Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Hörmann

Brány a dvere

Diaľničná cesta 5186/2B
Senec

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

Slovenský plynárenský priemysel a.s.

Dodávateľ energií

Mlynské nivy 44/a
Bratislava

Inteligentné inštalačné systémy

ABB i-bus® EIB / KNX je inteligentný...

ABB (výrobca)
ABB (distribútor)

umývadlo od SAPHIRKERAMIK

Dizajnéri kúpeľní často snívajú o možnosti...

Phoenix Design (autor)
LAUFEN Bathrooms AG (výrobca)
LAUFEN SK s.r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

Multizóny

Chýba vám uzavretý priestor, kde môžete...

TECHO, s.r.o. (výrobca)
TECHO, s.r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

Hore
Vložené
20. Jún 2018
0
414
FIVE, Praha

FIVE, Praha

AutoriIng. arch. Jiří Řezák
Ing. arch. David Wittassek
Ing. arch., MgA., Ing. Pavel Fanta
InvestorSkanska Property
Návrh2010 - 2011
Realizácia2011 - 2017
AdresaNa Valentince ,
Praha 5 - Smíchov,
Česká republika
Industriál. Čo s ním? Jedna z možností môže mať aj nasledovnú podobu...

Dnes predstavíme jeden z príkladov z pražského Smíchova. Na mieste vozovne zo začiatku minulého storočia (nešlo o významnú technickú pamiatku, ale o “bežný” dobový štandard) vyrástla moderná administratívna budova. “Esencia” pôvodnej stavby v podobe atraktívneho parteru tvoreného pôvodným obvodovým murivom však zostala zachovaná.

S podobnými objektmi sme sa stretli v industriálnom Karlíne, ktorý po povodniach v roku 2012 prešiel rozsiahlou premenou. Stále tu však môžeme cítiť priemyselnú minulosť. Za spomenutie stojí napríklad Fórum Karlín, alebo historická “Kotolňa”.

Administratívna budova FIVE sa ale na rozdiel od “alternatívneho” Karlína nachádza v jednej z najatraktívnejších pražských obchodných lokalít. Industriálna minulosť celej štvrte, kontrast starých hrubých továrenských hál a modernej architektúry formovali aj samotný projekt.

Foto: Tomáš Hejzlar
Situácia
SituáciaQarta

Moderný kancelársky blok na mieste starej smíchovskej električkovej vozovne je v podstate novostavbou. Z pôvodnej budovy ostali zachované historické obvodové múry do ulíc Na Valentínce a Svornosti. Pamiatkovo chránená fasáda je k novým stropným doskám prichytená sústavou oceľových ťahadiel.

Atraktívny parter ústi do centrálnej haly. Vysoký strop a masívne historické murivo nadväzuje na pôvodný halový charakter objektu. „V interiéru se též objevují původní prvky jako jsou například velké hodiny ve vstupní hale, kde je recepce”, dopĺňa architekt David Wittassek. S patinou pôvodných materiálov kontrastujú nové oceľobetónové stropy a steny, konštrukcie sú jasne odlíšené. Nový sedempodlažný blok na najvyššom podlaží ustupuje a vytvára priestor pre terasu s výhľadom na Vltavu, Vyšehrad a Pražský hrad.

Členenie obvodového plášťa s predsadenou “ochodzou” z hliníkového ťahokovu nadväzuje na rímsy okolitých domov. Netradičný predsadený plášť pred presklenou rastrovou fasádou vytvára jemnú bariéru, ktorá počas dňa zabezpečuje tienenie, pričom neobmedzuje výhľad z interiéru.

Foto: Tomáš Hejzlar
Foto: Tomáš Hejzlar
Foto: Tomáš Hejzlar
Foto: Tomáš Hejzlar

Dispozícia

Dispozícia je rozdelená na päť traktov s dvomi stredovými chodbami. Na prízemí sa nachádzajú komerčné priestory a vjazd do garáží. Potrebné parkovacie kapacity sú zaistené v dvoch podzemných podlažiach, kde je situovaná aj časť technického zázemia objektu. Na vstupnú halu s centrálnou recepciou nadväzuje vertikálne jadro, ktoré sprístupňuje kancelárske podlažia. Dispozičné riešenie umožňuje ich členenie na niekoľko nájomných celkov. Pracoviská dopĺňajú miesta pre relax na prvom poschodí a súkromná záhrada na strešnej terase. Z dôvodu flexibility využitia sú v budove dva vstupy a dve vstupné haly.

Pôdorysy
PôdorysyQarta

Konštrukcia

Suterén tvoria dva dilatačné celky. Stenová nosná  konštrukcia spodnej stavby je doplnená stĺpmi. Dvojice kruhových stĺpov s rozmernými hlavicami, ktoré nájdeme na prízemí, svojim náklonom priznávajú presun priebehu zaťaženia z nadzemných podlaží do suterénu.  Nosný systém nadzemnej časti je tiež kombináciou monolitických stien a stĺpov.

Rez A
Rez AQarta
Rez D a Rez C
Rez D a Rez CQarta

Obvodový plášť orientovaný do ulíc Na Valentince a Svornosti tvorí dvojitá presklená fasáda. Štíty budovy sú zateplené kontaktným fasádnym systémom.

Južná fasáda
Južná fasádaQarta
Severná fasáda
Severná fasádaQarta
Východná fasáda
Východná fasádaQarta

Interiér

Vo vstupnej hale dominujú zachované štítové steny depa s pôvodným členením okenných otvorov. Pohľadový betón nosných konštrukcií a liatu priemyselnú podlahu strieda režné murivo historických stien a masívny drevený obklad evokujúci trámovú konštrukciu pôvodných hál. Rozvody technológií aj koncové prvky sú v interiéri priznané. Recepčný pult z bieleho umelého kameňa nadväzuje na dynamické nárožie novej budovy, ťahokov rokovacieho boxu je “reálnou vzorkou” predsadenej fasády. Priestor je vyplnený subtílnym oceľovým nábytkom.

Foto: Tomáš Hejzlar
Foto: Tomáš Hejzlar
Foto: Tomáš Hejzlar
Foto: Tomáš Hejzlar
Foto: Tomáš Hejzlar
Foto: Tomáš Hejzlar
Foto: Tomáš Hejzlar
Foto: Tomáš Hejzlar
Foto: Tomáš Hejzlar
Foto: Tomáš Hejzlar
Foto: Tomáš Hejzlar
Foto: Tomáš Hejzlar
Foto: Tomáš Hejzlar

Budova FIVE má certifikáciu LEED Platinum. Medzi zaujímavé riešenia patrí zber dažďovej vody na zavlažovanie zelene, používanie certifikovaného dreva (FSC) v súlade s podporou ekologickej udržateľnosti, dôkladné kontroly chemických látok použitých pri výstavbe a prítomnosť materiálov neohrozujúcich zdravie, inteligentný systém kontroly a správy budovy atď. Architekti mysleli tiež na športovcov a tak vybudovali priestorné stojany na bicykle a šatne.

Jiří Řezák, architekt a spolumajiteľ dodáva: „Máme radost ze zachování industriálního charakteru místa a propojení obou částí Smíchova, tedy obytné blokové zástavby a průmyslové oblasti. Otevření historické fasády výrazně zaktivnilo ulici Na Valentince, spolu s navazující budovou byl vytvořen v lokalitě chybějící obchodní parter.“

Podklady: Qarta architektura

Poloha diela

Ing. arch. Jiří Řezák
Ing. arch. David Wittassek
Ing. arch., MgA., Ing. Pavel Fanta

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím