Predstavené produkty, spájajú premyslený dizajn, funkčnosť a udržateľnosť. Nábytok Materia vzniká s cieľom podporiť inšpiratívne stretnutia...
Výber okien je pri stavbe či rekonštrukcii kľúčovou investíciou a systém SYNEGO od REHAU prináša komplexné riešenie s dôrazom na...
Integrované dverové systémy predstavujú riešenie, ktoré spája vysoké technické nároky s architektonickou...
Dá sa šetriť bez ujmy na dizajne?
Architekti zo štúdia HENN stavili na prirodzenosť dreva, precízne navrhnutú akustiku a premyslený...
Tiché a bezkontaktné dovieranie dverí dopĺňajú ergonomické madlá v rôznych dizajnových a funkčných prevedeniach, vrátane...
Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
Citlivý prístup k rekonštrukcii bývania v bratislavskom Ružinove. Účelné úpravy dispozície bytu sprevádzalo zachovanie množstva pôvodných prvkov a minimalizácia stavebného odpadu. Odhalené dobové vrstvy dopĺňajú nové atypické elementy zhotovené svojpomocne na mieru. Výsledkom je autentický interiér so zaujímavými detailmi.
Dielo bližšie predstaví sprievodný text architekta Mareka Trebuľu:
Rekonštrukcia bytu na Kvačalovej ulici, situovaného v nízkopodlažnom bytovom dome z povojnového obdobia, vychádza z úcty k pôvodnej dispozícii a zároveň reaguje na súčasné potreby štvorčlennej rodiny. Cieľom návrhu bolo vytvoriť otvorený, vzdušný a prirodzene presvetlený interiér, ktorý prepojí jednotlivé funkčné zóny bez zbytočných bariér a získa novú priestorovú logiku.
Dispozičné riešenie
Pôvodná, nevyhovujúca 2,5-izbová dispozícia bola pretransformovaná na plnohodnotný 3-izbový byt. Nová dispozícia reflektuje nielen potreby domácnosti, ale aj pripravovanú modernizáciu bytového domu – vrátane plánovaného doplnenia balkónov orientovaných do súkromného dvora.
Zásadným gestom návrhu bolo odstránenie nadbytočných priečok a presunutie dennej zóny do bývalej chodby a kuchyne. Tento krok výrazne prispel k celkovej otvorenosti bytu, prepája fasádu s fasádou a umožňuje plynulý, preplávajúci pohyb naprieč celým priestorom. Odhalenie pôvodného stropu navyše opticky zväčšuje priestor a napomáha k celkovej pohode a lepšiemu vnímaniu mierky.
Otvory v novovzniknutej priečke reflektujú pôvodnú logiku vstupov do izieb a súčasne zabezpečujú priehľady naprieč dispozíciou a zabezpečujú presvetlenie aj hlbších časti bytu z uličnej strany. Novovzniknutá chodba zabezpečuje technické zázemie a vstupy do utilitárnych priestorov bytu.
Materiálové riešenie
Dôležitým princípom návrhu bola udržateľnosť a rešpekt k pôvodným materiálom. Nové priečky boli postavené z tehál z roku 1948, ktoré boli získané pri demolácii starých konštrukcií. Ich opätovným použitím byt získal charakter a vrstvenie histórie. Pôvodné parkety, umývadlo, svietidlá aj iné prvky boli repasované a začlenené do nového konceptu.
Minimalizáciou stavebného odpadu (celkovo bol naplnený len jeden kontajner stavebného odpadu) sa podarilo nielen znížiť environmentálnu stopu projektu, ale aj ušetriť značné finančné prostriedky.
Výrazné miesto v návrhu zaujíma aj textúra – pôvodné tehly sa objavujú aj v terrazze v kúpeľni a WC, kde plnia nielen funkčnú, ale aj dekoratívnu úlohu.
Byt ako remeselný experiment
Rekonštrukcia prebiehala počas pandemického obdobia a bola z veľkej časti realizovaná svojpomocne. Tento prístup umožnil autorom neustále reagovať na vznikajúce situácie, detailovať priamo počas procesu a aktívne vstupovať do všetkých remeselných vrstiev realizácie – od murovania cez elektroinštalácie až po pokládku parkiet. Byt sa tak stal živým experimentom – kombináciou architektonického konceptu, praktického remesla a úcty k minulosti.
Autorský prístup
Architekt v tomto prípade nezohrával len úlohu projektanta, ale zároveň bol aj investorom a budúcim užívateľom bytu. Tento trojitý vzťah k priestoru umožnil výnimočne osobný prístup k návrhu – od prvotnej koncepcie až po posledný detail. Každé rozhodnutie bolo dôsledne zvážené nielen z estetického a funkčného hľadiska, ale aj z pohľadu každodenného užívania. Táto viacúrovňová angažovanosť vytvorila predpoklady pre vznik interiéru, ktorý nie je len architektonickým objektom, ale aj autentickým domovom.
Fotografie z realizácie: