Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Pred tromi rokmi sme prezentovali trojicu domov na Libockej ulici. Pražský architekt Martin Čeněk stojí aj za projektom, ktorý dnes predstavíme a vznikol len o pár metrov ďalej.
Obytný súbor v pražskej časti Liboc tvoria tri objekty: rodinná vila investora, bytový dom so štyrmi jednotkami a menší rodinný dom. Cieľom projektu bolo ideálne využiť špecifický pozemok so skalou, pozdĺž hranice prírodnej pamiatky Obora Hvězda. Ulicu Libocká z južnej strany ohraničuje fragmentovaná pôvodná radová zástavba doplnená o zvyšky honosných prímestských víl z konca 19. storočia. Severnú hranu tvorí v časti dĺžky terénny zlom. Tesne nad miestom, kde sa ulica stáča a prudko sa zvažuje k libockému kostolu, kedysi stála secesná Eysseltova vila pripisovaná Bohumilovi Hübschmannovi. Bohužiaľ, dlhodobo opustený dom v roku 2018 zničil požiar, po ktorom sa majiteľ rozhodol pozemky predať. Rozdiel výšky medzi ulicou a základom steny Obory Hvězda, ktorá ho uzatvára z južnej strany, je až štrnásť metrov. Zhruba v polovici hĺbky parcelu delí takmer zvislá pieskovcová skala s výškou desať metrov. Pôvodná vila stála pod ňou, tesne pri ceste. Takéto umiestnenie však pre rozsah novej výstavby nebolo reálne.
Navrhnutá trojica domov svojím tvarom, veľkosťou aj strechami s hrebeňom orientovaným rovnobežne s ulicou reflektuje formy obvyklé v lokalite. Jednotlivé domy sú voči sebe pootočené a vzdialenosťou od uličnej čiary aj orientáciou reagujú na skalnú stenu, ktorá ich ohraničuje z južnej strany. Finálnu podobu architektúry vyprecizoval postupný dialóg s klientmi a úradmi.
Valbové strechy oboch krajných domov zjemňujú siluetu celkovej hmoty. Predpolie stavieb má skôr mestský charakter (kamenná dlažba, novovysadené stromy), zatiaľ čo prudko sa zvažujúcu záhradu charakterizuje pôvodná bujná vegetácia.
Všetky tri objekty sú vizuálne posadené nad úroveň materiálovo odlíšenej podnože. Architekti kombinujú bielu vápennú omietku, prírodné drevo (zvislé latovanie ošetrené olejom) a biely dierovaný vlnitý plech. Tieto materiály v exteriéri dopĺňajú zámočnícke detaily z pozinkovanej ocele a sivé uličné oplotenie.
Všetky tri stavby majú dve bežné obytné podlažia a podkrovie. Spodné podlažie slúži u oboch rodinných domov ako vstup, u stredného bytového domu sa tu nachádza spoločné zázemie a prístup na centrálne exteriérové schodisko, ktoré spolu s výťahom obsluhuje vstupné podlažie bytových jednotiek - dvoch mezonetov a dvoch podkrovných bytov. Rodinnú vilu investora charakterizuje odlišné riešenie záhradnej časti, doplnenej o objemy vnútorného bazéna a vonkajšej kuchyne.
Dôležitými architektonickými prvkami sú schodiská. Špirálové monolitické železobetónové schodisko vo vile investora prepája všetky podlažia a umožňuje vertikálny priehľad celým domom. Menším rodinným domom prechádza subtílna konštrukcia zalamovaných ramien a stupňov. Prostredný bytový dom charakterizuje vonkajšie oceľové schodisko v kontakte s mohutnou skalnou stenou.
Interiéry všetkých domov boli v základných princípoch riešené obdobne: pohľadový betón, biele omietky, dubové podlahy a vstavaný nábytok v kombinácii bieleho laku a prírodnej dubovej dyhy. “Cílem bylo vytvořit klidné a prosté pozadí pro život obyvatel domů a kvalitní prvky volného nábytku. Ve vile investora též pro sbírku současného umění vyznačující se výraznou barevností,” vysvetľuje architekt Martin Čeněk.
Prevažne monolitickú konštrukciu stavby dopĺňajú oceľové stĺpy. Ako zdroj tepla slúžia tepelné čerpadlá typu vzduch-voda, napojené na teplovodné podlahové kúrenie. Všetky objekty sú vybavené núteným vetraním s rekuperáciou tepla a klimatizačnými jednotkami. Stavby spĺňajú parametre pasívneho štandardu.
Materiály
Podklady: Linka
Ateliér: martin cenek architecture
Fotografie: Martin Čeněk
Fotografie z dronu: Marek Jehlička