Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. jún 2021
3
2451

Bytové domy Pekná vyhliadka, Bratislava

Poloha na rozhraní urbánneho a prírodného, plasticky štruktúrovaná fasáda, využitý parter...
Bytové domy Pekná vyhliadka, Bratislava
Autori: Ing. arch. Peter Vavrica, Ing. arch. Ľubomír Bízik, PhD., Ing. arch. Marek Lohinský, Ing. Tomáš Papp, Ing. arch. Martin Vodrážka, Ing. arch. Robert JanegaSpolupráca: Ing. Miroslav Lackovič, Mgr. arch. Georg Bliznakov, Ing. arch. Rastislav Navrátil, Krajinná architektúra: Ing. Magdaléna Horňáková (DUMA)Investor: ARCHIKOD a.s. PrahaPlocha pozemku: 6400 m2 Investičný náklad: 20 750 000 €Návrh: 2013 - 2018Realizácia: 2016 - 2021Adresa: Martina Granca 44, Bratislava - Dúbravka, SlovenskoPublikované: 26. jún 2021

Pekná vyhliadka je súčasťou projektu s názvom Záhradné mesto, ktorý vzniká na rozhraní sídliska v bratislavskej Dúbravke a prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Urbanistické riešenie nadväzuje na predchádzajúcu etapu Záhradné vily, ktorá bola v roku 2019 nominovaná na CE.ZA.AR v kategórii Bytové domy. Ateliér Vavrica Architekti využíva aj v tomto prípade polohu, ktorá otvára výhľad na Záhorskú nížinu a Devínsku Kobylu. Súbor na priesečníku urbanistických osí tvorí orientačný bod - vstupnú bránu do Záhradného mesta. Bývanie v rámci Peknej Vyhliadky rozšírilo nové námestie a komunitné centrum. 

Foto: Tomáš Manina

Parkovanie je “upratané” do dvojpodlažného suterénu. Šachovnicové umiestnenie objektov vytvára voľný parter, prepojený s námestiami a zeleňou. Zvolené riešenie zároveň umožňuje dostatočné preslnenie bytov a rozširuje exteriér o zelenú terasu, plynúcu na spoločnej podnoži občianskej vybavenosti.

Osobitým architektonickým prvkom je vrstvený vzhľad, vytvorený striedaním sivých a bielych horizontálnych pásov, z ktorých vystupujú do priestoru konzoly balkónov. Až 2,6 m konzoly tvoria rovnako ako pri Záhradných vilách dynamický prvok kompozície a ústredný architektonický motív. 

Foto: Tomáš Manina
Situácia
SituáciaAutor: Vavrica architekti

Objekty sú dopravne napojené na ulicu Martina Granca, ktorá vedie k obom exteriérovým parkoviskám a spoločnému vjazdu do garáže. Bytové domy spája parter s občianskou vybavenosťou a dve menšie námestia, priliehajúce zo severnej a južnej strany. 

Na západnej strane vedie pozdĺž chodníka exteriérové schodisko so sadovými úpravami, ktoré prepája terén vstupného podlažia so spoločnou strešnou záhradou. Strecha nad parterom je príjemným rozšírením verejného priestoru.

Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemiaAutor: Vavrica architekti

Hlavné južné námestie tvorí ostrov s mlatovou drenážnou plochou. Cortenové kvetináče so vzrastlou zeleňou tienia v lete vonkajšie plochy blízkej kaviarne a reštaurácie. Z hlavného verejného priestoru vedie pasáž do užšieho severného námestia.

Každý dom má samostatný vstup z podzemnej garáže, aj z úrovne verejného parteru. Vstupné podlažie s občianskou vybavenosťou je oddelené od nadzemných podlaží výraznou oceľovou pergolou s cortenovým obkladom. Pergola tieni vysoké presklené steny občianskej vybavenosti a chráni ich pred prehrievaním. Nad pergolou sa nachádzajú byty so strešnými terasami a predzáhradkami.

Pôdorys typického podlažia
Pôdorys typického podlažiaAutor: Vavrica architekti

Horizontálne členenie domov zvýrazňujú zo strany exteriéru sivé a biele horizontálne pásy fasády a balkónov. Biele pásy, prebiehajúce v línii balkónov zároveň definujú  spoločný parapet s výškou 900 mm. Pre obytné priestory, prepojené s balkónmi, sú charakteristické francúzske okná s nulovým parapetom. 

Typické podlažia definuje rôznorodá skladba priestranných dvojizbových až päťizbových  bytov. Ku každému z nich prislúcha balkón / terasa. Najvyššie podlažia využívajú veľkometrážne mezonetové byty. 

Pôdorys suterénu
Pôdorys suterénuAutor: Vavrica architekti

Podzemné podlažia a parter polyfunkčných domov sú realizované ako kombinovaná stĺpová a stenová monolitická konštrukcia. Vyššie podlažia tvorí železobetónový stenový systém. Nenosné výplňové konštrukcie sú murované. Optimalizácia nosných prvkov umožňuje v budúcnosti variabilné zmeny dispozície. 

Rez
RezAutor: Vavrica architekti

Vertikálny terasový dom

“Konzoly balkónov pripomínajú svojím rozmerom terasy, čím oba objekty reprezentujú koncept vertikálnych terasových domov a majiteľom ponúkajú kvalitný samostatný exteriérový priestor prislúchajúci k bytom,” objasňujú koncept architekti.

Parter zastrešujú pochôdzne zelené strechy so sadovými úpravami predzáhradok a poloverejnej spoločnej záhrady. Na desiatom nadzemnom podlaží najvyššieho obytného bloku sa nachádza spoločná vyhliadková terasa, ktorá sprístupňuje 360 stupňové výhľady na Záhorskú nížinu, Devínsku Kobylu a Malé Karpaty.

Foto: Tomáš Manina

"Architektúra Peknej vyhliadky spočíva v jednoduchej forme základných, navzájom posunutých kvádrov, ktoré obopínajú biele pásy zakončené výraznými konzolami balkónov," dopĺňajú na záver autori.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Podklady: Vavrica architekti

Použité materiály a riešenia:

  • Fasádny systém Baumit Pro so silikónovou omietkou Baumit SilikonTop
  • Pre obytné podlažia boli zvolené plastové okná Slovaktual PASIV HL s izolačným trojsklom, pričom z vnútornej strany sú okná  biele a z vonkajšej strany je osadený hliníkový klip v antracitovej farbe RAL 7016. Pre vstup do domu a komerčné objekty boli použité hliníkové vchodové dvere a hliníkový fasádny systém Heroal, v obojstranne antracitovej farbe.

Poloha diela

Ing. arch. Peter Vavrica
Ing. arch. Ľubomír Bízik, PhD.
Ing. arch. Marek Lohinský
Ing. Tomáš Papp
Ing. arch. Martin Vodrážka
Ing. arch. Robert Janega
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím