Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
9. október 2018
0
7378

Byt S2, Bratislava

Bývanie v bratislavskom Starom meste. Premyslená dispozícia, účelné využitie priestoru, odhalená stropná konštrukcia. Neokázalé riešenie, napriek tomu silná výpoveď.
Byt S2, Bratislava
Autori: Ing. arch Martin SkočekSpolupráca: Ing. arch. Pavol Dobšinský, Ing. arch. Lucia UhnákováZastavaná plocha: 80 m2Podlažná plocha: 80 m2Návrh: 2017 - 2017Realizácia: 2018 - 2018Adresa: Staré Mesto , Bratislava, SlovenskoPublikované: 10. október 2018

"... a zedníci nebudou mít co žrát ..." - dôsledná a precízna práca čisto interiérovým spôsobom. Viac priblíži nasledovný komentár, ktorý je v súlade s názorom redakcie:

Štyri okná, tri izby ...

Zadanie bolo jednoznačné - do bytu o rozlohe 80 m2 v historickom centre Bratislavy vtesnať potreby rozrastajúcej sa päťčlennej rodiny. To vo finále predstavuje pobytovú kuchyňu, obývačku s jedálňou, spálňu a detskú izbu, plus maximum úložného priestoru, čo vzhľadom na hlbokú dispozíciu so štvoricou jednostranne orientovaných okien nebolo jednoduché. Nedostatok podlažnej plochy však kompenzujú vysoké stropy; aj ich zásluhou bytu nechýba veľkorysosť a noblesa, no hlavne dopomohli k navýšeniu spomínaného úložného priestoru.

Foto: Lousy Auber

Najväčšie stavebné zmeny prebehli vo vstupnej časti, menila sa pozícia vchodových dverí a toalety, odstránilo sa niekoľko menších priečok. Vstupná zóna je teraz otvorená a prepojená s priestorom kuchyne. Na ňu plynule nadväzuje obývačka a z nej sa po stranách vstupuje do spálne a detskej izby. Všetko podlieha jasne definovanému poriadku.

Axonometria
AxonometriaAutor: Martin Skoček
Pôdorys
PôdorysAutor: Martin Skoček

Leitmotívom návrhu bolo dosiahnuť jednoznačnosť, ktorá by napriek členeniu na izby podporila jednotnosť bytu ako celku. Preto prvky, ktoré vymedzujú priestor, spája spoločný materiál - drevo. Drevené sú podlahy, nový záklop na pôvodnom strope a aj namiesto pevných priečok sú izby oddelené obojstrannými nábytkovými stenami z dubového dreva, ktoré zľahka evokujú historické táfľovanie. Do takto jasne definovaného priestoru sú následne vkladané solitéry. Napríklad v kuchyni dvojica antikorového ostrova a digestora, doplnená zavesenými skrinkami. Jednoduchá kompozícia exaktných blokov sa opakuje aj v kúpeľni. Vaňa spolu s umývadlovou doskou tvorí výtvarnú kompozíciu, ktorú umocňuje aj takmer zabudnutý materiál - terazzo.

Zušľachtené bolo to, čo tu bolo - očistené tehlové murivo či trámové stropy, odstránené nevhodné stavebné úpravy. Prinavrátené boli pôvodné hodnoty, o ktoré byt z nevedomosti obrali bývalí majitelia. Byt sa teda novým interiérom posunul na časovej aj kvalitatívnej osi, no referenčný bod zostal ukotvený v pôvodnom tkanive bývania v bratislavskom Starom Meste aj s jeho špecifickou atmosférou.

Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber

Text: Elena Alexy (prevzaný a skrátený z časopisu Atrium)

Podklady: Martin Skoček

Poloha diela

Ing. arch Martin Skoček

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím