Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
6. október 2021
1
2992

Byt Za Sokolovňou, Bratislava

Byt mnohých tvári, na ktorom si architekt overil svoje manuálne zručnosti.
Byt Za Sokolovňou, Bratislava
Autori: Ing.arch. Martin BugáňInvestor: Martin BugáňNávrh: 2018 - 2018Realizácia: 2018 - 2021Adresa: Staré Mesto , Bratislava, SlovenskoPublikované: 15. október 2021

Byt v dome zo 60. rokov, ktorý postavil pre svojich zamestnancov bratislavský Hydrostav, kúpil architekt od pôvodných majiteľov. Špecifikom bývania na druhom poschodí je priamy kontakt s okolitou záhradou, ktorý vytvára stúpajúca línia svahovitého terénu.

Cieľom projektu bolo transformovať interiér, zachovaný v pôvodnom stave, na flexibilný priestor. Spočiatku komfortný dvojizbový byt je možné v prípade potreby ľahko prestavať na "štvorizbák".

Vstup do bytu
Vstup do bytuFoto: Ján Šipöcz
Od vstupných dverí
Od vstupných dveríFoto: Martin Bugáň
Vstupná hala
Vstupná halaFoto: Ján Šipöcz
Deliace skrine
Deliace skrineFoto: Ján Šipöcz
Zázemie bytu
Zázemie bytuFoto: Ján Šipöcz
Zázemie bytu
Zázemie bytuFoto: Ján Šipöcz

Vybúranie priečok, v súlade s flexibilným konceptom dispozičného riešenia, otvorilo priestor do väčších celkov, ktoré je možné podľa potreby ďalej deliť nábytkom. Celá realizácia interiéru prebiehala svojpomocne, čo sa odzrkadlilo na návrhu jednotlivých prvkov na mieru, ale tiež v dobe trvania rekonštrukcie. Zaujímavosťou je, že všetok vstavaný nábytok vznikal priamo na stavbe, preto je navrhnutý tak, aby bol realizovateľný maximálne vo dvojici.

Pôdorys - východiskový stav
Pôdorys - východiskový stavAutor: DITTA
Pôdorys - nový stav
Pôdorys - nový stavAutor: DITTA
Pôdorys - alternatívne riešenie
Pôdorys - alternatívne riešenieAutor: DITTA

Hneď pri vstupe do bytu je možný priamy výhľad do záhrady, zvýraznený presklenou stenou, ktorá zároveň presvetľuje vstupné priestory. Halu tvorí dvojica oproti sebe stojacich drevených stien. Nábytkové prvky skrývajú nielen úložné priestory, ale tiež hospodárske a hygienické zázemie bytu. Srdcom interiéru je kuchynská časť s dominantným centrálnym ostrovom. Jeho rozmery umožňujú využitie pre rôzne aktivity, napríklad stolovanie, kreslenie, šitie... Oddychovú zónu so sedením odčleňuje knižnica s funkciou paravanu. Nočnú časť tvorí spálňa v najmenej presvetlenej časti bytu. Dôležité postavenie má tiež samostatná pracovňa, ktorá slúži zároveň aj ako dielňa.

Kuchyňa
KuchyňaFoto: Ján Šipöcz
Kuchyňa
KuchyňaFoto: Ján Šipöcz
Kuchyňa
KuchyňaFoto: Ján Šipöcz
Obývačka
ObývačkaFoto: Ján Šipöcz
Obývačka
ObývačkaFoto: Ján Šipöcz

"Po materiálovej stránke sa v interiéri snúbia pôvodné prvky s novými. V byte zostali vstupné dvere, výmaľba, parkety, alebo aj pôvodný telefónny kábel tvarovaný do šípky. V byte sú použité štyri druhy omietok, trojo podláh a pestrá škála farieb. Každá miestnosť má svoju farebnú atmosféru a len veľmi jemne sa medzi sebou prelínaju,"  vysvetľuje zvolený koncept Martin Bugáň.

Pôvodné parkety prešli farebnou úpravou. Vo frekventovanej chodbe a kuchyni ich dopĺňa prírodné marmoleum. V kúpeľni je použité čiernobiele terazzo. Steny sú omietnuté hrubou sadrovou omietkou bez výmaľby. Miestami môžeme vnímať pôvodnú stierku, Na najväčšej stene našla uplatnenie ružová exteriérová omietka so striekaným kamenivom. V pracovni je odhalená pôvodná výmaľba, miestami doplnená novou omietkou. "Byt pôsobí mierne eklekticky, čo mu dodáva sviežosť a pestrosť," dodáva na záver architekt.

Autor: DITTA

Poloha diela

Ing.arch. Martin Bugáň
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím