Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. december 2019
5
5013

Bytový dom Herberia

Zriedkavá terasová štruktúra mestského bývania v Košiciach.
Bytový dom Herberia
Autori: Ing. arch. Andrej RodziňákSpolupráca: Ing. arch. Peter Jacko, Ing. arch. Peter MarkoInvestor: HERBERIA, s.r.o.Podlažná plocha: 6 000 m2Investičný náklad: 9 300 000 €Návrh: 2015 - 2017Realizácia: 2017 - 2018Adresa: Žižkova , Košice, SlovenskoPublikované: 20. december 2019

Veľmi dobre zvládnutá práca s priestorom. V našich zemepisných šírkach nie často vídaná forma bývania.

Návrh má zrejmú vnútornú i vonkajšiu logiku priestorových, prevádzkových, aj funkčných vzťahov. Celok je napriek svojej - na prvý pohľad zložitej štruktúre - kompaktný, dobre usporiadaný a vhodne reaguje na okolitý kontext i na potreby svojich obyvateľov.

Využitiu svahovitého pozemku v južnej časti mesta predchádzala vyzvaná architektonická súťaž, ktorú developer Safran Slovakia zorganizoval v roku 2015. Zvíťazil projekt architekta Andreja Rodziňáka a jeho ateliéru ar.chitect, podľa ktorého bol počas minulého roku dokončený obytný súbor Herberia.

Sedempodlažný terasový bytový dom vyrástol nad staršími garážami na Žižkovej ulici. 55 zväčša štvorizbových bytov dopĺňa polyfunkcia situovaná v parteri objektu. 

Architektúra bytového domu sa odvíjala od zámeru vybudovať terasové byty s výhľadom na panorámu Košíc. Objekt využíva svahovitú parcelu, ustupuje po jednotlivých podlažiach, pričom vznikajú rozmerné terasy prístupné z jednotlivých bytov. Intimitu terás zabezpečujú líniové bariéry -  priebežné betónové kvetináče, ktoré vnášajú do pravouhlého rastra zaujímavú dynamiku. Rozsiahle zasklenie obývacích priestorov smeruje práve do tohto priestoru.

“Objekt je navrhnutý tak aby svojim hmotovo-priestorovým riešením vhodne nadväzoval na priľahlú zástavbu rodinných domov a tvoril premostenie k blokovej bytovej výstavbe v západnej časti územia,” zdôrazňuje Andrej Rodziňák. Výslednú figúru do zančnej miery ovplyvnili regulatívy mesta vyžadujúce priehľady z neďalekej cesty na panorámu mesta. 

Situácia
SituáciaAutor: ar.chitect
962
Youtube

Pri nemalej hĺbke dispozície bolo náročné vyriešiť komunikačné koridory v rámci bytového domu. “Podarilo sa to prostredníctvom  troch vertikálnych komunikačných jadier. Priestor pod uskakovanými bytmi je využitý pre garáže.” vysvetľuje architekt.

Železobetónová monolitická konštrukcia je kombinovaná s výplňovým tehlovým murivom. Suterén objektu je zhotovený ako železobetónová vaňa. Základová dosku dopĺňajú zatĺkané pilóty. 

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: ar.chitect
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: ar.chitect
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NPAutor: ar.chitect
Pôdorys 4. NP
Pôdorys 4. NPAutor: ar.chitect
Pôdorys 5. NP
Pôdorys 5. NPAutor: ar.chitect
Pôdorys 6-7. NP
Pôdorys 6-7. NPAutor: ar.chitect

Bielu omietku na fasádach domu dopĺňajú tmevé obklady z keramických tavroviek a antracitové hliníkové rámy zasklenia.

Pohľady
PohľadyAutor: ar.chitect
Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rezAutor: ar.chitect
Rezy
RezyAutor: ar.chitect

Súčasťou bytového domu je aj parková úprava priľahlej časti pozemku s dvoma ihriskami. Stavba bola ukončená na jar 2019 a celkové náklady samotnej stavby sa pohybovali na úrovni 9.300.000.- €.

Podklady: Andreja Rodziňák - ar.chitect

Poloha diela

Ing. arch. Andrej Rodziňák
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím