickosť, funkčnosť a cena – to sú parametre, ktoré si všíma a hodnotí pri rôznych stavbách v Českej republike. Veľmi príjemným a oddychovým spôsobom poučí aj tých, ktorí v tomto odvetví nepracujú.

Prekvapivé stavby. Skvosty česko-slovenskej architektúry, okolo ktorých prechádzame každý deň, no vôbec netušíme, čo v sebe ukrývajú. Adam Gebrian vám povie viac o dôležitosti architektúry a citu, ktorý pri jej tvorbe treba používať.

Foto: Miguel Henriques, Unsplash

Online prednášky

Architektúra od ľudí pre ľudí. Architekti často tvoria stavby len pre ľudí, ktorí si to môžu dovoliť. Čo ak by si však dom vedeli navrhnúť obyčajní ľudia? WikiHouse je zaujímavý opensource koncept pre všetkých, ktorí nie sú profesionálmi, no chceli by svoj príbytok navrhnúť sami podľa seba.

Spoločensky zodpovedná architektúra. Iná by ani nemala byť. Adam Gebrian rozpráva o etike v odvetví architektúry – ako pristupovať k projektovaniu s ohľadom na to, komu a na čo bude stavba slúžiť. Akýkoľvek nový návrh či rekonštrukcia by mala byť vytvorená s ohľadom na svoje okolie. 

Čo je architektúra? V sérii študentských prednášok túto otázku zodpovedá česká architektka Eva Jiřičná, ktorá je známa nielen svojou tvorbou interiérov pre svetoznáme módne firmy v Londýne a v New Yorku. Momentálne pôsobí v Londýne a v prednáške predstaví britskú architektúru 60. a 80. rokov.

7 zásad pri budovaní lepších miest. Spôsob, akým sa budú mestá v budúcnosti budovať či pretvárať, musí brať ohľad na stav klímy, ekonomickú situáciu aj spokojnosť ľudí. Architekt Peter Calthorpe sa s vami podelí o sedem zásad pri budovaní inteligentnejších a udržateľnejších miest.

Prirodzená architektúra: hľadanie budúcnosti. Spoluzakladateľ Českej komory architektov rozpráva o skúmaní možností rozvoja architektúry ohľaduplnej k prírode aj k ľuďom. Vytvára experimentálne stavby, aby našiel cesty vedúce k budúcnosti tohto odvetvia. V rámci prednášky sa dozviete, ako na to. 

Génius, ktorý stojí za niekoľkými slávnymi budovami sveta. „Univerzálna krása je jedna z mála vecí, ktoré môžu zmeniť svet.“ Fantastická prehliadka života uznávaného architekta Renza Piana (The Shard v Londýne, Centrum Pompidou v Paríži) plná krásnych snímok jeho práce určite stojí za pozretie.

Genialita prírody využitá v architektúre. Ako vybudovať čo najkrajší svet? Inšpirujme sa v prírode a nechajme ju učiť nás. Vypočujte si zaujímavú prednášku o troch prvkoch, ktoré by mohli zmeniť architektúru a zároveň aj spoločnosť. Sú nimi efektívnosť zdrojov, čerpanie energie zo slnka a uzavreté slučky.

 

Radi si púšťate podcasty či pozeráte inšpiratívne videá a prednášky na svojom mobile, no bojíte sa veľkej spotreby dát? Pre všetkých, ktorí sa nechcú neustále obmedzovať, sú tu dátové paušály O2 Dáta, ktoré ponúkajú 4 až 20 GB dát. Nerušené dátovanie vďaka rýchlej 4G sieti si môže vychutnávať viac ako 95 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na o2.sk.

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím