Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
24. máj 2018
0
580

Pomník generála Pattona, Plzeň

Klasická podoba "víťazného oblúka" v odľahčenej forme. Efektné dielo zvarené zo sedemcentimetrových oceľových plátov je osadené na plzenskej ulici Sady Pětatřicátníků (pomenovanej podľa kasární 35. pešieho pluku). Motív stvárňuje siluetu generála Pattona, bez toho, aby bol portrét zaťažený zažitými formami. Návrh zvíťazil v otvorenej architektonickej súťaži.
Pomník generála Pattona, Plzeň
Autori: MgA. Lubomír Čermák, Ing. arch. Tomáš Beneš, Ing. arch. Václav ZůnaNávrh: 2009 - 2009Realizácia: 2015 - 2015Adresa: Sady Pětatřicátníků , Plzeň , Česká republikaPublikované: 24. máj 2018

Vzhľadom k charakteru miesta autori zvolili formu subtílnej sochy. Achitektúra abstrahuje motív slavobrány, čo je tradičný symbol zakorenený hlboko v európskej kultúre.

Foto: M. Polák

"Klasická podoba vítězného oblouku se svou obsahovou 'závažností' a s ní korespondující hmotovou tíží (většinou ovládá nějaké rozsáhlé centrální prostranství) byla odlehčena, což odpovídá jak době, kdy se podvědomě bráníme silným, patetickým obsahům, tak i místu, které má intimnější a také výrazně liniový, proudnicový charakter," vysvetľujú autori.

Na pohľad jednoduchá forma vytvára z rôznych pohľadov prekvapivé a meniace sa "tváre". Z diaľky je abstraktným, bohato tvarovaným stĺpom. Keď sa priblížime na úroveň pozdĺžnej osi, zmení sa na takmer nehmotnú bránu. Čím bližšie pozorovateľ prichádza, tým jasnejšie vystupujú konkrétne tvary a siluety.

Foto: M. Polák

Osobnosť generála Pattona je znázornená dvoma prvkami. Prvým z nich je zdvojená silueta v nadživotnej veľkosti. Dvojitá preto, lebo žiadny zo smerov nie je privilegovaný. Druhým momentom pripomínajúcim generála je materiál, korténová oceľ, ktorá v prvom pláne znázorňuje pancier tankov. Voľba materiálu má aj hlbšiu asociáciu: "Základní charakteristiky oceli - nelze ji snadno utvářet, působí přímo, autenticky a bezprostředně - odkazují k vlastnostem tvrdého a nekompromisního vojevůdce, který se musí umět rozhodovat," doplňujú autori konceptu.

Výkresová dokumentácia
Výkresová dokumentácia
Koncept
Koncept

Pomník je maximálne "zrastený" s miestom. Netvorí bariéru, v smere hlavného pohybu je dokonca prechodný. Zložitú urbanistickú situáciu (historický sadový okruh prerušený dopravnou tepnou) pomáha definovať prvok, ktorý miestu nedominuje. Napriek tomu si svojimi proporciami zaisťuje patričnú dôstojnosť, adekvátnu významu oslobodenia Plzne Pattonovou obrnenou divíziou.

Foto: M. Polák
Foto: M. Polák
Foto: M. Polák
Foto: M. Polák
Foto: M. Polák
Foto: M. Polák
Model pomníka v mierke 1:10
Model pomníka v mierke 1:10

Poloha diela

MgA. Lubomír Čermák
Ing. arch. Tomáš Beneš
Ing. arch. Václav Zůna

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím