Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. december 2023
0
533

Do slovenských kín prichádza dokument Pozor, padá SNG!

SNG a príbeh jej rekonštrukcie očami režisérok Jany Durajovej a Leny Kušnierikovej v kinách od 14. decembra.
Do slovenských kín prichádza dokument Pozor, padá SNG!

Do kín prichádza časozberný dokument Pozor, padá SNG!

Výborný dôvod pre všetkých "kultúrnopozitívne" založených ľudí - osobne návštiť kino počas  nasledujúcich predsviatočných dní. Premiéra už 14. decembra!

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie žne jednu architektonickú cenu za druhou, stáva sa obľúbeným miestom návštev i kultúrnych podujatí.

Po zhliadnutí filmu určite viac pochopíme jedinečnosť tohto projektu. Proces rekonštrukcie bol pravdaže strastiplný a je plus pre nás i ďalšie generácie, že režisérky filmu Jana Durajová a Lena Kušnieriková boli po celý čas pri tom so zapnutou kamerou. Desať rokov sprevádzali generálnu riaditeľku galérie Alexandru Kusú a zaznamenávali podľa vlastných slov jej zápas s mnohými veternými mlynmi. 

10 rokov v svižných osemdesiatich minútach je tak akurát na ponor do komplikovanosti slovenského kultúrno-politického prostredia.

Martin Kusý si v jednom zábere povzdychne, ako by asi mala vyzerať európska rekonštrukcia erbovej inštitúcie v dvadsiatomprvom storočí v ideálnych podmienkach. Môžeme si len predstavovať, ako asi vyzerali hodiny materiálu, ktoré to nedotiahli až do filmovej strižne. Môžeme si tiež predstavovať, aké by to bolo, keby bolo všetko inak. Alexandra Kusá a Martin Kusý však predstavili tento proces s jedinečnou dávkou "človečiny", pri zachovaní všetkej profesionality a vedomosti "slovenskej reality".

Film odporúčam nebrať ako komplexnú vedeckú prácu, ale skôr ako pozvánku na stretnutie, inšpiráciu na tvorbu, citlivý rodinný príbeh na príbehu "veľkých dejín" jednej malej krajiny. Režisérkam sa podarilo ustáť pokušenia vybrať sa po mnohých dejových odbočkách a zamotať sa v mnohých bizarných detailoch. Nie je to teda "všetko o SNG" ani "konečne pravda". Mnohé napovedia výroky tvorkýň. Treba si však urobiť vlastný názor. Pri tvorbe dokumentu i samotnej rekonštrukcie sme prišli o architekta Vladimíra Dedečka. Film končil šťastným koncom sprístupnenia novej galérie. Neúnavná práca protagonistov dokumentu i ďalších obetavých "kulturistov" našťastie stále pokračuje.   

Film pôvodne vznikal ako študentský projekt, ktorý však rokmi dospel. "Z úvodného nadšenia, že rekonštrukcia je už na spadnutie, sme nejako spadli do rokov a rokov odkladania prestavby a čakania. Čas rozhodol o tom, že film bude o niečom rozsiahlejšom, než o samotnej rekonštrukcii,“ spomína si Jana Durajová. "Keď sa na to pozerám spätne, tak naťahovanie procesu rekonštrukcie bolo pre nás vlastne plusom. Mali sme čas skúšať a hľadať,“ dodáva Lena Kušnieriková.

Producentom filmu Pozor, padá SNG! je spoločnosť PubRes a producentkami Zuzana Mistríková a Ľubica Orechovská. Autorky ich oslovili v roku 2018: "Mali sme vtedy rozpracovaných viacero dokumentov a celovečerných filmov a zdalo sa nám, že na ďalší už nemáme kapacitu. Lenže režisérky povedali, že už päť rokov nakrúcajú situáciu v Slovenskej národnej galérii a že veria, že je to téma na celovečerný film. Názov projektu znel Pozor, padá SNG! Tomu názvu (a všetkému, čo sa na ním skrývalo) sa nedalo odolať,“ vraví Zuzana Mistríková.  

"Pozor, padá SNG! je tragikomickou metaforou o stave našej spoločnosti. V tomto prípade s dobrým koncom - i keď to vo filme (rovnako ako tomu bolo v živote) dlho tak nevyzerá. Film prináša príbeh ľudí, ktorí išli dlhé roky „nadoraz“, pretože inak by sa veci nemohli podariť (a niekedy sa nepodaria ani tak). Sme im vďačné, že nás (a divákov) pustili k sebe tak blízko a veríme, že náš film poskytne nádej tým, ktorí bojujú podobné boje. Možno menšie, ale pre zdravie
tejto spoločnosti rovnako dôležité,“ dopĺňa Ľubica Orechovská.

Koproducentom filmu je Rozhlas a televízia Slovenska. Partnerom filmu Slovenská národná galéria a vývoj a realizáciu projektu finančne podporili program Creative Europe MEDIA a Audiovizuálny fond.

 

Synopsa:

Kafkovský proces rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie trval viac ako desať rokov. Príliš dlho sa zdalo, že svetlo na konci tunela a dokončenie stavby ostane v nedohľadne. Celé tie roky riaditeľka galérie Alexandra spolu so svojím otcom, architektom rekonštrukcie a kolegyňami a kolegami bojovali za to, aby sa slovenskej spoločnosti splnil sen o modernej kultúrnej inštitúcii. Šialená horská dráha plná politických úskalí, chýbajúcich financií a bojov so stavebníkmi priviedla Alexandru viackrát k pochybnosti, či jej úsilie má vôbec zmysel.

Tvorcovia

Réžia: Jana Durajová, Lena Kušnieriková
Scenár: Jakub Medvecký
Kamera: Ivo Miko
Strih: Alexandra Slašťanová, Matej Sláma
Hudba: Jonatán Pastirčák, Martin Štefánik

Technické údaje

Minutáž: 80 min.
Žáner: dokumentárny film
Prístupnosť: 12+
Obrazový formát: 2D
Distribučný nosič: DCP, mp4
Jazyková verzia: slovenský jazyk

Webtránka distribútora, facebook distribútora. 

3566
Youtube
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím