Advertorial

Dizajnové novinky 2025 od Materia x Kinnarps

Predstavené produkty, spájajú premyslený dizajn, funkčnosť a udržateľnosť. Nábytok Materia vzniká s cieľom podporiť inšpiratívne stretnutia...

Energeticky úsporné okná aj pre nízkoenergetické domy

Výber okien je pri stavbe či rekonštrukcii kľúčovou investíciou a systém SYNEGO od REHAU prináša komplexné riešenie s dôrazom na...

Za dverami Dorsis nájdete nielen bezpečie a pokoj, ale aj eleganciu a nadčasový design

Integrované dverové systémy predstavujú riešenie, ktoré spája vysoké technické nároky s architektonickou...

Myotis stôl - "menej je viac"

Dá sa šetriť bez ujmy na dizajne?

Imperiálna kvalita zvukov a emócií z prírody. Spoznajte koncertnú sieň vo Weikersheime v Nemecku

Architekti zo štúdia HENN stavili na prirodzenosť dreva, precízne navrhnutú akustiku a premyslený...

Dizajn bez kompromisov: detail, ktorý mení spôsob otvárania dverí

Tiché a bezkontaktné dovieranie dverí dopĺňajú ergonomické madlá v rôznych dizajnových a funkčných prevedeniach, vrátane...

Rodinný dom Vinje, Slovinsko

Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.

Tvárnice Silka pomohli výrazne urýchliť hrubú stavbu bytového domu v centre Bratislavy

Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...

Tradičná slovenská architektúra sa v Lietave snúbi s vysokými požiadavkami na súčasné bývanie

Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...

NEXUM - novinka v portfóliu industriálnych priečok Dorsis Digero

Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...

Kľučka ERA z dielne M&T ako odraz súčasnej éry

Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

Projekt: Cambridge International School, Bratislava

Vzdelanie, šport a kultúra na jednom mieste.
Diela
Red 323.01.2025
13350+21
Projekt: Cambridge International School, Bratislava
Autori: Ing. arch. Ján Antal (architektúra), Martin Křivánek (architektúra), Oksana Džabarjan (architektúra), Robin Muller (architektúra), Monika Škardová (architektúra), Kristýna Stará (landscape), Libuša Rybanská (landscape), Ing. arch. Martin Stára (interiér), Nikola Zelmanová (interiér), Aneta Rendlová (interiér)Investor: Patrónka s.r.o., Sandberg CapitalPodlažná plocha: 9 940 m2Investičný náklad: 30 mil. € - odhadNávrh: 2024 - 2024Adresa: Mlynská dolina , Bratislava, SlovenskoPublikované: 23. január 2025

Ateliér Studio Perspektiv predstavil v závere uplynulého roka návrh nového školského kampusu Cambridge International School (CIS) v historickom areáli na bratislavskej Patrónke. Dokončenie rozsiahleho projektu s odhadovaným rozpočtom 30 miliónov eur je naplánované na jeseň 2028.

„Nenavrhujeme len novú školu, ale areál, ktorý prepája historickú identitu miesta s novým obsahom a širokými možnosťami využitia. Naším cieľom je vytvoriť otvorený kampus, ktorý slúži nielen študentom, ale aj celej miestnej komunite,“ vysvetľuje architekt Ján Antal.

Návrh Cambridge International School čerpá podľa autorov inšpiráciu z bohatých historických a urbanistických súvislostí areálu na Patrónke. Kampus súkromnej strednej školy je koncipovaný ako vzdelávacie a spoločenské centrum pre študentov i širokú verejnosť. Projekt obsahuje moderné priestory určené na vyučovanie, športové aktivity a kultúrne podujatia. Veľkú časť územia tvorí multifunkčné ihrisko pre školu aj miestnu komunitu. Súčasťou návrhu novej školy je aj rekonštrukcia historickej budovy tlačiarne a jej premena na kreatívnu časť kampusu - “Arthouse”.

Urbanizmus

Projekt vstupuje do historického priemyselného areálu s cieľom jeho celkovej rekultivácie, sprístupnenia verejnosti a zabezpečenia priechodnosti územia. Autori kladú dôraz na vytvorenie otvoreného a prístupného prostredia, ktoré podporuje interakciu so susednými komunitami. Okolie je prispôsobené chôdzi a cyklistike.

Navrhovaný kampus zahŕňa rôzne funkcie, ktoré presahujú tradičné vzdelávacie prostredie. Okrem učební a laboratórií sú k dispozícii priestory na kreatívne aktivity a rozmanité športové zariadenia. Hlavná os prechádza celým územím a spája dva hlavné verejné priestory kampusu s okolím školy.

Urbanistická štruktúra umožňuje jednoduché uzavretie areálu počas vyučovania a naopak úplné otvorenie pre verejnosť po vyučovaní.

Schéma - kĺúčové princípy urbanizmu
Schéma - kĺúčové princípy urbanizmu

 

Krajinná architektúra 

Návrh areálu odráža snahu o vytvorenie priestoru, ktorý bude slúžiť ako miesto stretnutí, oddychu a aktívneho trávenia času v exteriéri. Centrálnu os rozdeľujú tri hlavné časti: vstupná reprezentatívna oblasť s námestím, parková úprava a športoviská.

Okolie školy je doplnené o zelený prstenec tvorený dlhovekými stromami, nižšími drevinami a lúčnou zmesou. Západná strana pozdĺž rieky Vydrica ponúka miesta na oddych blízko vodnej hladiny, severná časť pokračuje lineárnym parkom a východná časť je prirodzene chránená svahovitým terénom so zeleňou, ktorá izoluje školu od mestského ruchu.

Masterplan
Masterplan

Architektúra

Škola pozostáva z kompozície troch objemov s rozmermi 33 × 33 m. Dve spojené hmoty vytvárajú hlavný objem, ktorý zahŕňa vnútorné átrium. Tretia budova predstavuje polozapustenú telocvičňu. Kombináciou týchto objemov vzniká školský dvor s amfiteátrom. Projekt zahŕňa aj spomínanú rekonštrukciu bývalej továrenskej haly na kreatívny objekt “ArtHouse”, ktorý poslúži študentom umeleckých odborov i komunite.

Po vstupe do budovy návštevníka víta átrium s dominantným schodiskom “grand theatre“. Prízemie obsahuje jedáleň s kaviarňou, administratíva sa nachádza na druhom poschodí, ktoré poskytuje aj priestor pre organizáciu eventov. Štvrtému poschodiu dominuje knižnica, prepojená so strešnou terasou.

Hliníkový plech fasády zohľadňuje historický kontext. Rozsiahle plochy striech sú riešené ako vegetačné.

Interiér

Interiér školy podľa slov autorov stimuluje zvedavosť a podporuje tvorivosť. Dynamický “Patchwork“ integruje rôzne farby, textúry a materiály. Triedy sú navrhnuté v neutrálnych tónoch s dôrazom na sústredenie, komunitné priestory využívajú živé farby na podporu kreativity.

Schéma usporiadania základných objemov so stranou 33m
Schéma usporiadania základných objemov so stranou 33m
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 4. NP
Pôdorys 4. NP
Pôdorys 5. NP
Pôdorys 5. NP
Axonometria - lobby
Axonometria - lobby
Axonometria - jedáleň
Axonometria - jedáleň
Axonometria - átrium
Axonometria - átrium
Axonometria - átrium - variant
Axonometria - átrium - variant

Podklady: Studio Perspektiv
Vizualizácie: Ján Martin Púčík, Peter Horváth

Ing. arch. Ján Antal
Martin Křivánek
Oksana Džabarjan
Robin Muller
Monika Škardová
Kristýna Stará
Libuša Rybanská
Ing. arch. Martin Stára
Nikola Zelmanová
Aneta Rendlová

Poloha na mape

Vložené
21. január 2025
0
1335
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím