Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
18. november 2020
0
1030

Červený zámok, Hradec nad Moravicí

Rozsiahla rekonštrukcia a pamiatková obnova neogotického zámockého komplexu.
Červený zámok, Hradec nad Moravicí
Autori: Ing. arch. Jan Zelinka (ATELIER 38), Ing. Luděk Valík (ATELIER 38)Investor: Národní památkový ústav - Územní památková správa v KroměřížiZastavaná plocha: 4700 m2Realizácia: 2017 - 2019Adresa: Městečko , 747 41 1, Hradec nad Moravicí, Česká republikaPublikované: 25. november 2020

Režné tehlové murivo, bridlicová strecha s minimom klampiarskych detailov, dôsledne obnovené remeselné detaily...

Úzka spolupráca architektov a investora, ktorým bol Národný pamiatkový ústav (Územná pamiatková správa v Kroměříži) rozvinula neodkladnú záchranu Národnej kultúrnej pamiatky o dôležitú nadstavbu. Náročná rekonštrukcia Červeného zámku,  ktorý pôvodne slúžil ako  zámocká koniareň, rozšíril priestor pre živú kultúrno-spoločenskú náplň. Návštevníci môžu vďaka tomu napríklad navštíviť výstavy a koncerty, alebo obdivovať glypotéku v klenutom dvojloďovom priestore dolných koniarní, ktorému prinavrátila rekonštrukcia pôvodnú dispozíciu a monumentalitu. 

Foto: BoysPlayNice

Zámocký areál Hradec nad Moravicí, ktorý svojou rozlohou patrí k najväčším v Českej republike, leží na území plochej vrchoviny Nízkeho Jeseníku, v oblasti južného Sliezska. Komplex, ktorý okrem Červeného zámku zahŕňa Biely zámok, Bielu vežu a priľahlý zámocký park bol v roku 2001 vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku.

“Červený zámek plní roli významného společenského a kulturního centra. Mimo jiné hostuje mezinárodní interpretační soutěž a hudební festival Beethovenův Hradec nebo velké kulturní festivaly Hradecký slunovrat a Hrady CZ. Romantický neogotický zámek s početnými věžičkami a cimbuřím je řazen k těm 'nejpohádkovějším' v republice,” dopĺňajú Jan Zelinka a Luděk Valík z ostravskej kancelárie ATELIER 38.

Foto: BoysPlayNice


História

Komplex koniarní (Červený zámok) bol vybudovaný v 80. rokoch 19. storočia podľa návrhu vroclavského architekta Alexisa Langera. Inšpiráciou boli severonemecké gotické hrady, konkrétne križiacky hrad Malbork v dnešnom Poľsku. Knieža K. M. Lichnovský stavbu využíval ako stajňu pre svoje anglické plnokrvníky a kočiareň. Súčasťou bola aj obytná a hodinová veža a hlavná vstupná brána do celého zámockého areálu.

Do funkcie a podoby panského sídla so svojimi politickými a hospodárskymi zvratmi sa premietli dejinné udalosti 20. storočia.

Záujem kniežaťa Lichnovského o koniarne slabol s jeho rastúcou záľubou v automobilizme. Potom čo rod Lichnovských opustil v roku 1913 Hradec ako svoje hlavné sídlo, objekt definitívne stratil svoj pôvodný účel. Počas prvej svetovej vojny využívala areál koniarní armáda ako lazaret pre zranené a choré kone z východného frontu.

Rod Lichnovských sa v 30. rokoch snažil o demoláciu vtedy už prakticky nevyužívaného objektu. Pre vysokú vlastivednú a turistickú atraktívnosť - „ublížilo by to velmi cestovnímu ruchu a poškodilo krajinný ráz celého městečka“ - však štátna správa mladej Československej republiky ich zámer nepodporila.

V závere 2. svetovej vojny poškodilo zámok bombardovanie a čiastočne vyhorel, v nasledujúcich povojnových rokoch bol provizórne opravený. Potom, čo zišlo zo zámeru umiestniť sem štátny žrebčín, boli koniarne v rokoch 1954-59 adaptované na reštauráciu s hotelom a spoločensko -kultúrnymi priestormi. V roku 1972 časť objektu vyhorela. Stav po následnej rekonštrukcii z roku 1975 je až na drobné dispozičné zásahy zachovaný dodnes.

Foto: BoysPlayNice

 

Rekonštrukcia pamiatkovo chráneného objektu (2017-19)

Prvá etapa rekonštrukcie a pamiatkovej obnovy musela zabezpečiť to najnutnejšie - staticky ohrozené murivo, klenby, vyhliadky, krovy, výmenu strešnej krytiny a vikierov.

Hodnotné historické murivo bolo zachované v maximálnej možnej miere. Fasádu zámku z režného muriva, s kamennými prvkami z červeného pieskovca, zdobia umelecko-remeselné prvky - napríklad erbové a nápisové dosky, chrliče, maskaróny, rozety, zakončovacie články, socha baziliška, alebo komínové hlavice. Na fasáde vstupnej brány bol po rokoch doplnený ukončovací článok vežíc (zosilujúcich arkierov).

Klenutému dvojloďovému priestoru dolných koniarní (vtedajší hospic pre ranené kone) prinavrátila rekonštrukcia pôvodnú dispozíciu a monumentalitu. Priestor našiel uplatnenie pre výstavy, koncerty a ako glypotéka, kde sú uložené pôvodné sochy a fragmenty zo striech a fasád objektu.

V rámci úprav krovov boli zrealizované valbové vikiere, ktoré zodpovedajú riešeniu z 50. rokov minulého storočia a vyhovujú potrebám ubytovania. Skladba strešnej krytiny, realizovanej zo štiepanej bridlice minimalizuje klampiarske prvky. Bridlica kryje tiež úžľabia, nárožia, hrebeň a odkvap.

Rekonštrukcia opäť zjednotila nádvorie pre potreby kultúrnych podujatí. Plocha jednotne vydláždená žulovými platňami, tvorí dôstojné pozadie pre romantický výraz Červeného zámku. Predovšetkým v letných mesiacoch zlepšuje klímu na nádvorí fontána so skrytou hladinou.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Širšie vzťahy
Širšie vzťahyAutor: ATELIER 38
Situácia
SituáciaAutor: ATELIER 38
Pôdorys 2. PP
Pôdorys 2. PPAutor: ATELIER 38
Pôdorys 1. PP
Pôdorys 1. PPAutor: ATELIER 38
Nádvorie
NádvorieAutor: ATELIER 38
Autor: ATELIER 38
Pohľady
PohľadyAutor: ATELIER 38
Pohľady
PohľadyAutor: ATELIER 38
Pohľady
PohľadyAutor: ATELIER 38
Legenda materiálov
Legenda materiálovAutor: ATELIER 38
Detail - rez dvojloďovým priestorom stajní
Detail - rez dvojloďovým priestorom stajníAutor: ATELIER 38
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Podklady: ATELIER 38

Poloha diela

Ing. arch. Jan Zelinka
Ing. Luděk Valík
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím