Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

ISOVER EPS GREYWALL

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

VELUX INTEGRA

Elektrické panoramatické strešné okno s...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. august 2018
0
392

Strecha Paláca Lucerna, Praha

Kultúra na streche pražskej Lucerny
Strecha Paláca Lucerna, Praha
Autori: doc. Ing. Mgr. akad. arch. Petr HájekSpolupráca: Ondřej Kobza, Petr PlewkaNávrh: 2018 - 2018Realizácia: 2018 - 2018Adresa: Štěpánská 704/61, Praha, Česká republikaPublikované: 2. september 2018

Známy pamiatkovo chránený pražský Palác Lucerna sa dočasne stal dejiskom kultúrneho života. Na streche diela stavebného podnikateľa Vácslava Havla sa po dobu dvoch týždňov budú pravidelne konať "Salóny". Rozmanité kultúrne podujatia, ktoré prebehnú počas nasledujúcich dvoch týždňov, sú predzvesťou rozsiahlejšieho projektu, ktorý by mal byť zakončený otvoreným kaviarne a trvalým sprístupnením strechy paláca. Iniciátorom projektu je architekt Petr Hájek, ktorý v súčasnosti pracuje aj na rozšírení pražskej galérie DOX.

Projekt Lúka nad Lucernou nedávno otvoril upravené strešné priestory paláca. Na ploche 1000 m2 bude mať verejnosť do 11. septembra 2018 (od 12:00 do 20:00 hod.) možnosť prejsť sa po umelej tráve, nakŕmiť sliepky, kozy i králiky, pozrieť si vtáctvo vo voliérach, privoňať k lúčnym kvetom a vypočuť si 20 minútové klavírne intermezzá.

Strecha Lucerny prešla čiastočnou rekonštrukciou už v minulom roku. Ondřej Kobza, ktorý miestu vdýchol život rozmanitými kultúrnymi akciami vysvetľuje čo stálo za počinom Lúka nad Lucernou: „Inspirací pro zatravnění střechy Lucerny byly mimo jiné i zahraniční zákony, které ve vyspělých zemích, například ve Francii, fungují. Každá nová budova tam musí mít na střeše zahradu či solární panely. Nově ‘zazelenalá‘ místa tak odpovídají na stále se zvyšující počet ploch, která zabírají auta. A to je mi více než sympatické.“ 

„Každé město má emblematickou budovu. Paříž Eiffelovku, New York Empire State Building. Vyjadřují duši města. Kromě Pražského hradu je pro nás právě takovou ikonickou budovou Palác Lucerna. Takřka každý Pražan si zde prošel návštěvou plesů, proběhly zde sněmy Komunistické strany, ale i koncert Louise Armstronga. Na příběhu Lucerny se dají odvyprávět celé dějiny 20. století,“ popisuje budovu jeden z iniciátorov projektu, Petr Plewka.

Na Lúku nad Lucernou sa návštevníci dostanú pomocou schodiska či páternosteru, ktorý je v podstate už historickou reáliou, vertikálnou spojnicou mesta a tisícky metrov trávnatej plochy. Vstup do výťahu je z ulice Štěpánská, naproti Veľkej sále.

Na streche Lucerny sa od minulého štvrtka konajú pravidelne Salóny, ktoré nadväzujú na tradíciu z éry Prvej republiky.  Organizátori pozývajú hostí, napríklad Dominika Duku, Pavla Rychetského, Davida Vávru, Martina Wichterleho, Libušu Šmuclerovú, Václava Cílka a dalších.  Súčasne je prizvaných približne šesťdesiat poslucháčov. Okrem Salónov ožíva strecha Lucerny vďaka unplugged koncertom za východu slnka (Iva Bittová, Dan Bárta), prednáškami, jógou sprevádzanou živou hudbou, či svätou omšou.

Časť Paláca Lucerna orientovaná do Štěpánskej ulice bola spoločne s Veľkou sálou dostavaná v roku 1921. Stavba bola od začiatku navrhovaná pre kultúrne podujatia. Po dokončení však majiteľ, pán Vácslav Havel, zomrel a synovia Václav a Miloš sa už venovali iným záležitostiam. Potom prišla vojna, komunisti, kapitalizmus a dlhoročné spory o vlastníctvo Lucerny. "Bylo proto velmi náročné vyjednat vše potřebné s úřady a získat nemalou půjčku. V neposlední řadě bylo nutné získat i důvěru paní Dagmar Havlové, což se podařilo" vysvetľujú s potešením iniciátori projektu.

Ako to vyzerá na streche lucerny si môžete pozrieť na nasledujúcich fotografiách:

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Poloha diela

doc. Ing. Mgr. akad. arch. Petr Hájek
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím