Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
10. apríl 2018
0
395

Pamätník Jednoty bratrskej v Přerove

Citlivá prezentácia kultúrneho dedičstva ako súčasť živého verejného priestoru.
Pamätník Jednoty bratrskej v Přerove
Autori: Ing. arch. Zbyněk Musil, Ing. arch. David Zajíček, MgA. Petra VlachynskáSpolupráca: M.Sc. Lucie Komendová, Ing. Miloslav FlašarNávrh: 2014 - 2015Realizácia: 2016 - 2016Adresa: Přerov , Česká republikaPublikované: 12. apríl 2018

V meste Přerov na strednej Morave vznikol na mieste, kde v rokoch 2012 a 2013 odkryli archeológovia pozostatky školy a modlitebne zo 16. storočia pamätník. Na verejnom priestranstve v tesnej blízkosti historického jadra mesta malo pôvodne stáť parkovisko. Archeologické objavy zachovalých základov bratskej modlitebne (Jednota bratská vznikla ako jedna protestantských cirkví na území Českej republiky v období husitských vojen), školy a zvyškov kamennej cesty však stavbu zastavili. Mesto prehodnotilo svoj zámer. Na nové stvárnenie miesta niekdajšieho významného duchovného a vzdelávacieho centra, kde preukázateľne pôsobil aj Ján Amos Komenský vypísalo otvorenú architektonickú súťaž. Cieľom súťaže bola prezentácia archeologických nálezov, súčasne však s podmienkou zachovania torza parkoviska a nízkych stavebných nákladov. Areál je dnes na zozname kultúrnych pamiatok.

Stavba bola realizovaná na základe víťazného súťažného návrhu Zbyňka Musila. V priestore medzi Tyršovým mostom a historickým jadrom mesta nevznikla iba obvyklá archeologická prezentácia, ale aj  kultivovaný verejný priestor, ktorý je obohatený o jedinečný duch miesta.

Foto: Robert Žákovič

“Na základě myšlenek J. A. Komenského, podle něhož člověk dosahuje poznání světa skrze smysly, rozum a písmo (víru), je řešené území rozděleno taktéž do tří částí reprezentujících uvedené prostředky poznání světa. Jedná se o symbolickou připomínku obrysu duchovního centra - modlitebny Jednoty Bratrské (symbolizující písmo a víru), vlastní prezentaci archeologických nálezů v místě bratrské školy (rozum) a smysly probouzející expozici na stávající dlážděné ploše (smysly),” objasňuje Zbyňek Musil urbanistický koncept. Zjednocujúcim prvkom týchto troch častí projektu je trávnik s niekoľkými vzrastlými stromami. Nové komunikácie v areáli využívajú odkrytý povrch pôvodnej dláždenej cesty.

Projekt hľadá optimálny vzťah medzi expozíciou archeologických nálezov a požiadavkami na fungujúci mestský verejný priestor. Územie sa svojou históriou a symbolickou rovinou vymyká svojmu bezprostrednému okoliu, čo sa autori snažili zohľadniť a prezentovať.

Situácia
Situácia
Prevádzková schéma
Prevádzková schéma
Rezy
Rezy

Duchovné centrum Jednoty bratskej je symbolickým pripomenutím pôvodnej motlitebne. Hladký prefabrikovaný betón dopĺňa precízny detail v podobe graficky stvárnených nápisov.

Obrys modlitebne je znázornený čiastočne zapustenými betónovými tvárnicami. Samostatne stojaci “pilier viery” plní funkciu viditeľného znaku miesta, ktorý láka okoloidúcich k návšteve lokality. Na pilieri je v úrovni očí umiestnený latinský nápis VICIT AGNUS NOSTER, EUM SEQUAMUR a graficky stvárnený baránok nesúci kríž - ide o heslo a symbol Jednoty bratskej.

Na mieste bratskej školy je situovaná vonkajšia expozícia s prezentáciou archeologických nálezov. Jej súčasťou sú texty na čiernej tabuli, náčrty a model lokality. Betón je vo verejnom priestore kombinovaný s trvácnym kovom.

Pôdorys pôvodnej bratskej školy vyznačuje spevnená plocha, ktorá je betónovou stenou rozdelená na časť obrátenú k mestu (peší komunikačný uzol v lokalite) a na časť obrátenú k rieke (venovanú expozícii). Časť orientovaná do mesta je betónová, so zvýraznenými dilatáciami, ktoré vyznačujú obrys vnútorných stien školy. Časť pôdorysu smerujúca k rieke (priestor bývalej triedy) má drevenú podlahu určenú na sedenie. Podlaha je výškovo členená podľa pôvodného pôdorysu miestností.

Betónové múry tvoria podklad pre vlastnú expozíciu a vytvárjú “mestské zákutia”. Steny sú založené na zachovaných základových pásoch pôvodných vnútorných stien školy. Plochy určené pre expozíciu kontrastujú čiernym náterom.

Medzi školou a modlitebňou bola odkrytá a sprístupnená historická dláždená cesta. V minulosti umožňovala prístup k rieke a vstup do školy. Pôvodný povrch je výborne zachovaný, výškovo leží zhruba meter pod úrovňou súčasného terénu. “Po této cestě prokazatelně chodili velikáni naší historie, jedná se o jedinečný autentický prvek venkovní expozice,” dodáva architekt.

Pôvodná mestská dlažba bola na základe striktných požiadaviek zachovaná, terén bol mierne výškovo upravený. Predpolie pamätníka slúži ako oddychový priestor s posedením, farebné dlaždice zas ako herný prvok pre deti.

Foto: Robert Žákovič
Foto: Robert Žákovič
Foto: Robert Žákovič
Foto: Robert Žákovič
Foto: Robert Žákovič
Foto: Robert Žákovič
Foto: Robert Žákovič
Foto: Robert Žákovič
Foto: Robert Žákovič
Foto: Robert Žákovič
Foto: Robert Žákovič
Foto: Robert Žákovič
Foto: Robert Žákovič
Foto: Robert Žákovič

Poloha diela

Ing. arch. Zbyněk Musil
Ing. arch. David Zajíček
MgA. Petra Vlachynská
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím