Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
Dnes
Zajtra
Čoskoro

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Hörmann

Brány a dvere

Diaľničná cesta 5186/2B
Senec

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

Slovenský plynárenský priemysel a.s.

Dodávateľ energií

Mlynské nivy 44/a
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Inteligentné inštalačné systémy

ABB i-bus® EIB / KNX je inteligentný...

ABB (výrobca)
ABB (distribútor)

umývadlo od SAPHIRKERAMIK

Dizajnéri kúpeľní často snívajú o možnosti...

Phoenix Design (autor)
LAUFEN Bathrooms AG (výrobca)
LAUFEN SK s.r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

Multizóny

Chýba vám uzavretý priestor, kde môžete...

TECHO, s.r.o. (výrobca)
TECHO, s.r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

Hore
Strecha Paláca Lucerna, Praha

Strecha Paláca Lucerna, Praha

Autoridoc. Ing. Mgr. akad. arch. Petr Hájek
SpoluprácaOndřej Kobza
Petr Plewka
Návrh2018 - 2018
Realizácia2018 - 2018
AdresaŠtěpánská 704/61,
Praha,
Česká republika
Kultúra na streche pražskej Lucerny

Známy pamiatkovo chránený pražský Palác Lucerna sa dočasne stal dejiskom kultúrneho života. Na streche diela stavebného podnikateľa Vácslava Havla sa po dobu dvoch týždňov budú pravidelne konať "Salóny". Rozmanité kultúrne podujatia, ktoré prebehnú počas nasledujúcich dvoch týždňov, sú predzvesťou rozsiahlejšieho projektu, ktorý by mal byť zakončený otvoreným kaviarne a trvalým sprístupnením strechy paláca. Iniciátorom projektu je architekt Petr Hájek, ktorý v súčasnosti pracuje aj na rozšírení pražskej galérie DOX.

Projekt Lúka nad Lucernou nedávno otvoril upravené strešné priestory paláca. Na ploche 1000 m2 bude mať verejnosť do 11. septembra 2018 (od 12:00 do 20:00 hod.) možnosť prejsť sa po umelej tráve, nakŕmiť sliepky, kozy i králiky, pozrieť si vtáctvo vo voliérach, privoňať k lúčnym kvetom a vypočuť si 20 minútové klavírne intermezzá.

Strecha Lucerny prešla čiastočnou rekonštrukciou už v minulom roku. Ondřej Kobza, ktorý miestu vdýchol život rozmanitými kultúrnymi akciami vysvetľuje čo stálo za počinom Lúka nad Lucernou: „Inspirací pro zatravnění střechy Lucerny byly mimo jiné i zahraniční zákony, které ve vyspělých zemích, například ve Francii, fungují. Každá nová budova tam musí mít na střeše zahradu či solární panely. Nově ‘zazelenalá‘ místa tak odpovídají na stále se zvyšující počet ploch, která zabírají auta. A to je mi více než sympatické.“ 

„Každé město má emblematickou budovu. Paříž Eiffelovku, New York Empire State Building. Vyjadřují duši města. Kromě Pražského hradu je pro nás právě takovou ikonickou budovou Palác Lucerna. Takřka každý Pražan si zde prošel návštěvou plesů, proběhly zde sněmy Komunistické strany, ale i koncert Louise Armstronga. Na příběhu Lucerny se dají odvyprávět celé dějiny 20. století,“ popisuje budovu jeden z iniciátorov projektu, Petr Plewka.

Na Lúku nad Lucernou sa návštevníci dostanú pomocou schodiska či páternosteru, ktorý je v podstate už historickou reáliou, vertikálnou spojnicou mesta a tisícky metrov trávnatej plochy. Vstup do výťahu je z ulice Štěpánská, naproti Veľkej sále.

Na streche Lucerny sa od minulého štvrtka konajú pravidelne Salóny, ktoré nadväzujú na tradíciu z éry Prvej republiky.  Organizátori pozývajú hostí, napríklad Dominika Duku, Pavla Rychetského, Davida Vávru, Martina Wichterleho, Libušu Šmuclerovú, Václava Cílka a dalších.  Súčasne je prizvaných približne šesťdesiat poslucháčov. Okrem Salónov ožíva strecha Lucerny vďaka unplugged koncertom za východu slnka (Iva Bittová, Dan Bárta), prednáškami, jógou sprevádzanou živou hudbou, či svätou omšou.

Časť Paláca Lucerna orientovaná do Štěpánskej ulice bola spoločne s Veľkou sálou dostavaná v roku 1921. Stavba bola od začiatku navrhovaná pre kultúrne podujatia. Po dokončení však majiteľ, pán Vácslav Havel, zomrel a synovia Václav a Miloš sa už venovali iným záležitostiam. Potom prišla vojna, komunisti, kapitalizmus a dlhoročné spory o vlastníctvo Lucerny. "Bylo proto velmi náročné vyjednat vše potřebné s úřady a získat nemalou půjčku. V neposlední řadě bylo nutné získat i důvěru paní Dagmar Havlové, což se podařilo" vysvetľujú s potešením iniciátori projektu.

Ako to vyzerá na streche lucerny si môžete pozrieť na nasledujúcich fotografiách:

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Poloha diela

doc. Ing. Mgr. akad. arch. Petr Hájek

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím