Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
17. december 2023
0
406

Feminizmus v architektúre po Česko-slovensky

V Bratislave sa práve stretli dve výstavy venované architektúre: Oslobodený priestor: starostlivosť - architektúra - feminizmus (GMB) a Česká a slovenská architektúra (SNM, Bratislavský hrad)
Feminizmus v architektúre po Česko-slovensky

V rámci jedného geografického celku a dvoch mesiacov majú práve návštevníci a návštevníčky Bratislavy možnosť vidieť dva asi najkontrastnejšie prístupy k reflexii architektúry, aké sme si len mohli predstaviť. Nechcem zbytočne porovnávať neporovnateľné, ale verím, že v tomto prípade čitateľ pochopí moje znepokojenie a súčasne nádej i zmysel celej úvahy. Začnime spoločnými črtami dvoch výstav o architektúre. Obidve výstavy majú česko-slovenský presah, spojili sa inštitúcie, kurátori, vystavujúce umelkyne a ďalší. Oba projekty sa zameriavajú na oblasť architektúry - sú to len pekné domčeky, alebo aj niečo viac? Napríklad tvorba kvalitného prostredia pre život? 

Jedna výstava má záštitu prezidentov, druhá nie. Že by preto, lebo nové idey sa ťažšie implementujú do mainstreamu a tak ostanú na (p)okraji verejného záujmu? Je starostlivosť a feminizmus naozaj taká novinka a ohromne nepochopiteľný excentrický a insajderský koncept? Petra Hlaváčková a jej kolegovia nie sú v obci žiadni nováčikovia, napriek tomu sa po prechádzke po Bratislavskom hrade nemôžem ubrániť dojmu, že určitá časť architektov a architektiek sa s ich prácou a názormi nikdy nestretla a ani to v najbližšej dobe neplánuje.

Vtipné, participatívne, farebné, mäkké inštalácie s doprovodom pôvodného grafického dizajnu v Galérii mesta Bratislavy od decembra dopĺňajú na hrade prísne, vážne sa berúce modely na piedestáloch, statické, vztýčené bez kontextu v pravidelnom rastri, ako depozitár z 19. storočia, keď sme si ešte verili, že racionalizmus a pokrok spasí svet. Čím vyššie, egostickejšie, naleštenejšie... Kto dá viac modelárskej firme je lepší architekt? Ženy architektky sa v tomto zvláštnom defilé hľadajú pomaly lupou. Sprievodné informácie sú taktiež skúpe, publikácia poskytuje minimum informácií, o vedeckom prístupe ani nesnívajte.

To, že niekto dostane (pardon, natlačí) do 4 sál 150 originálnych architektonických modelov je super chvályhodné úsilie, ale naozaj nám to stačí? Pozvať desiatku žijúcich autorov a autoriek je vždy dobrý nápad, na vernisáži je plno, nikto sa nebude sťažovať, veď vystavuje na hrade a má meno v publikácii na kriedovom papieri zaštítenú autoritami. (Niekto sa však aj urazí, že chýba, že áno.) Ale aj mainstreamovo pochopiteľná výstava sa dá urobiť zaujímavo pre profesionálov. Modely sú krásne, je to výborná téma, ale táto prezentácia sklamala svojou absenciou invencie a aktualizácie materiálu. (Ne)prítomnosť žien na podstavcoch je už len nutný povzdych...

Želáme si šťastný nový rok a viac inkluzívnej a odbornej reflexie! Ľudia, ktorí by dokázali prekročiť idey výstavníctva 80-tych rokov minulého storočia tu našťastie sú.
 


Oslobodený priestor: starostlivosť - architektúra - feminizmus
21. 9. 2023 - 25. 2. 2024

Mirbachov palác
Františkánske nám. 11

Kurátorka: Petra Hlaváčková
Kurátorka umeleckých intervencií: Nicole Sabella 
Grafický dizajn: Alina Matějová 
Architektúra výstavy: Janica Šipulová (Consequence Forma Architects), WOVEN

Autori*ky
Menna Agha (EG/CA), Brady Burroughs a kol. (SE), Alžběta Brůhová (Platforma Architektky, CZ), Klára Brůhová (CZ), Stanislav Biler (CZ), Monika Bočková (SK), Katarína Csányiová (SK/AT), Helena Huber-Doudová (DE/CZ), Petra Hlaváčková (CZ), Tomáš Hlaváček (CZ), Michaela Janečková (CZ), Ziliä Qansurá (Bashqortostan/AT), Alina Matějová (CZ), Šárka Malošíková (CZ), Henrieta Moravčíková (SK), Markéta Mráčková (COSA, CZ), Denisa Nečasová (CZ), Martina Pouchlá (CZ), Emília Rigová (SK), Barbora Řepková (CZ), Nicole Sabella (DE/AT/CZ), Spolka (SK), Julischka Stengele (DE/AT), Šárka Svobodová (4AM Fórum pro architekturu a média, CZ), Barbora Šimonová (COSA, CZ), Janica Šipulová (Consequence Forma, CZ), Jaroslav Šlauf (JAUF, CZ), WOVEN (SK), Nikola Zahrádková (CZ)

https://www.gmb.sk/detail/oslobodeny-priestor-starostlivost-architektura-feminizmus

 

Česká a slovenská architektúra

Bratislavský hrad 15.12. - 31.5.2024

Výstava sa koná pri príležitosti 30. výročia vzniku samostatnej Českej a Slovenskej republiky. Záštitu nad výstavou prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová,  prezident Českej republiky pán Petr Pavel a predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini. Návštevníci si v priestoroch Bratislavského hradu budú môcť prezrieť 200 najvýznamnejších architektonických diel stoviek architektov a architektiek, pôsobiacich v Česku a na Slovensku od 20. storočia až po súčasnosť.

http://www.architectureweek.cz/bratislavsky-hrad-otvori-brany-najrozsiahlejsej-prehliadke-ceskej-a-slovenskej-architektury-v-nasej-historii/

 

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím